Korzystanie ze smartwatcha jest podobne do korzystania z telefonu komórkowego – oba te urządzania wymagają karty SIM. W smartwatchach, służy ona zarówno do nawiązywania połączeń głosowych z dzieckiem, a także do przesyłania rodzicowi jego lokalizacji, wiadomości czat czy alterowania w geo-fencingu. Karta SIM jest więc niezbędna. 

Żeby kontrolować smartwatcha dziecka, potrzebny jest też drugi element: Aplikacja. To za jej pomocą, rodzic widzi na swoim telefonie czy komputerze aktywności dziecka, może się z nim komunikować, a także zarządzać zdalnie zegarkiem. 

Wybierając smartwatcha, stajemy więc przed dylematem:

 • albo kupimy smartwatcha wymagającego własnej karty SIM, i skorzystamy z chińskiej aplikacji Se Tracker (większość sprzedawców na Allegro oraz marketów sprzedaje takie zegarki)
 • albo wybierzemy smartwatcha dla dziecka z fabrycznie zamontowaną kartą SIM i dedykowaną aplikacją (tutaj nie mamy wielkiego wyboru – liderem rynku są polskie smartwatche CALMEAN)

GDY WYBIERAMY SMARTWATCHA Z SE TRACKER (BEZ KARTY SIM) 

Wtedy, o wszystko musimy zadbać sami.

Przede wszystkim, musimy mieć aktywną kartę SIM; Musi to być karta odpowiednio skonfigurowana – nie może np. wymagać PIN; należy także pamiętać o właściwym rozmiarze karty. Kartę możemy nabyć u operatora GSM – podpisując zwykle 2 letnią umowę (lub w modelu prepaid, na minimalne doładowania), z miesięczną opłatą od 20 zł (zależnie od operatora, trwających promocji, indywidualnej oferty dla nas, etc). Po zakupie takiej karty i jej instalacji w smartwatchu – musimy jeszcze pamiętać o konfiguracji samego smartwatcha (ustawieniu właściwych portów APN); Szczegółowa instrukcja powinna znajdować się przy smartwatchu; niestety, nie zawsze jest. Cały proces jest więc dość trudny dla osoby, która ‘nie jest techniczna’.

Następnie – po skonfigurowaniu smartwatcha – pobieramy aplikację do jego obsługi – w aktualnych warunkach, jest to prawie wyłącznie chińska aplikacja Se Tracker. Jest bezpłatna – musimy sobie jednak zdawać sprawę z konsekwencji jej używania.

A tych konsekwencji jest kilka:

 • NASZE BEZPIECZEŃSTWO (dane!) Aplikacja jest własnością bliżej nieznanej chińskiej firmy. Gromadzi ona wszystkie dane z zegarka – pamiętajmy, że są to dane bardzo wrażliwe (numery telefonów rodziców czy lokalizacje dziecka). Dane są wysyłane na chińskie serwery, gdzie nie ma nad nimi żadnej kontroli. Korzystając z SE trackera, godzimy się więc na to, że wszystkie nasze dane znajdują się w rękach chińskich firm, i mogą być dowolnie przez nich wykorzystywane. 
 • REKLAMY – Aplikacja prezentuje reklamy
 • OSZCZĘDZANIE NA LOKALIZACJI – Lokalizacja dziecka nie jest określana optymalnie. Dlaczego? Dlatego, że bezpłatne aplikacje próbują „zaoszczędzić” i korzystają z bezpłatnych, a przez to mniej dokładnych map i rozwiązań lokalizacyjnych.
  • Wyjaśnijmy na przykładzie: Do lepszego lokalizowania dziecka, wykorzystywane są też sieci WiFi, które ‘wykrywa’ zegarek. Wyłapując sieć np. ABCD, serwer chiński sprawdza w swoich zasobach, że ta sieć oznacza lokalizację CENTRUM KRAKOWA. I taką lokalizację pokazuje użytkownikowi. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy sieć ABCD zmieniła swoją lokalizację (bo. np. była to sieć WiFi należąca do restauracji,  która się przeniosła w inne miejsce Krakowa). Wtedy, pokazywana lokalizacja – określona po nieaktualnej pozycji sieci ABCD – będzie błędna. Byłaby prawidłowa, gdyby chińska aplikacja korzystała z płatnych, aktualizowanych danych.
 • BRAK POWIĄZANIA aplikacji i karty SIM. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczymy nigdy danych z karty SIM – takich jak np. liczba minut połączeń którą wykonało dziecko. Wszystko to zobaczymy w panelu operatora gsm – ale czy naprawdę nie lepiej byłoby mieć wszystko w jednym miejscu, w aplikacji którą zarządzamy smartwatchem?
 • ZOSTAJESZ SAM – zegarek no-name, chińska aplikacja i własna karta SIM oznaczają jedno – nikt Ci nie pomoże przy jakichkolwiek problemach. Wyobraź sobie, że nagle dostajesz błędne lokalizacje dziecka. Do kogo się zwracasz o pomoc? Operator twierdzi (słusznie) że sama karta działa OK. Przerzuca problem na sprzedawcę. Sprzedawca twierdzi, że to wina aplikacji – przerzuca Cię do Chin. I tak w kółko. Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności – bo nikt nie kontroluje całego środowiska, w którym pracuje Twój smartwatch.

Dlatego – znacznie bardziej korzystną alternatywą jest zakup smartwatcha z FABRYCZNĄ KARTĄ SIM, pracującego na dedykowanej aplikacji.

Co więc oznacza dla użytkownika zakup SMARTWATCHA Z FABRYCZNĄ KARTĄ SIM I APLIKACJĄ:

 • BEZPIECZEŃSTWO. Dane są chronione zgodnie z RODO. Co o oznacza? Np. to, że firma nie wykorzystuje Twoich danych w innych celach niż świadczenie usług związanych z obsługą smartwatcha. Możesz też w każdej chwili trwale usunąć dane. W aplikacji CALMEAN nie ma też reklam.
 • LOKALIZACJA PREMIUM. CALMEAN nie wykorzystuje starych, nieaktualnych lokalizacji – określa lokalizację przy współpracy z Google Maps, lidera rynku i dostawcę najwyższej jakości map 
 • KARTA SIM jest już w urządzeniu. Nie musisz kupować własnej karty. Również nie musisz konfigurować urządzenia – wszystko  zostaje zrobione automatycznie za Ciebie.
 • KARTA jest zintegrowana z Aplikacją. W Aplikacji widzisz, ile minut zostało dziecku, kiedy kończy się opłacony czas, możesz doładować przez aplikację, etc.
 • ATRAKCYJNE OPŁATY – koszt miesięczny CALMEAN jest już od 11.99 zł (przy płatności z góry za rok), a jeśli chcesz płacić miesięcznie, to od 13,99 zł. Nie podpisujesz żadnego zobowiązania. Jeśli po np. 3 miesiącach chcesz zrezygnować – po prostu przestajesz płacić – dostęp do Usługi zostanie wtedy wstrzymany do momentu, kiedy zdecydujesz się ponownie opłacić licencję i korzystać z zegarka.
 • NIE JESTEŚ SAM. W przypadku jakichkolwiek problemów, masz wsparcie biura obsługi klienta. Zgłaszasz się do nich z każdą sprawą z którą masz problem. Niezależnie od tego, czy problem dotyczy aplikacji, karty sim czy zegarka.
 • WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI. Aplikacja CALMEAN to nie tylko obsługa smartwatcha dziecka. To znacznie bardziej uniwersalne rozwiązanie, które stanowi centrum szeroko pojętej kontroli rodzicielskiej. Do aplikacji możesz więc podpiąć i kontrolować:
  • Dowolną liczbę smartwatch (1,2 lub więcej dzieci)
  • Lokalizator GPS dla kota i psa
  • Opiekę senioralną (dla starszych osób)
  • Telefon dzieci (pozwala na sprawowanie pełnej kontroli rodzicielskiej nad czasem używania telefonu, aplikacji, stron WWW przeglądanych przez dziecko, etc)
  • Lokalizatory do aut
Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 3 Średnia ocena: 4.7]
Zapisz się Prosimy o podanie adresu e-mail, na który wyślemy informację, jeśli produkt będzie dostępny.