Jak dbać latem o domowe zwierzęta?

Lato i piękna, słoneczna pogoda to wymarzone warunki do wypoczywania na świeżym powietrzu, także wraz ze swoim pupilem. Częściej chodzimy wówczas z psem czy z kotem na spacery, wyjeżdżamy z nim do lasu czy nad jezioro. Niejednokrotnie zwierzę domowe towarzyszy nam również podczas wakacyjnych wyjazdów. Miejmy jednak na uwadze to, że w takim przypadku pies czy kot nagle znajduje się w zupełnie innym otoczeniu i może czuć się zdezorientowany. Jak zadbać latem o domowe zwierzęta?

  1. Zapewnienie picia

W upalne, letnie dni, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do ponad 30 stopni Celsjusza, każdemu z nas chce się pić. W mediach cały czas eksperci radzą, by uzupełniać płyny, co ustrzeże nas przed groźnym w skutkach odwodnieniem.

Pamiętajmy jednak, żeby i swoim czworonożnym przyjaciołom zapewnić wodę – tak podczas lata spędzanego w domu, jak i na wyjeździe. Najlepiej ustawić kilka misek w domu czy w pokoju hotelowym i na bieżąco je uzupełniać świeżą wodą. Powinna być letnia, ale nie zimna, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia gardła zwierzaka. Miska nie może stać w miejscu mocno nasłonecznionym.

  1. Schładzanie ciała

W najbardziej upalne dni można zadbać o psa lub kota, chłodząc jego ciało przy użyciu np. zmoczonych ręczników. Można spróbować wykąpać czworonoga w wannie lub pod prysznicem, czy wyjść z nim nad jezioro.

  1. Lokalizator GPS na spacerze

Kiedy wyjeżdżamy z czworonogiem i bierzemy go na spacer, najlepiej by było nie spuszczać go ze smyczy. Czasem jednak po prostu zwierzak sam domaga się nieco swobody. Co zrobić, aby nie martwić się o to, że się zgubi? Możemy zainwestować w GPS dla kota lub psa, który mamy w swojej ofercie. Działa on w tożsamy sposób jak lokalizator GPS dla dziecka. Powiązać możemy go z dedykowaną aplikacją w telefonie komórkowym, która na żądanie pokaże nam, gdzie aktualnie przebywa nasze zwierzę. GPS dla psa i kota Calmean ma kolorowe, pulsujące diody, które ułatwią zlokalizowanie wzrokowo czworonoga podczas spacerów po zmroku. Taka kontrola rodzicielska sprawowana nad domowym pupilem sprawi, że zawsze będzie można go szybko namierzyć, nawet jeśli zgubiłby się w całkowicie nowym miejscu.

  1. Zapewnienie chłodnego miejsca do spania

Koty i psy, nawet żyjące w domu, mają silny instynkt nakazujący im w czasie upalnych dni poszukiwać miejsc najzimniejszych w mieszkaniu. Nie przeganiajmy więc czworonoga, jeśli śpi pod stołem kuchennym na chłodnych płytkach. Zimna podłoga pozwoli mu na uregulowanie temperatury ciała. Jeśli nasze zwierzę ma swoje legowisko, ustawmy je w miejscu zacienionym, np. w łazience czy w pralni, gdzie jest chłodniej.

  1. Spacery po zachodzie słońca lub o poranku

Dzieci i osoby starsze nie powinny latem wychodzić na dwór pomiędzy godziną 12 a 16, przy upałach i mocnym nasłonecznieniu, ponieważ grozi to nawet udarem słonecznym. Psa lub  kota też lepiej nie zabierać na spacer w tych godzinach. Lepiej iść o poranku, gdy słońce nie operuje jeszcze mocno na niebie. Po południu wyjdźmy z czworonogiem po 16 i to na krótko, a dłuższy spacer urządzajmy pod wieczór.