Co robić z dziećmi w domu

Rząd zdecydował, że od 11 marca 2020 roku w Polsce czasowo zamknięte będą szkoły i inne placówki oświatowe w związku z szerzącą się w naszym kraju pandemią koronawirusa. Na całym świecie władzy kolejnych państw wprowadzają restrykcje, które mają zachęcić ludzi do pozostawania w domu. Choć to trudne i nietypowe, to tysiące rodziców spędza dziś całą dobę ze swoimi pociechami, które rozpiera energia. Jak ją spożytkować w odpowiedni sposób? Jak zająć dziecku czas?

Prace plastyczne

Domowa ciastolina, wycinanki, kolorowanki, malowanie rękoma i tworzenie pięknych kompozycji z polnych kwiatów zebranych za domem to tylko niektóre z licznych propozycji prac plastycznych, jakie można wykonać z dzieckiem w domu. Farby i pędzle oraz blok rysunkowy wystarczą, by wraz z dziećmi stworzyć prace, jakie rozwiesicie w swojej prywatnej, domowej galerii.

Aktywność fizyczna

Fakt, że nie zaleca się wychodzenia z domu na place zabaw, nie musi powodować, że trzeba bezczynnie leżeć na łóżku czy kanapie i oglądać telewizję. Można wymyślić tory przeszkód z poduszek i z wszystkiego, co tylko znajdzie się w zasięgu waszych rąk. Przygotujmy też maty do ćwiczeń, by można było spożytkować z dziećmi energię. Pajacyki, przysiady i szeroko pojmowaną gimnastykę można praktykować zawsze i wszędzie, nawet w zaciszu własnego domu.

Jeśli jesteś w tak komfortowej sytuacji, że masz własne podwórko przed domem, możesz także i na nim przygotować np. domowe zajęcia z jogi dla całej rodziny. Dzieci z pewnością ucieszą się, że mogą coś robić z rodzicami, a ty zadbasz tym samym o ich kondycję, samemu również ćwicząc.

Nauka i zabawa w jednym

Nie wszyscy mają przygotowanie pedagogiczne do tego, by nauczać dzieci i omawiać z nimi na bieżąco materiał, jaki przesyłają nauczyciele. Można jednak pokusić się o znalezienie ciekawych programów w telewizji lub filmików w internecie, które w zabawny i ciekawy sposób pomogą w nauce i zrozumieniu różnych zjawisk.

Niektóre eksperymenty można zrobić też w domu, z przedmiotów i składników, jakie bez wątpienia znajdują się w szafkach czy w lodówkach. Inicjatywa jest bardzo ważna w tym, aby dzieci chciały zdobywać wiedzę i uczyć się na bieżąco.

Kino w domu

Wieczorową porą, kiedy już wszyscy są zmęczeni, można zaaranżować w salonie czy w sypialni kino. Płyty DVD z bajkami, serwisy z wideo na życzenie oraz filmy w telewizji pozwolą zaoferować naszym dzieciom ciekawą formę spędzania czasu z rodziną. Do seansu filmowego możemy przygotować popcorn, który urozmaici czas.

Telefon w ostateczności

Kiedy już wszystkie pomysły na gry i zabawy skończą się, a z prac domowych przesyłanych przez nauczycieli szkół i przedszkoli nic nie zostanie, można pozwolić pociechom na granie w gry na smartfonie. Pamiętać należy jedynie o tym, żeby nie zajmowały one całe godziny dziecku. Wpatrywanie się w mały ekran telefonu komórkowego nie jest z pewnością najlepsze dla naszej pociechy.

Problemem w korzystaniu dzieci z telefonów i gier na smartfonach jest też i to, że rodzice pracujący zdalnie nie mają czasu, by sprawować całodobowy nadzór nad swoimi pociechami i nad tym, co zajmuje ich dzień. Kontrola rodzicielska może być łatwiejsza dzięki aplikacji Parental Control. Pozwoli ona ograniczyć czas, jaki dziecko spędza, korzystając z telefonu i gier, jakie są w nim zainstalowane.