Wybór właściwego momentu, w którym dziecko otrzyma komórkę, jest bardzo ważny. Jeżeli dostanie ono telefon za wcześnie, może to negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Z kolei, jeśli otrzyma go za późno, może czuć się wyobcowane na tle rówieśników.

Kiedy kupić pierwszy telefon dla dziecka?

Nie da się ukryć, że smartfon może być świetną pomocą w nauce i odkrywaniu otoczenia. Co więcej, współczesny świat jest pełen tego rodzaju innowacji. Zajmują one ogromną część naszego życia, a ich obecność będzie zyskiwać na znaczeniu. Większość zawodów przyszłości również jest z nimi związana – a Tobie na pewno zależy, aby Twoje dziecko było z technologią na bieżąco!

Jak zatem wybrać odpowiedni czas na zakup pierwszego telefonu?

Przede wszystkim musimy podkreślić, że to Ty najlepiej znasz swoje dziecko, a także jego i Twoje potrzeby. Zastanów się więc, czy w danym momencie smartfon jest mu potrzebny. Nie sugeruj się wyłącznie tym, że wszyscy w klasie czy wszyscy na podwórku już go mają, a dobrem swojej pociechy.

Choć dziś niewiele dzieci zdaje sobie z tego sprawę, telefon to przede wszystkim urządzenie służące do kontaktu – nie rozrywki. Jeżeli więc Twoja pociecha zaczyna często wychodzić z domu lub zostaje w nim sama i czujesz potrzebę możliwości błyskawicznego nawiązywania kontaktu – zakup telefonu to dobry pomysł. Dotyczy to również wszelkich wyjazdów, obozów i pozostałych sytuacji, w których możesz chcieć szybko skontaktować się z Twoją latoroślą.

Przed podjęciem decyzji o kupnie telefonu porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Zapytaj, czy i dlaczego go potrzebuje. Jeżeli jego argumenty są rozsądne – podarowanie mu telefonu to prawdopodobnie dobry pomysł.

Jaki smartwatch dla dziecka

Smartfon czy smartwatch?

Alternatywą dla smartfonu, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, może być smartwatch. To świetny gadżet, który łączy w sobie funkcje tradycyjnego zegarka i smartfonu. Nie umożliwia on jednak przeglądania Internetu czy pobierania aplikacji.

Smartwatch będzie więc świetnym rozwiązaniem dla dzieci chodzących do 1-3 klasy szkoły podstawowej. Umożliwi on sprawdzanie godziny, ustawianie budzika i stopera, odbieranie i wykonywanie połączeń, czatowanie, a nawet robienie zdjęć.

Co więcej, posiada on szereg funkcji bardzo wartościowych dla opiekuna, takich jak:

 • lokalizator GPS, dzięki któremu możesz sprawdzać położenie Twojego dziecka z dokładnością do kilku metrów,
 • funkcję nasłuchu otoczenia, która w dowolnym momencie pozwala upewnić się, że z Twoją pociechą wszystko jest w porządku,
 • przycisk SOS, dzięki któremu dziecko może błyskawicznie poinformować Cię, gdy potrzebuje pomocy,
 • funkcję pomiaru temperatury dziecka (w zależności od wybranego modelu),
 • czujnik zdjęcia smartwatcha z ręki (w zależności od modelu),
 • funkcję nagrody, dzięki której nagrodzisz dziecko wirtualnym serduszkiem, na przykład za dobre wyniki w nauce czy aktywność fizyczną.

Oczywiście gdy dziecko dorasta, potrzebuje bardziej zaawansowanych funkcji. W takiej sytuacji smartwatch dla dzieci jest świetnym uzupełnieniem dla smartfonu, a w dodatku designerską ozdobą dla Twojej pociechy. To znacznie ciekawsza i dająca znacznie więcej możliwości wersja zegarka.

Kiedy dziecko może zacząć samodzielnie korzystać z telefonu komórkowego?

Zakup pierwszego telefonu dla dziecka nie musi oznaczać, że będzie ona mogła z niego korzystać bez ograniczeń czy bez Twojego nadzoru. Wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach wręcz wskazane jest, aby kontrolować, do jakich celów dziecko używa telefonu.

To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie masz pewności co do tego, czy Twoja pociecha jest gotowa na pierwszy telefon, bo uważasz, że jest na przykład jeszcze za młoda. Możesz udostępniać dziecku smartfon na określony czas i w Twojej obecności. Pozwoli Ci to ocenić, czy rzeczywiście jest jej potrzebny, czy jest tylko kaprysem.

Jeżeli określisz, że telefon rzeczywiście będzie przydatny dla Twojego dziecka, po pewnym czasie możesz pozwolić korzystać mu z niego samodzielnie. Oczywiście, możesz też dać mu taką możliwość od razu – jeżeli uznasz, że to słuszne podejście. To Ty znasz je najlepiej!

Nie masz pewności, czy to dobry czas na pierwszy telefon? Skorzystaj z kontroli rodzicielskiej

W nadzorowaniu aktywności Twojego dziecka na telefonie i czasu, który spędza na korzystaniu ze smartfonu, pomoże Ci aplikacja do kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej możesz z poziomu własnego telefonu kontrolować, jakie strony odwiedza Twoje dziecko, z jakich aplikacji korzysta i z kim się kontaktuje. To bardzo łatwe, a w dodatku pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo Twojej pociechy i wspierać jej rozwój.

Dzięki kontroli rodzicielskiej na Android od CALMEAN możesz także:

 • zlokalizować swoje dziecko i poznać historię jego przemieszczenia się,
 • wyznaczyć strefy bezpieczeństwa, po przekroczeniu których przez dziecko otrzymasz alert,
 • ustawić limit czasu, który dziecko może spędzać na telefonie i w poszczególnych aplikacjach,
 • zablokować dostęp do gier czy aplikacji, z których Twoje dziecko nie powinno korzystać,
 • otrzymywać powiadomienia, na przykład o niskim stanie baterii telefonu Twojego dziecka.

Masz wątpliwości, czy Twoje dziecko będzie rozsądnie korzystać z pierwszego telefonu? Kontrola rodzicielska pomoże Ci je rozwiać!

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 1 Średnia ocena: 5]