Jaki pies będzie najlepszym przyjacielem dziecka?

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wykazuje się lojalnością, przywiązaniem, troską i miłością do swojego pana. Potrafi przez lata mu pomagać na każdym kroku. Psycholodzy są też zgodni co do tego, że czworonożny pupil w domu będzie miał pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Nauczy empatii, przywiązania i współpracy. Jeśli jesteś przekonany co do tego, że wasza rodzina powinna się powiększyć o psa, sprawdź, jaki będzie rzeczywiście najlepszym przyjacielem dziecka. Które rasy nadają się do tego znakomicie?

Decyzja o zakupie psa

Nigdy nie powinniśmy podejmować decyzji o zakupie czy przygarnięciu psa do swojego domu pod wpływem impulsu. Trzeba gruntownie przemyśleć to, czy będziemy w stanie się nim zająć i zapewnić odpowiednie warunki. Musimy być przygotowani na to, by dobrze wychować zwierzę i właściwie je socjalizować. Tylko wtedy bowiem pies nie będzie stwarzał zagrożenia dla dziecka, a stanie się dla niego kompanem do zabawy. Wówczas czworonóg w istocie może być najlepszym przyjacielem dla naszej pociechy. By mieć w domu dobrze ułożonego psa, trzeba mu poświęcić swój czas i w razie potrzeby, skorzystać z pomocy behawiorysty.

Wybieramy rasę psa dla dziecka

Jaka rasa psów będzie najlepsza do domu, w którym są dzieci? Pod uwagę przy jej wyborze trzeba brać typowe usposobienie czworonoga, jego docelową wielkość, jak i wiek oraz usposobienie dziecka, z którym pies będzie na co dzień się wychowywał. W przypadku dzieci najmłodszych, w wieku przedszkolnym, najlepiej wybrać rasę średnią, ponieważ małe, miniaturowe rasy mogą doznać szkody przy zabawie z dzieckiem, które może po prostu zrobić niechcący krzywdę pupilowi. Najlepiej przy tym sprawdzi się piec typu:

  • Beagle,
  • cavalier king charles spaniel.

Jeśli mamy duży dom, a naszym marzeniem jest posiadanie dużego psa, to przy małym dziecku dobrze sprawdzą się łagodne rasy dużych psów, jak:

  • berneński pies pasterski,
  • labrador

Generalnie do wyboru mamy wszystkie rasy psów, które cierpliwość mają wpisaną w swój charakter. Inne zwierzęta sprawdzają się w przypadku pociech w wieku szkolnym, które rozumieją już, że nie można ciągnąć psa za uszy czy ogon, ani zbyt mocno przytulać, nawet z miłości. Dzieciom co najmniej 6-7 letnim można wytłumaczyć już skutecznie, jak obchodzić się z pupilem. Dlatego wówczas możemy wybierać spośród psów ras małych, średnich i dużych, m.in. może to być:

  • owczarek szkocki collie,
  • buldog francuski,
  • seter,
  • bokser,
  • jack russel terier.

Uosobieniem cierpliwości będzie labrador, pies łagodny, inteligentny, chętny do nauki i pełen pozytywnej energii. Wiele ras psów dużych, właśnie takich jak labrador, potrzebuje się wybiegać, dlatego najlepiej czują się w domach z dużym ogrodem i tam, gdzie zapewnisz im długie spacery. W czasie takich wypraw pamiętajcie, aby zabezpieczyć swojego czworonoga przed zaginięciem. Wystarczy, że wykorzystamy w tym celu lokalizator GPS dla psa Calmean, który ma świecące diody i pozwala na sprawdzenie lokalizacji w telefonie właściciela.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 1 Średnia ocena: 5]