Dziecko bezpieczne w czasie wakacji – 6 zasad

Koniec roku szkolnego to także okazja na wyruszenie w podróż z dziećmi. Niezależnie od tego, ile lat ma nasza pociecha, powinniśmy zadbać o jej bezpieczeństwo. Nie dajmy się pochłonąć atmosferze letniej beztroski i bądźmy w 100 procentach odpowiedzialnymi rodzicami. Przedstawiamy 6 zasad, które pozwolą nam stworzyć bezpieczne ramy wypoczynku w czasie wakacji.

  1. Zawsze wiem, gdzie jest moje dziecko

Pociechy nie powinniśmy nigdy spuszczać z oczu, zwłaszcza na plaży, na basenie czy w miejscu, w którym jest sporo ludzi. Nie trudno wówczas o to, by dziecko zaginęło. Wpajajmy mu, żeby w takiej sytuacji nie ruszało się z miejsca lub ewentualnie poprosiło o pomoc funkcjonariusza policji czy straży miejskiej. Jeśli pociecha jest już w takim wieku, że na ośrodku wypoczynkowym może samemu pójść na pobliskie boisko czy plac zabaw, możemy wyposażyć je w lokalizator dziecka. Mamy takie urządzenie w ofercie. Jeśli je kupimy i powiążemy z aplikacją w smartfonie, wówczas w dowolnym momencie będziemy mogli zobaczyć na mapie, gdzie dziecko się znajduje i łatwo do niego dotrzeć.

  1. Kontrola rodzicielska

Nie chodzi tu o to, żeby w wakacje nie pozwalać dziecku na swobodę jeżdżenia na rowerze z rówieśnikami czy spotykania się z nimi na placu zabaw. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do tego, w jakim otoczeniu przebywa pociecha, dzięki smartwatchowi Calmean zawsze będziemy mogli wywołać dyskretnie nasłuch w otoczeniu dziecka i to po prostu sprawdzić. Taka kontrola rodzicielska nie rzutuje na poszanowanie prywatności pociechy, a daje poczucie spokoju dla rodzica.

  1. Numer do rodzica i adres

W przypadku młodszych dzieci bardzo ważne jest, by nauczyć je swojego imienia i nazwiska oraz adresu. Jeśli nawet by się zgubiły, mogą poprosić dorosłego o pomoc. Innym sposobem na to, stosowanym np. na plażach w kurortach turystycznych, jest wyposażenie dziecka w opaskę na rękę, na której znajduje się numer telefonu do rodziców. Ułatwi to odnalezienie syna czy córki, jeśli zginęli w tłumie innych plażowiczów.

  1. Zabezpieczanie dziecka przed słońcem

Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i trzeba o nią w najwyższej mierze dbać. Nawet jeśli rodzice nie jadą z pociechą na wypoczynek, ponieważ wysyłają ją na kolonie czy obóz, warto włożyć do torby olejek z filtrem UV, najlepiej SPF30 lub SPF50. Na wakacjach rodzinnych rodzic sam może zadbać o regularne smarowanie dziecka kremem przeciwsłonecznym, który pozwoli chronić się przed ewentualnymi poparzeniami.

Głowa dziecka również powinna być chroniona przed nadmierną ekspozycją na słońce – czapka, chustka czy kapelusz można dobrać do indywidualnych preferencji pociechy.

  1. Ochrona przed ugryzieniami owadów

Kolejnym problemem na wakacjach są ugryzienia owadów – komarów czy kleszczy. Zabezpieczmy swoje pociechy i siebie samego przed takim problemem, stosując środki odstraszające takie owady, jak środki chemiczne  w sprayu, w kremie, czy nawet ultradźwięków. Warto wyposażyć swoją apteczkę w środki uśmierzające świąd po ugryzieniu komarów. Jeśli zdarzy się ukąszenie kleszcza, a po jego wyjęciu z ciała dziecka pojawi się charakterystyczny rumień, trzeba obowiązkowo zgłosić się do lekarza.

  1. Najwyższa ostrożność przy korzystaniu ze zbiorników wodnych

Wypoczywając nad jeziorem, nad morzem, czy nad rzeką, albo korzystając z basenów i aquaparków, zawsze trzeba zachowywać czujność, zwłaszcza jeśli dziecko nie umie jeszcze dobrze pływać. Właściwie nad wodą nie powinniśmy nigdy pozostawiać malucha samego, nawet gdy tylko bawi się na brzegu. Nie wiadomo, kiedy przyjdzie mu ochota do tego, by wskoczyć do wody. Wyposażmy więc dziecko w koło dmuchane do pływania, specjalne rękawki czy kamizelkę ratunkową. Nie pozwalajmy kąpać się w miejscach, w których nie wiemy, jak jest głęboko.

 

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]