Częste pytania

  Kontrola Rodzicielska telefonu dziecka

Uwaga – Jeśli masz jakieś pytania dotyczące ochrony telefonu dziecka z CALMEAN, zobacz specjalnie przygotowaną stronę Help Center

  Rejestracja urządzenia CALMEAN

Czy wymagana jest jakaś umowa?
Nie. Działamy w modelach subskrypcyjnych. Jeśli ktoś chce korzystać z naszych urządzeń lub aplikacji Parental Control w danym czasie, to wtedy wnosi opłatę. Jeśli nie korzysta – to nie musi płacić miesięcznej opłaty. Wygoda i elastyczność…
Zarejestrowałem urządzenie, ale nie działa poprawnie
Jeśli urządzenie ma przynajmniej jednej z poniższych objawów:

 • brak lokalizacji na mapie
 • nieaktualna godzina
 • brak kontaktów w książce adresowej

oznacza to, że urządzenie nie nawiązało połączenia z  GPSem. Najlepiej wynieść je na dwór na kilkanaście minut – wtedy odnajdzie sygnał GPS i wszystkie ustawienia pojawią się w nim automatycznie.

Czy urządzenia CALMEAN działają za granicą?

Tak, jednak w przypadku używania urządzeń poza granicami Polski konieczna jest wymiana karty SIM na kartę lokalnego operatora. Urządzenia nasze nie posiadają tzw. sim-lock więc będą działały karty wszystkich operatorów, karta taka nie może mieć jednak ustawionego nr PIN (na urządzeniu nie można go wprowadzić) oraz warto pamiętać, że powinna mieć aktywny pakiet danych internetowych tak, aby urządzenie mogło komunikować się z system CALMEAN oraz przekazywać dane lokalizacyjne

Czy przy rejestracji urządzenia CALMEAN podaję metodę płatności

Żeby korzystać z urządzeń CALMEAN i fabrycznej karty SIM która jest w urządzeniu, należy wykupić licencję. Dostępne formy opłaty w panelu www to: PayPal, Przelewy 24 (opłata za rok z góry), Operatorzy Komórkowi. Dostępne formy opłaty w aplikacji mobilnej, to: płatności Google Play.  Podczas rejestracji konta w panelu www, należy dokonać wyboru metody płatności oraz dokonać pierwszej płatności. Czas darmowego testowania urządzenia (30 dni) zostanie automatycznie doliczony.

  Opłaty

Ile kosztuje korzystanie z urządzeń CALMEAN

Koszt uzależniony jest od wybranego urządzenia i formy płatności.

Aktualny cennik znajduje się tutaj.

Jak wnosić opłaty za urządzenie?

Opłaty subskrypcyjne wnosić można z poziomu naszego Panelu Kontrolnego.  W sekcji „Ustawienia Konta” znajduje się przycisk „PRZEDŁUŻ”. Pozwala on na przedłużanie dostępu do konta na kolejny miesiąc.

Czym różnią się metody płatności za licencję?

Dostępnych jest kilka metod opłacania dostępu do Systemu CALMEAN:

 • płatności jednorazowe poprzez serwis Przelewy24– można ich dokonać z Internetowego Panelu Kontrolnego, są to jednorazowe opłaty dające dostęp do Systemu na rok
 • płatności subskrypcyjne (automatyczne comiesięczne obciążenia), poprzez serwis PayPal lub Google Play, a także poprzez dopisanie płatności do rachunku operatora komórkowego.
Czy aplikacja mobilna do zarządzania jest dodatkowo płatna?

Nie. Aplikację CALMEAN Control Center pobiera się bezpłatnie.

Czy po wymianie karty SIM na własną, pozostaje opłata licencyjna?

Opłata jest niezależna od tego czy w urządzeniu znajduje się karta SIM dostarczona do zestawu czy też inna karta, którą włoży użytkownik. Opłata wnoszona przez użytkownika jest opłatą za dostęp do systemu CALMEAN, czyli w szczególności za:

 • używanie aplikacji mobilnych CALMEAN Control Center do zarządzania (na systemy Android i iOS)
 • używanie panelu kontrolnego Web
 • dostęp do systemu gromadzącego dane lokalizacyjne
 • używanie stref bezpieczeństwa
 • itp.

Szczegółowy wykaz funkcjonalności, do których użytkownik ma dostęp znajduje się w opisie poszczególnych produktów.

Gdy przestaję korzystać z usług CALMEAN, jak zrezygnować z subskrypcji PayPal?

Trwale rezygnując z korzystania z usług CALMEAN – w przypadku gdy opłaty licencyjne były wnoszone poprzez subskrypcję PayPal – należy samodzielnie deaktywować tą subskrypcję w panelu PayPal.

ZOBACZ INSTRUKCJĘ

Gdy przestaję korzystać z usług CALMEAN, jak zrezygnować z subskrypcji Google Play?

Trwale rezygnując z korzystania z usług CALMEAN – w przypadku gdy opłaty licencyjne były wnoszone poprzez subskrypcję GooglePlay – należy samodzielnie deaktywować tą subskrypcję na koncie Google.

ZOBACZ INSTRUKCJĘ

Gdy przestaję korzystać z usług CALMEAN, jak zrezygnować z opłat pobieranych przez Operatora komórkowego?

Trwale rezygnując z korzystania z usług CALMEAN – w przypadku gdy opłaty licencyjne były wnoszone poprzez obciążenia przez Operatora GSM – należy zrezygnować z usługi, wysyłając stosowną komendę SMS deaktywującą opłaty (szczegóły znajdują się w SMSie potwierdzającym aktywację usługi, który wysłał Operator).

Alternatywnie, można zgłosić żądanie wypisania z subskrypcji do CALMEAN na adres: kontakt@calmean.pl, podając adres email oraz numer telefonu z jakiego są pobierane opłaty. CALMEAN przekaże niezwłocznie stosowne żądanie do właściwego Operatora.

  Działanie urządzenia

Czy połączenia przychodzące są płatne?

Nie. Żadne połączenia przychodzące na urządzenia marki CALMEAN nie są płatne. To dzwoniący pokrywa koszt połączeń wg standardowych stawek lub rozliczając minuty w posiadanych przez siebie pakietach (identycznie jakby dzwonił na standardowy numer telefonu komórkowego).

Jak działa lokalizacja?

Lokalizacja w urzadzeniach CALMEAN działa na podstawie danych z 3 modułów lokalizacyjnych:

 • GPS – lokalizacja punktowa (dokładność nawet 1 m, średnio 10-15 metrów), przedstawiona na mapie jako pomarańczowa pinezka. Działa w oparciu o sieć 31 satelitów oraz odbiorników naziemnych, najczęściej urządzenie korzysta z niego będąc na otwartej przestrzeni. Zakłócenia lub utratę sygnału mogą powodować: wejście do budynku, stanie przy wysokim budynku lub między budynkami, przemieszczanie się z dużą prędkością zwłaszcza pod dachem (np. Pociąg).
 • WiFi – przedstawiona na mapie jako mały, szary okrąg; Lokalizacja średniej dokładności (kilkadziesiąt metrów). Jeden z dwóch rodzajów tzw. lokalizacji przybliżonych, podaje pozycję jako okrąg o danym promieniu, w obrębie którego znajduje się urządzenie. Urządzenie nie loguje się do żadnej sieci wifi, wykorzystuje tylko siłę sygnału oraz nazwę sieci, w celu pzybliżonego określenia lokalizacji urządzenia.
 • LBS – sposób wykorzystujący nadajniki operatorów komórkowych. Prezentowana jako duży szary okrąg, mała dokładność (ponad 100 metrów, czasami nawet kilka kilometrów). Jest lokalizacją poglądową, pozwalającą przekazać opiekunom informacje o pozycji urządzenia, nawet gdy dokładniejsze sposoby lokalizowania nie będą możliwe. Jej dokładność uzależniona jest od gęstości sieci nadajników, czy pory dnia (czasami w nocy niektóre nadajniki są wyłączane lub prowadzone są prace serwisowe).

Urządzenie automatycznie wybiera najbardziej dokładny sposób lokalizowania spośród dostępnych w danym momencie (np. gdy w budynku nie ma zasięgu GPS urządzenie poda przybliżoną lokalizację WiFi lub LBS).

W przypadku widoku mapy w małej skali lokalizacje z bliskich sobie miejsc łączone są w jeden punkt, który rozbija się na mniejsze po przybliżeniu widoku mapy.

Zapisy pozycji urządzenia łączone są w ścieżkę poruszania się. Możliwy jest również wgląd do zapisów historycznych.

Dodatkowo posiadacze większej ilości urządzeń mają możliwość widoku ich aktualnej pozycji na jednej, wspólnej mapie.

Co to znaczy, że urządzenie nie ma zasięgu GPS

Oznacza to, że urządzenie nie nawiązało połączenia z GPS i korzysta z lokalizacji przybliżonej – po sieci wi-fi albo lbs.

Jak często urządzenie podaje lokalizację?

Co 2 minuty pojawia się nowa lokalizacja na mapie.

Gdy jednak urządzenie dłużej przebywa w jednym miejscu, przechodzi w stan uśpienia aby oszczędzać baterię i wybudza się, gdy zmieni lokalizację.

Dlaczego urządzenie nie podaje nowej lokalizacji

W sytuacji, gdy urządzenie pozostaje długo w jednym miejscu wchodzi w tryb uśpienia. Oszczędza wtedy baterię. W momencie, gdy zacznie się przemieszczać znów zacznie przesyłać nowe lokalizacje.

Czy urządzenia CALMEAN działają za granicą?

Tak, jednak w przypadku używania urządzeń poza granicami Polski konieczna jest wymiana karty SIM na kartę lokalnego operatora – gdyż karta fabryczna, NIE MA ROAMINGU. Przy wymianie karty SIM na własną, należy pamiętać żeby karta nie miała ustawionego nr PIN (na urządzeniu nie można go wprowadzić) oraz warto pamiętać, że powinna mieć aktywny pakiet danych internetowych tak, aby urządzenie mogło komunikować się z system CALMEAN oraz przekazywać dane lokalizacyjne

Lokalizacja jest niedokładna

Jeżeli lokalizacja prezentowana jest w formie pomarańczowej pinezki w jednym punkcie, oznacza to lokalizowanie GPS (ok. 5 m.). Jeżeli urządzenie nie znajduje się w zasięgu tej sieci, wykorzystuje moduł WiFi (dokładność kilkudziesięciu metrów) lub w ostateczności LBS (mała dokładność). Lokalizacje przybliżone są prezentowane w formie szarego okręgu w obrębie którego znajduje się dziecko. Szara pinezka jest jedynie punktem wyznaczającym środek okręgu, nie zaś dokładną pozycją chronionej osoby (nie jest więc oznaką usterki modułu lokalizatora sytuacja, w której środek okręgu nie zgadza się z faktyczną pozycją dziecka).

  Karty SIM i rozliczanie minut

Czy muszę rejestrować kartę SIM?
Nie. Dostarczona karta jest już zarejestrowana na naszą firmę i udostępniana użytkownikom w ramach świadczonej usługi. Tak skonfigurowana będzie oczywiście działała zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Czy można wymienić kartę SIM? Jak zdjąć PIN z karty?

Tak, można wymienić kartę SIM na inną, urządzenia nie mają blokady na określonego operatora (tzw. sim-lock). Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać to to, że do urządzeń należy włożyć kartę bez ustawionego PIN (na urządzeniu nie ma możliwości wprowadzenia tego numeru).

Żeby wyłączyć PIN z posiadanej, własnej karty SIM:

 1. Włóż kartę SIM do dowolnego smartfona
 2. W MENU telefonu, znajdź opcję wyłączenia PIN.  W różnych modelach telefonu, może ona być w różnych lokalizacjach. Najczęściej znajduje się w: USTAWIENIA -> USTAWIENIA ZAAWANSOWANE -> PRYWATNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO lub ZABEZPIECZENIA
 3. Wyłącz blokadę PIN dla karty

Wymianę karty SIM zalecamy przede wszystkim naszym Klientom za granicą. W kraju dla obniżenia kosztów użytkowania urządzenia sugerujemy zostawić kartę dostarczoną w zestawie.

Po wymianie karty SIM na własną, dalej pozostaje opłata licencyjna za korzystanie z CALMEAN.

Kto jest operatorem fabrycznej karty SIM?

Obecnie w zakresie dostarczania usług komórkowych współpracujemy z T-Mobile

Kiedy i jak naliczane są minuty na rozmowy telefoniczne z urządzenia

W ramach licencji, 1-go dnia każdego miesiąca, przyznawana jest odpowiednia liczba minut (w zależności od wybranego pakietu), do wykorzystania na rozmowy wychodzące z urządzenia. Minuty można wykorzystać w danym miesiącu kalendarzowym. Naliczenia następują w trybie sekundowym. Niewykorzystane minuty z danego miesiąca, nie przechodzą na kolejny okres rozliczeniowy.

Jak rozliczane są dodatkowo zakupione minuty na rozmowy telefoniczne

Dodatkowo zakupiona pula minut naliczana jest po całkowitym wyczerpaniu puli minut, znajdującej się w opłaconym pakiecie.

Dodatkowo zakupione minuty przechodzą też na kolejne miesiące rozliczeniowe.

  Funkcjonalności

Jak działają Strefy?

Strefa to określony przez Ciebie obszar na mapie. Przy strefie, podajesz też regułę czasową, kiedy strefa ma obowiązywać.

Rodzaje stref:

 • Wyjście ze strefy: Otrzymasz alert, gdy urządzenie opuści strefę (w określonym dniu, w określonym przedziale czasowym). Przykładowo: jeśli strefa jest ustawiona w godz. 8.00-9.00, to otrzymasz alert, gdy dziecko jest w strefie i opuści ją między godziną 8.00 a 9.00. Nie otrzymasz jednak alertu, gdy dziecko opuści strefę o 9.01.
 • Wejście do strefy: Otrzymasz alert, gdy urządzenie pojawi się w strefie (w określonym dniu, w określonym przedziale czasowym). Przykładowo: jeśli strefa jest ustawiona w godz. 8.00-9.00, to nie otrzymasz alertu, gdy dziecko wejdzie do strefy o 7.59. Alert otrzymasz tylko wtedy, gdy dziecko wejdzie do strefy między 8.00 a 9.00.
 • Brak wejścia do strefy: Otrzymasz alert, gdy urządzenie nie pojawi się w strefie (w określonym dniu, o godzinie o której zaczyna się przedział czasowy strefy). Przykładowo: jeśli strefa jest ustawiona w godz. 8.00-9.00, to otrzymasz alert o godz. 8.00 (lub z lekkim opóźnieniem) tylko wtedy, gdy dziecka nie będzie o godz. 8.00 w strefie.
 • Strefa ciszy: W określonym przedziale czasowym w określonym dniu, nikt (poza kontaktami głównymi) nie będzie mógł dodzwonić się na urządzenie
 • Alarm podczas wychodzenia ze strefy: To dodatkowy alarm na urządzeniu (zegarku dziecka), gdy opuści strefę w określonych godzinach w określonych dniach (ten typ alarmu jest powiązany z alarmem ‚Wyjście ze strefy’ i aktywuje się w tym samym czasie).
Jak działa Strefa Ciszy?

Gdy ustawisz Strefę Ciszy na urządzeniu CALMEAN, wówczas nikt – poza kontaktami głównymi – nie będzie mógł dodzwonić się na urządzenie. Kontakty główne, mogą normalnie się dodzwonić.

Nie działa nasłuch urządzenia

Żeby nasłuch działał poprawnie, w profilu urządzenia musi być wpisany poprawny, faktyczny numer karty SIM, która jest w urządzeniu. Podczas konfiguracji urządzenia, numer fabrycznej karty SIM jest automatycznie wpisywany w profil. Jeśli wymienisz kartę SIM na własną, wówczas – aby Nasłuch działał poprawnie – należy w zakładce USTAWIENIA KARTY SIM, podać nowy numer karty SIM którą włożyłeś do urządzenia.