Każdy kochający opiekun psa pragnie dla swojego pupila dobrego i długiego życia. Aby tak było, ważne jest to, by co dzień troszczyć się o czworonoga.

Warto więc się dowiedzieć, jak dbać o swojego zwierzaka, by uchronić go przed wieloma chorobami i bez względu na upływ czasu utrzymywać go w dobrej kondycji.

Jak dbać o psa bez względu na rasę zwierzaka?

Bez względu na rasę, każdy pies potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji skóry i sierści, zbilansowanej diety, a także regularnych wizyt u lekarza weterynarii. Opiekun powinien wiedzieć, jak dbać o jamę ustną, oczy, uszy i łapy pupila, jak czesać jego sierść oraz jak często go kąpać.

Pielęgnacja sierści psa

Wygląd sierści psa zwykle jest odzwierciedleniem jego ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Sucha i matowa sierść, nadmierne wypadanie czy łupież to najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się właściciele czworonogów.

Taki stan rzeczy może świadczyć o niedoborach niektórych składników odżywczych, między innymi cynku, biotyny czy kwasów Omega. Warto więc zadbać o odpowiednie żywienie psa, a także pomyśleć o suplementacji preparatów, które uzupełnią niedobory i sprawią, że sierść będzie zdrowa i lśniąca.

karmienie psa

Oprócz tego psia sierść powinna być regularnie poddawana zabiegom pielęgnacyjnym. Zarówno w przypadku psów krótkowłosych, jak i długowłosych najważniejsze są regularne kąpiele oraz wyczesywanie.

W zależności od rodzaju sierści, gęstości podszerstka oraz problemu z powstawaniem kołtunów, należy dobrać kosmetyki dla psów ułatwiające rozczesywanie oraz wspierające poprawę wyglądu okrywy włosowej.

Systematyczne wyczesywanie psa

Wyczesywanie psa powinno odbywać się regularnie, nie tylko przed kąpielą. Należy przy tym wybrać odpowiednie szczotki, grzebienie oraz zgrzebła i filcaki, dzięki którym czesanie będzie przyjemne i delikatne, a jednocześnie dokładne. Urządzenia typu Furminator należy dobrać pod kątem długości sierści psa oraz wielkości zwierzaka.

Psy długowłose wymagają regularnego szczotkowania, nawet kilka razy w tygodniu. Latem i zimą, gdy psy zmieniają okrywę włosową i intensywniej linieją, zabieg ten być może trzeba będzie wykonywać codziennie. Psy z krótką sierścią można czesać raz na tydzień.

Przyzwyczajając młodego psa do czesania sierści, warto na początku robić to powoli, delikatnie oraz nagradzać jego dobre zachowanie przysmakami. W ten sposób zabieg szczotkowania będzie wzbudzał u psa pozytywne skojarzenia.

Jak często kąpać psa?

Kąpiele psa to bardzo ważny element dbania o zdrową skórę i sierść. Skóra psa może być wrażliwa, podatna na przesuszanie i podrażnienia, którym może towarzyszyć świąd i drapanie.

W takiej sytuacji warto wybrać szampon hipoalergiczny, przeznaczony dla zwierząt ze skłonnością do alergii. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne preparaty, które zawierają substancje lecznicze, wpływające pozytywnie na stan skóry i sierści.

kąpiel psa

Szampon dla psa powinien być wybrany w oparciu o następujące informacje:

  • długość i rodzaj sierści (krótkowłosa, długowłosa, gładka, szorstka, kręcona, wełnista),
  • umaszczenie (sierść jasna, ciemna, biała lub czarna),
  • skłonność do alergii,
  • problemy skórne (stany zapalne, świąd),
  • problemy z sierścią (nadmierne wypadanie, kołtunienie).

Jeżeli nie masz pewności, jaki kosmetyk wybrać, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zaleci najlepszy preparat w oparciu o stan zdrowia Twojego psa.

Jeśli chodzi o częstotliwość kąpania, tak naprawdę robimy to, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Kąpiele mają za zadanie utrzymać psa w czystości, a w szczególnych przypadkach zadziałać leczniczo na problemy dermatologiczne.

Kąpiele to także doskonała okazja, by po dłuższym spacerze sprawdzić, czy pies nie złapał kleszcza.

Pielęgnacja psa – zdrowe zęby i pazury

Kamień nazębny i inne choroby przyzębia to poważny problem już u młodych psów. Po każdym posiłku na powierzchni zębów zbiera się osad z resztek jedzenia, który, nieusunięty, staje się siedliskiem bakterii i przekształca się w płytkę nazębną, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju kamienia.

Ogniska zapalne zlokalizowane w jamie ustnej stanowią zagrożenie dla całego organizmu. Dlatego regularna higiena jamy ustnej to podstawa. Dostępne na rynku preparaty do czyszczenia zębów pozwolą na utrzymanie zdrowych zębów, usuną także przykry zapach z pyska.

Zaleca się każdego dnia czyścić zęby psa za pomocą specjalnej szczoteczki oraz preparatu dentystycznego. Dodatkowo można stosować płyn do płukania jamy ustnej. Jeżeli problem kamienia nazębnego nawraca, warto też zdecydować się na zabieg mechanicznego usuwania, czyli scalling.

Jeśli chodzi o pazury, większość psów samodzielnie ściera je podczas spacerów do właściwej długości. Jeśli się tak nie dzieje, konieczne jest ich przycinanie. Pazury nigdy nie powinny wystawać ponad linię opuszków łap, czyli nie powinny dotykać podłoża.

Jeżeli są tylko trochę za długie, możesz do ich skrócenia posłużyć się pilnikiem, piłując zawsze w jednym kierunku, by nie doprowadzić do ich rozwarstwienia. Do obcinania pazurów psa należy użyć specjalnych cążków. Tu trzeba być ostrożnym, by ich nie przyciąć zbyt daleko i nie uszkodzić macierzy.

Jeżeli pies posiada bardzo twarde pazury, warto wcześniej go wykąpać, by woda nieco zmiękczyła płytkę rogową. Żeby mieć pewność, że nie przycinasz ich zbyt daleko, możesz podświetlić je od spodu latarką – wtedy bardzo wyraźnie zobaczysz, gdzie przebiega macierz paznokcia.

Cążki ustaw pod kątem 45 stopni, w odpowiedniej odległości od macierzy, i obcinaj stanowczo oraz energicznie. Do obcinania pazurów nigdy nie używaj nożyczek, obcinaczek czy cążków przeznaczonych dla ludzi.

A jeżeli obawiasz się to robić samodzielnie, możesz regularnie odwiedzać groomera lub weterynarza, który wykona ten zabieg profesjonalnie i bezboleśnie.

Sprawdź koniecznie: Lokalizator GPS dla psa i kota

Jak dbać o zdrowie psa – oczy, uszy

Prawidłowa higiena oczu i uszu chroni psa przed infekcjami i stanami zapalnymi. Niektóre psy (psy długouche typu basset, beagle czy spaniel) są w szczególności podatne na zabrudzenia okolic uszu i oczu, inne z kolei mogą borykać się dodatkowo z nadmiernym łzawieniem i ropieniem oczu (na przykład pudle lub pekińczyki).

Aby prawidłowo dbać o czystość uszu psa, należy minimum raz w tygodniu delikatnie je wyczyścić ściereczką zwilżoną wodą, ciepłą oliwą lub specjalnym preparatem do czyszczenia uszu, a następnie wytrzeć do sucha.

Nadmiar włosów w małżowinie usznej można wyskubać. Czyść tylko widoczną część uszu, ruchami okrężnymi, tak by pozbyć się nadmiaru woskowiny. Jeżeli pies cierpi na infekcję lub stan zapalny, należy skonsultować się ze specjalistą, który zaleci stosowanie specjalnych kropli do uszu.

Higiena oczu polega przede wszystkim na przemywaniu ich okolic za pomocą aseptycznych gazików nasączonych zielem świetlika, rumiankiem lub słabą herbatą.

W przypadku silnego łzawienia lub ropienia konieczne może się okazać zastosowanie kropli do oczu. Wpuszczaj je, odciągając dolną powiekę w dół, następnie zamknij oko psu i delikatnie rozmasuj.

Regularne wizyty Twojego pupila u weterynarza

Oprócz codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, niezwykle ważna jest także profilaktyka psiego zdrowia. Tylko regularne badania pozwolą na wykrycie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium i wdrożenie skutecznego leczenia.

weterynarz

Zaleca się, aby przynajmniej raz do roku wykonać u swojego psa następujące badania:

  • badanie krwi (morfologia, parametry wątrobowe, trzustkowe, tarczyca, nerki),
  • osłuch serca – wykryte nieprawidłowości będą wskazaniem do wykonania echokardiologicznego badania serca,
  • przegląd uzębienia – lekarz oceni stan uzębienia, ewentualne stany zapalne, może też zalecić zabieg usunięcia kamienia nazębnego,
  • kontrola długości pazurów – warto regularnie samemu to sprawdzać, ale jeśli nie ma szczególnej potrzeby, raz do roku może je skrócić lekarz,
  • USG jamy brzusznej – podczas badania lekarz obejrzy nerki, pęcherz moczowy, prostatę, wątrobę, śledzionę, trzustkę, jelita, żołądek, nadnercza oraz macicę, może też sprawdzić stawy,
  • zatoki okołoodbytowe – niektóre rasy psów są narażone na zapychanie gruczołów okołoodbytowych, co może skutkować stanem zapalnym. Ich regularne oczyszczanie zapobiega temu.

Oczywiście niezbędne jest także wykonanie u psa obowiązkowego szczepienia przeciw wściekliźnie, które trzeba odnawiać co 12 miesięcy.

Warto zaszczepić psa także przeciwko nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha, czyli zakaźnemu zapaleniu wątroby, i odnawiać je co 2-3 lata.

Dbając w ten sposób o pupila, możesz mieć pewność, że będzie się cieszył zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Źródła fotografii: Pixabay.com

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]