Zarządzanie urządzeniami CALMEAN przez aplikację mobilną

stanowi kompleksowy przewodnik po funkcjonalnościach aplikacji CALMEAN Control Center, dedykowanej do zarządzania inteligentnymi urządzeniami. Zapewnia on szczegółowy wgląd w proces konfiguracji profilu urządzenia, monitorowania lokalizacji przy wykorzystaniu technologii GPS, WiFi i LBS, oraz zarządzania kontaktami i alarmami. Dodatkowo, artykuł omawia funkcje zdrowotne i bezpieczeństwa, w tym pomiar temperatury i ustawienia powiadomień. Czytelnik znajdzie tu również informacje o innowacyjnych opcjach, takich jak monitoring aktywności i zdalne wyciszanie urządzenia, co czyni go praktycznym przewodnikiem dla każdego użytkownika CALMEAN.

Widok: PROFIL

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej” w dolnym menu,  a następnie kliknij w “Profil”
 3. Podaj nazwę (np. Dziecka), a także dodaj zdjęcie
 4. Możesz skorzystać z opcji włączenia kamery w telefonie, i zrobić zdjęcie
 5. Zatwierdź ikoną w górnej częsci strony
 6. W Profilu możesz też edytować dane kontaktowe dwóch Kontaktów Alarmowych

Jak działają MAPY ?

W aplikacji widzisz aktualną pozycję urządzenia. Aby przekazywać jak najdokładniejsze i aktualne dane wykorzystywane są 3 moduły lokalizacyjne:

 1. GPS – lokalizacja punktowa, dokładność około 5-15 m. przedstawione na mapie jako pomarańczowa pinezka. Działa w oparciu o sieć 31 satelitów oraz odbiorników naziemnych, najczęściej urządzenie korzysta z niego będąc na otwartej przestrzeni, na dworze. Zakłócenia lub utratę sygnału mogą powodować: wejście do budynku, stanie przy wysokim budynku lub między budynkami, przemieszczanie się z dużą prędkością zwłaszcza pod dachem (np. Pociąg).
 2. WiFi – przedstawiona jako mały, szary okrąg; lokalizacja przybliżonej dokładności, podaje pozycję jako okrąg o danym promieniu, w obrębie którego znajduje się dziecko. Zegarek nie loguje się do żadnej sieci WiFi, przy lokalizacji wykorzystujemy siłę sygnału sieci. Oprócz znajdowania się w zasięgu danej sieci, warunkami poprawnego działania tego sposobu lokalizowania jest rozpoznanie danej sieci przez system oraz posiadanie informacji (m.in. o jej pozycji) w bazie danych.
 3. LBS – sposób wykorzystujący nadajniki operatorów komórkowych. Prezentowana jako duży szary okrąg, mała dokładność (ponad 100 metrów, czasami nawet kilka kilometrów). Jest lokalizacją poglądową, pozwalającą przekazać opiekunom informacje o pozycji dziecka, wtedy gdy dokładniejsze sposoby lokalizowania nie będą możliwe. Jej dokładność uzależniona jest od gęstości sieci nadajników, pory dnia (czasami w nocy niektóre nadajniki są wyłączane lub prowadzone są prace serwisowe) itd.

Urządzenie automatycznie wybiera najbardziej dokładny sposób lokalizowania spośród dostępnych w danym momencie (np. gdy w budynku nie ma zasięgu GPS urządzenie poda przybliżoną lokalizację WiFi lub LBS).

Standardowo zegarek może podawać lokalizację w 3 różnych poziomach częstotliwości: Wysokim, Średnim (zalecane) i Niskim. Ustawianie częstotliwości znajduje się w zakładce USTAWIENIA. Dodatkowo, gdy dziecko dłużej przebywa w jednym miejscu zegarek przechodzi w stan uśpienia aby oszczędzać baterię i wybudza się, gdy zmieni ono lokalizację.

W przypadku widoku mapy w małej skali lokalizacje z bliskich sobie miejsc łączone są w jeden punkt, który rozbija się na mniejsze po przybliżeniu widoku mapy.
Zapisy pozycji dziecka łączone są w ścieżkę poruszania się. Możliwy jest również wgląd do zapisów historycznych.

Dodatkowo posiadacze większej ilości urządzeń mają możliwość widoku ich aktualnej pozycji na jednej, wspólnej mapie.

*Sprawdź czy posiadany przez Ciebie model urządzenia posiada moduł lokalizatora WiFi

Widok: MAPA

 1. Pierwszym ekranem po zalogowaniu się jest mapa pokazująca aktualną pozycję wszystkich Twoich urządzeń
 2. Jeżeli chcesz sprawdzić historię poruszania się konkretnego urządzenia kliknij w jego ikonkę na mapie lub wybierz ją z listy na dole ekranu
 3. Jeżeli chcesz przejrzeć zapisy historyczne wybierz odpowiednią datę z kalendarza w górnej części mapy
 4. Po kliknięciu w daną lokalizację wyświetlą się dodatkowe informacje:
  – godzina zapisu
  – adres
  – promień okręgu, w obrębie którego znajdowało się dziecko (dotyczy lokalizacji przybliżonych)
 5. Możesz przełączyć mapę na 2 widoki: satelita, i widok mapy.

Widok: HARMONOGRAM LEKCJI

Funkcjonalność “harmonogram lekcji” w zegarkach CALMEAN pozwala na ustawienie czasu, w którym zegarek będzie działał w ograniczonym zakresie, aby nie rozpraszać użytkownika podczas zajęć szkolnych

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz opcję “Więcej”
 3. Wybierz “Harmonogram dla Tryb lekcji”
 4. Możesz ustalić harmonogram dla każdego dnia od poniedziałku do piątku.

Jak działa funkcja: POMIAR TEMPERATURY DZIECKA

Funkcja dostępna w modelu CARE. Umożliwia szacunkowe określenie temperatury dziecka. Jest to wskazanie wyłącznie szacunkowe, nie może być podstawą do określania faktycznego stanu zdrowia dziecka. Pomiar temperatury może być wykonany bezpośrednio przez dziecko z zegarka, jak również zdalnie przez Opiekuna, który może określić automatyczne, cykliczne pomiary temperatury (z interwałem 1-9 godzin). Opiekun może też ustawić, czy chce otrzymywać alerty, gdy zmierzona temperatura (zarówno zmierzona zdalnie, jak i bezpośrednio przez dziecko), przekroczy 36,6 st C.

 

 

 

Widok: POMIAR TEMERATURY

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “ZDROWIE” na dolnym pasku menu
 3. Z0baczysz ostatnią zmierzoną temperaturę dziecka, oraz historyczne pomiary.
 4. Możesz ustalić pomiary cykliczne, jak również włączyć alert przy zbyt wysokiej temperaturze.

Jak działa funkcja: NAGRODA

Funkcję można wykorzystać do nagradzania swojego dziecka za dobre zachowanie, na przykład gdy zdobędzie dobrą ocenę albo zwyczajnie zrobi coś miłego. W ten sposób możesz także przypomnieć swojemu dziecku, że o nim myślisz lub motywować je pokazując, że jesteś z niego dumny i dając nagrody. Jest to również forma gry – możesz umówić się z dzieckiem na prawdziwe nagrody po zdobyciu określonej liczby serduszek (możesz ich dodać maksymalnie 100).

Widok: NAGRODA

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Nagroda” na dolnym pasku menu
 3. Aby dodać nagrodę wciśnij serduszko ‘z plusem’
 4. Aby odjąć nagrodę wciśnij serduszko ‘z minusem’
 5. Liczba na ikonie serduszka wskazuje liczbę nagród aktualnie wyświetlających się na zegarku dziecka.

Jak działa funkcja: WYCISZ

Z poziomu dolnego menu, można wybrać funkcje WYCISZ, aby zdalnie wyciszyć urządzenie. Nie będzie ono wówczas wydawało żadnych dźwięków przy połączeniach, wysłanych wiadomościach czat, etc. Aby urządzenie ponownie wydawało dźwięki, należy deaktywować funkcję WYCISZ.

Jak działa funkcja: KONTAKTY

Poza dwoma kontaktami alarmowymi książka kontaktowa urządzeń CALMEAN może zawierać 8 kontaktów zwykłych. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa książka kontaktowa w naszych urządzeń działa na zasadzie tzw. whitelist – tylko kontakty dodane do książki kontaktowej będą się mogły dodzwonić do użytkownika (reszta będzie słyszała sygnał zajętości). Podobnie zasada zastosowana została w przypadku połączeń wychodzących – z urządzenia można zadzwonić jedynie na kontakty dodane przez opiekuna do książki kontaktowej.

Widok: KONTAKTY

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”,  a następnie kliknij w “Kontakty”
 3. Aby edytować kontakt kliknij w niego
 4. Znajdziesz tu także informacje o ilości wolnego miejsca w książce kontaktowej urządzenia
 5. Aby dodać nowy kontakty kliknij „+” i uzupełnij:
  – nazwę (dopuszczalna liczba znaków może się różnić w zależności od modelu urządzenia)
  – numer telefonu
  – kraj

Jak działa funkcja: ALARMY

Jednocześnie możesz ustawić maksymalnie 3 niezależne alarmy. Pomogą one przypomnieć o ważnym momencie dnia (np. leki dla osoby starszej lub budzenie dla dziecka) lub po prostu służyć jako budzik.

Widok: ALARMY

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”,  a następnie kliknij w “Alarmy”
 3. Aby dodać nowy alarm kliknij „+” w prawym dolnym rogu ekranu i uzupełnij nazwę, godzinę i dni obowiązywania i zatwierdź zmiany
 4. Aby usunąć dany alarm kliknij przycisk usuwania

Jak działa funkcja: CHAT

Funkcja dostępna jedynie dla zegarka Child Watch (Touch oraz NEMO). Umożliwia ona opiekunowi wysłanie do dziecka krótkiej wiadomości tekstowej. Wiadomość zostanie automatycznie wyświetlona na ekranie zegarka, który wyda również sygnał dźwiękowy. Obsługa funkcji Czat wykorzystuje transfer danych. Jeżeli korzystasz z oryginalnie dostarczonej karty SIM transfer danych jest wliczony w cenę licencji.

Widok: CHAT

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Chat” na dolnym pasku menu
 3. Uwaga! Jeśli dziecko jest w strefie ciszy, przypomnimy Ci o tym komunikatem w górnej części konwersacji. Pamiętaj, że zegarek powiadomi dziecko o nowej wiadomości sygnałem dźwiękowym.
 4. Napisz wiadomość w polu tekstowym. Może się ona składać maksymalnie z 25 znaków. Zwróć uwagę na licznik znaków.
 5. Wyślij wiadomość klikając ikonę “wyślij” po prawej stronie.
 6. Zwrotnie – Jeżeli dostaniesz nową wiadomość od dziecka – ikonka czatu zacznie pulsacyjnie migać na czerwono. Pamiętaj, że aby dostawać powiadomienia o nowej wiadomości czat od dziecka, w postaci notyfikacji na telefon, musisz być zalogowany do aplikacji.
 7. Aby odsłuchać nową wiadomość od dziecka kliknij przycisk “play”

Jak działa funkcja: ZDROWIE

Funkcja opiera zbieranie danych o umieszczony w zegarku czujnik żyroskopowy (tak zwany G-sensor). Prezentowane dane są przybliżone, ich dokładność zależy od wielu czynników zewnętrznych i nie mogą one zastąpić profesjonalnych narzędzi pomiarowych.

Widok: ZDROWIE

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”, a następnie kliknij w “Zdrowie”
 3. Skonfiguruj długość kroku i wagę dziecka, a następnie zatwierdzić ikoną na górze
 4. Gdy już dane będą zbierane, w tym miejscu zobaczysz też ilość kroków i liczbę spalonych kalorii dla bieżącego dnia

Jak działa funkcja: NASŁUCH / AUTOODBIERANIE

Nasłuch to automatyczne odebranie połączenia przez urządzenie, bez wydawania dźwięku, co pozwoli w dyskretny sposób sprawdzić co dzieje się wokół bliskiej osoby. Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji na zasadzie nasłuchu zalecamy upewnienie się, że mikrofon został wyłączony.

Jeżeli niepokoisz się, gdy bliski z jakiejś przyczyny nie odbiera telefonu, możesz skorzystać z tej funkcji jako „Autoodbieranie” . Wystarczy że połączysz się w ten sposób z zegarkiem i nie wyłączysz mikrofonu w swoim telefonie. Będziesz mógł wtedy np. przekazać bliskiej osobie ważną wiadomość.

Widok: NASŁUCH

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Nasłuch” na dolnym pasku menu
 3. Poczekaj aż aplikacja odpowiednio skonfiguruje urządzenie oraz wywoła połączenie głosowe na numer urządzenia

Jak działa funkcja: STREFY

Strefy to wybrane obszary na mapie, które monitorujemy pod kątem pojawienia lub braku obecności chronionych osób.  Określasz, jaki alert dotyczący strefy chcesz otrzymać: a) wejście do strefy b) brak wejścia do strefy c) wyjście ze strefy. Możesz też ustalić, żeby urządzenie (zegarek dziecka) włączał alarm, podczas opuszczania strefy.

Dodatkowo, możesz wybrać “strefę ciszy” – wówczas, żadna osoba (poza kontaktami alarmowymi), nie dodzwoni się do dziecka. Jest to funkcja przydatne w szkole, podczas pobytu na uroczystościach, etc

Widok: STREFY

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”,  a następnie kliknij w “Strefy”
 3. Skonfiguruj strefę:
  • Wybierz na mapie punkt, wokół którego zbudujesz strefę  / skorzystaj z wyszukiwarki w prawym górnym rogu
  • Wpisz nazwę strefy
  • Wybierz promień (w metrach)
  • Podaj typ alertu
  • Wybierz dni, w których strefa obowiązuje
  • Podaj przedział czasowy
 4. Zatwierdź ikoną na górze strony

AKTYWNOŚCI

Widok: AKTYWNOŚCI

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”,  a następnie kliknij w “Aktywności”
 3. Zobaczysz listę ostatnich aktywności, zarejestrowaną przez system, w porządku chronologicznym

Jak działa funkcja: WYŁĄCZ URZĄDZENIE

Zdalne wyłączenie urządzenia jest możliwe z poziomu aplikacji rodzica. Ponowne włączenie urządzenia, jest możliwe jedynie poprzez przycisk na urządzeniu.

 

Widok: WYŁĄCZ URZĄDZENIE

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”,  a następnie kliknij w “Wyłącz urządzenie”
 3. Potwierdź wyłączenie urządzenia przyciskiem.

 Jak działają USTAWIENIA

System CALMEAN powiadomi Cię o aktywności urządzenia. Dostępne są trzy kanały powiadomień:

 • powiadomienia push bezpośrednio do aplikacji na telefonie
 • e-mail – powiadomienia mailowe zostaną wysłane na adresy Kontaktów Alarmowych
 • SMS – powiadomienia wysyłane na numery Kontaktów Alarmowych.

Powiadomienia push oraz e-mail są nielimitowane. Liczba powiadomień SMS jest bezpośrednio związana z planem taryfowym karty SIM zainstalowanej w urządzeniu (dla pakietu podstawowego, dla karty SIM dostarczonej oryginalnie wraz z zegarkiem jest to 50 powiadomień SMS na miesiąc). Kanałem SMS nie są wysyłane wszystkie, ale wybrane (najważniejsze) powiadomienia, takie jak SOS, aktywność w STREFACH, czy informacje o wykrytym upadku w zegarkach dla Seniorów.

Możesz dowolnie włączać lub wyłączać dany kanał powiadomień.

 

W USTAWIENIACH, wybierasz też, jak często urządzenie będzie zrzucało lokalizację; Dostępne są 3 poziomy częstotliwości; Im wyższa częstotliwość, tym zużycie baterii będzie większe (zalecamy pozostawienie poziomu średniego).

 

Widok: USTAWIENIA

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”,  a następnie kliknij w “USTAWIENIA”

Widok: POWIADOMIENIA

 1. Na ekranie głównym wybierz właściwy profil zegarka
 2. Wybierz “Więcej”,  a następnie kliknij w “Powiadomienia”
 3. Włącz lub wyłącz dany typ powiadomień