Czytelny, kontrastowy i kolorowy wyświetlacz, prostota obsługa i przydatne funkcje — zegarek dla starszej osoby powinien być optymalnie dopasowany do jej potrzeb. Nowoczesny zegarek elektroniczny łączy się ze smartfonem opiekuna, wysyła mu powiadomienia o stanie zdrowia i miejscu przebywania podopiecznego. Jest to więc niezastąpione urządzenie dla starszej osoby, która chce żyć samodzielnie, a także doskonała propozycja dla jej dzieci, wnucząt czy pielęgniarki, osób zatroskanych o dobro i bezpieczeństwo seniora.

Jak powinien być zbudowany smartwatch dla seniora?

Tego typu zegarek elektroniczny powinien być maksymalnie dopasowany do ich wymogów, a twórcy takich gadżetów muszą brać pod uwagę to, z jakimi trudnościami zmagają się ich użytkownicy. Chociaż seniorzy coraz częściej interesują się urządzeniami elektronicznymi, korzystają z maila, a nawet mają własne konta w mediach społecznościowych, to jednak prostota obsługi jest dla nich priorytetem, gdy otrzymują jakiś gadżet. Smartwatch niewątpliwie jest dla nich ciekawym rozwiązaniem, które musi oferować wygodę użytkowania.

Duży wyświetlacz z wyraźną grafiką ułatwia odczytywanie informacji osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Niewielka liczba klawiszy łatwo wyczuwalnych pod palcami pomaga w sterowaniu urządzeniem. Dotykowy ekran jeszcze bardziej przyczynia się do szybkiego reagowania: odbierania połączeń, wysyłania informacji.

Poza tym smartwatch dla seniora powinien być trwały: odporny na uderzenia, zerwanie i zachlapanie wodą. Uniwersalny kolor i kształt obudowy pasować powinny do różnego rodzaju ubrań, do gustu mężczyzn i kobiet. Odpowiedni design zegarka dla seniora to przede wszystkim klasyczna elegancja, prostota i dobre wykonanie szczegółów, od obudowy, przez pasek, po boczne przyciski.

Bardzo ważna jest także dobra, pojemna bateria, która szybko się ładuje, ale też długo utrzymuje aktywność zegarka. Trudno oczekiwać, by senior co wieczór zdejmował urządzenie, by je naładować. Powinien przynajmniej kilka dni móc się nim posługiwać bez konieczności podłączania urządzenia do ładowarki. W przeciwnym razie na pewno wiele razy zapomni o tym, a wtedy urządzenie nie będzie łączyć rozmów ani wysyłać żadnych informacji. Plusem jest to, że bateria jest zamontowana na stałe. Nie wymienia się jej w żaden sposób, a nowoczesne ładowarki podpinane się na zasadzie magnesu. Wystarczy więc, że użytkownik zdejmie urządzenie z ręki i położy je na specjalnym klipsie do ładowania baterii.

Jakie funkcje mają smartwatche dedykowane seniorom?

Jak każdy zegarek, tak i smartwatch wyświetla datę oraz godzinę. Jednak przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo seniorom, a ich opiekunom ułatwia nadzorowanie stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych. Informuje on opiekunów o tym, co dzieje się z rodzicem czy podopiecznym za pomocą różnorodnych funkcji.

Co ważne, inteligentny zegarek jest pod stałym nadzorem użytkownika aplikacji zainstalowane w telefonie. Z jej poziomu można ustawić adresy i telefony bliskich, wysyłać wiadomości, odbierać alerty i sprawdzać historię przemieszczenia się osoby nadzorowanej. Nie wymaga to więc od osoby starszej dużych umiejętności posługiwania się elektroniką.

Lokalizator GPS seniora

Dzięki temu, że smartwatch wykorzystuje technologię GPS, opiekun w sparowanej z zegarkiem aplikacji swojego telefonu może sprawdzić, w którym miejscu znajduje się użytkownik zegarka. GPS działa z dokładnością do kilku metrów, ale wspierany jest także przez naziemne nadajniki operatorów komórkowych (LBS/GSM) oraz sieci WiFi. Dzięki temu jeszcze łatwiej można określić położenie danej osoby. Jest to funkcja nie do przecenienia zwłaszcza w przypadku osób starszych z demencją, zaburzeniami pamięci, odchodzących daleko od domu lub gubiących się w terenie.

Ponadto opiekun seniora na mapie w swojej aplikacji może ustawić bezpieczne strefy, czyli takie, w których powinna przebywać osoba, którą się opiekuje. Jeśli strefa zostanie przekroczona, czyli podopieczny oddalił się, poszedł za daleko, wsiadł do autobusu i się zgubił, pojawi się automatyczny alert. Alarm będzie sygnałem do reakcji i do skontaktowania się z seniorem.

Posiada przycisk SOS

Jeśli starsza osoba poczuje się zagubiona, zasłabnie, będzie miała jakiekolwiek problemy, zawsze może wezwać pomoc. Wystarczy, że naciśnie funkcję SOS. Opcja ta automatycznie wysyła wiadomości tekstowe do dwóch opiekunów i nawiązuje połączenie telefoniczne z tym, który został ustawiony jako kontakt główny. Taki klawisz jest bardzo praktyczny, nie wymaga długiej reakcji czy wbijania poszczególnych cyfr. Naciśnięcie go trwa bardzo krótko i nie przysparza osobom starszym żadnych problemów.

Pozwala opiekunowi na nasłuchiwanie otoczenia

Jeśli użytkownik smartwatcha dla seniora nie odbiera telefonu, w głowie opiekuna mogą pojawiać się najgorsze wizje. W takiej sytuacji niezwykle pomocna jest funkcja nasłuchiwania otoczenia. Opiekun może zdalnie wywołać połączenie, które umożliwia sprawdzenie, gdzie jest podopieczny, czy nie jest w niebezpieczeństwie, czy z kimś rozmawia, czy znajduje się w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz, np. na ulicy, w sklepie. To dyskretna opcja nadzoru w wyjątkowych okolicznościach, która nie powinna być nadużywana, ale na pewno uspokaja i pomaga w opiece nad osobą starszą, chorą i z zanikami pamięci.

Ma funkcje pomiaru i odczytywania temperatury ciała

Temperatura ciała człowieka wiele mówi o jego samopoczuciu. Zbyt niska może świadczyć o osłabieniu lub wychłodzeniu, zbyt wysoka o stanie chorobowym, a nawet o zagrożeniu życia. Smartwatch osoby starszej ma funkcję mierzenia temperatury, a wynik pomiaru pojawia się w danych aplikacji na telefonie.

Ułatwia odbieranie połączeń telefonicznych

Żeby odebrać połączenie telefoniczne, wystarczy dotknąć ekranu zegarka. Dla seniora jest to bardzo proste, nie wymaga celowania w drobne przyciski. Połączenie jest możliwe dzięki temu, że każdy zegarek wyposażony jest w zarejestrowaną kartę SIM. Przez urządzenie rozmawia się dokładnie tak samo, jak przez telefon, ale użytkownik nie musi trzymać go przy uchu. Wystarczy mówić do zegarka.

Inne przydatne funkcje

Możliwości niewielkiego smartwatcha są bardzo duże, a niektóre funkcje nie służą tylko opiece nad osobą starszą, ale także ułatwiają im planowanie dnia czy motywują do ruchu. Opcją, która jest bardzo przydatna w codziennym życiu, jest oczywiście budzik. Trzy tryby budzika mogą przypominać o wyjściu do lekarza, przyjęciu leków lub innym ważnym wydarzeniu albo spotkaniu.

Przypomnienie o wzięciu leków bywa także osobną funkcją urządzenia. O odpowiedniej godzinie na ekranie zegarka pojawi się komunikat tekstowy, a zegarek wyemituje także sygnał dźwiękowy.

Krokomierz kojarzy się bardziej z modelami sportowymi, jednak seniorzy nie powinni zapominać o codziennych spacerach. Podnoszą one odporność organizmu, poprawiają kondycję i wprowadzają w dobry nastrój. Spacer jest więc równie ważny, jak dobra dieta czy przyjmowanie leków. Zegarek przesyła dane dotyczące dystansu, jaki powinien przejść codziennie dorosły. Za przejście właściwej liczby kroków wysyła wirtualną nagrodę.

Motywujący do ruchu jest także specjalny czujnik, który może co kilkadziesiąt minut informować, że czas wstać i się przejść. To zapobiega zbyt długiemu przebywaniu w pozycji siedzącej i zmniejsza niechęć do aktywności.

Zdalna opieka nad seniorem? To łatwe!

W 2022 roku monitorowanie stanu zdrowia, samopoczucia i bezpieczeństwa bliskiej osoby jest wyjątkowo łatwe. Nie zawsze trzeba rezygnować z pracy i hobby, by zajmować się jednocześnie starszym rodzicem, dziadkiem albo pomóc leciwemu sąsiadowi. Wystarczy kupić smartwatch, opaskę nawiązującą połączenia i śledzącą położenie dzięki modułowi GPS. Jeśli zainstalujesz w swoim telefonie z Androidem lub IOS aplikację, możesz zawsze interweniować, jeśli senior źle się poczuje. Taki zegarek z GPS to także świetny prezent. Podaruj go na Dzień Dziadka, Dzień Babci, urodziny, imieniny czy święta. Wytłumacz, jak prosto się go obsługuje i przekonaj się, jak bardzo poprawi on jakość opieki nad starszą osobą.

 

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Zapisz się Prosimy o podanie adresu e-mail, na który wyślemy informację, jeśli produkt będzie dostępny.