Jak karmić psa?

Obowiązkiem właściciela psa jest zapewnienie mu bezpieczeństwa, opieki weterynaryjnej dla zachowania czworonoga w dobrym zdrowiu, jak i odpowiednie żywienie oraz spełnianie jego potrzeb fizjologicznych. Z psem musimy wychodzić regularnie na spacery, pamiętać o wizytach kontrolnych u weterynarza, ale nade wszystko na co dzień pupil musi być właściwie karmiony. Jak karmić psa, by zachował zdrowie i dobrą kondycję na długie lata?

Karmienie szczeniaka

W wielu domach pies pojawia się jako szczeniak. Niejednokrotnie w wyniku usilnego namawiania rodziców przez ich pociechy. Jaki pies dla dziecka sprawdzi się najlepiej? O spokojnym usposobieniu, który będzie towarzyszem zabaw – cierpliwym, ale i radosnym.

Mały psiak powinien dostawać karmę dostosowaną do jego wieku, w dawkach odpowiednich dla jego masy ciała i etapu rozwoju. Musimy mieć świadomość, że szczenięta mają specjalne potrzeby i wymagania żywieniowe. W przypadku małych ras psów, ważących do 9 kg i średnich, gdzie dorosłe osobniki ważą od 9 do 22,5 kg, powinno się im dawać karmę dla szczeniąt – mokrą lub suchą, aż do ukończenia przez czworonoga pierwszego roku życia. U psów dużych i olbrzymich należy okres ten przedłużyć do 18 miesięcy, a nawet do 2 lat.

Karma dla szczeniąt zawiera średnio o 300-400 kalorii więcej niż jedzenie dedykowane dorosłym psom. Ma co najmniej 25 proc. białka w swojej suchej masie, a ponadto zawiera:

  • kwas linolowy,
  • DHA,
  • argininę,
  • wapń,
  •  

Szczenięta nie potrzebują przyjmowania niepotrzebnych suplementów, chyba że lekarz weterynarii je rekomenduje. Problem może stanowić zbyt wczesne, ale i zbyt późne przejście na karmę dla psów dorosłych.

Jak karmić dorosłego psa?

Dopiero od 4. miesiąca życia pies może dostawać pierwsze pokarmy stałe, np. suchą karmę. Wcześniej jego posiłki powinny mieć konsystencję papki. Dieta dorosłego czworonoga musi być dobrze zbilansowana i to pod kątem niemal 40 różnych składników odżywczych. Proporcje, w jakich powinny pozostawać te składniki muszą być odpowiednio dobrane, zwłaszcza jeśli chodzi o białka, tłuszcze i oleje, składniki mineralne, witaminy oraz węglowodany. W diecie dorosłego psa nie może zabraknąć stałego dostępu do czystej wody.

Karma dla psa dorosłego musi być dobrana pod kątem rasy, jego wielkości, wieku, prowadzonego stylu życia i stanu zdrowia. Na przykład mniejsze rasy mają najczęściej szybszy metabolizm, co oznacza, że szybciej też będą spalać energię. W zależności od ich kondycji i poziomu aktywności, będą potrzebowały paradoksalnie dwukrotnie więcej kalorii i składników odżywczych dziennie niż większe rasy. Takie karmy dla mniejszych psów prócz tego, że w swoim składzie mają dodatkowe proteiny i są bogate w tłuszcze oraz węglowodany, to granulki są w nich mniejsze, by zwierzak łatwiej je zjadł.

Większe rasy mają wolniejszy metabolizm, ale większy apetyt objętościowo, dlatego granulki w ich pokarmie będą większe. Karma powinna mieć zredukowaną zawartość tłuszczu – poniżej 10 proc. i zawierać więcej białka – powyżej około 25 proc. Pomaga to utrzymać właściwą wagę zwierzęcia, podobnie jak regularne spacery, podczas których warto wyposażyć czworonoga w GPS dla psa, aby się nie zgubił podczas swobodnego biegania np. po parku, w lesie czy na łące. Nasz lokalizator GPS Calmean nadaje się do tego znakomicie.

Jakie smakołyki dla psa?

Chcecie zrobić prezent dla psa i kupić mu smakołyk? Dobrze jest przy tym wybierać naturalne produktu, jak suszone uszy, serca, płuca i kawałki wątroby, przełyki wołowe, kurze nóżki. Mogą to być również gotowe, dostępne w sklepach z asortymentem dla zwierząt przysmaki na zdrowe zęby i dziąsła, na mocne stawy i kości czy na lepsze trawienie.