Wybór odpowiedniego lokalizatora GPS do samochodu jest ważny dla każdego, kto chce zwiększyć bezpieczeństwo i monitorować swoje pojazdy. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia oferuje szeroką gamę urządzeń śledzących, ważne jest, aby przeanalizować, jakie ich funkcje są nam niezbędne i najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom. Dodatkowo, przy wyborze warto wziąć pod uwagę łatwość instalacji i obsługi urządzenia, dostępność i funkcjonalność towarzyszącej aplikacji mobilnej, a także koszty zakupu.  

Zalety lokalizatora GPS do śledzenia pojazdu

Lokalizatory GPS do pojazdów oferują szereg korzyści dla użytkowników, zarówno prywatnych, jak i firmowych.

  1. Wszechstronne zastosowanie. Lokalizatory GPS są używane nie tylko w samochodach, ale również w innych pojazdach. 
  2. Dokładne śledzenie położenia. Dzięki odbieraniu sygnałów z satelit, lokalizatory precyzyjnie określają położenie pojazdu, co jest przydatne w odnajdywaniu skradzionych aut.
  3. Funkcjonalność w firmach. Lokalizatory pomagają w kontrolowaniu tras, prędkości i postojów pojazdów firmowych, co ułatwia zarządzanie flotą.
  4. Kontrola kosztów i optymalizacja procesów. Poprzez monitorowanie użycia pojazdów, firmy mogą zmniejszać koszty, poprawiać efektywność oraz planować lepsze strategie logistyczne.
  5. Zabezpieczenie antykradzieżowe. Lokalizator stanowi dodatkowe zabezpieczenie, umożliwiając szybkie odzyskanie skradzionego pojazdu.
  6. Dostępność i łatwość w użyciu. Lokalizatory są dostępne w przystępnych cenach (100-200 zł) i charakteryzują się prostotą w obsłudze, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla szerokiego zakresu użytkowników.
  7. Elastyczność i brak dodatkowych opłat. Większość lokalizatorów nie wymaga dodatkowych abonamentów, a ich aplikacje są dostępne na różnych urządzeniach mobilnych, co zapewnia elastyczność w użytkowaniu.

Zobacz: Lokalizator GPS do samochodu – co trzeba o nim wiedzieć?

Alternatywne metody lokalizacji, czyli jak lokalizator działa poza zasięgiem sieci GPS

Kiedy pojazd wyposażony w lokalizator GPS znajduje się w zasięgu sieci, urządzenie to potrafi z dużą dokładnością, często do kilku metrów, określić jego pozycję. Jednakże, kluczowe znaczenie ma zdolność lokalizatora do działania nawet poza zasięgiem GPS. W takich sytuacjach, urządzenie przełącza się na wykorzystanie sygnałów sieci komórkowych, co umożliwia dalsze śledzenie pojazdu. Ta alternatywna metoda lokalizacji, często oparta na technologii LBS (Location-Based Services), wykorzystuje wieże sygnałowe operatorów komórkowych do triangulacji i określenia przybliżonej lokalizacji pojazdu. Dzięki temu właściciel pojazdu ma możliwość ciągłego monitorowania jego położenia, nawet gdy samochód znajdzie się w obszarze, gdzie sygnał GPS jest słaby lub niedostępny. 

Korzystanie z lokalizatora GPS – funkcje główne i dodatkowe

CALMEAN Vehicle

Korzystanie z lokalizatora GPS w pojazdach to nie tylko kwestia dokładnego śledzenia ich położenia. Jedną z głównych funkcji jest możliwość definiowania przez użytkownika specjalnych stref, takich jak ‘Strefa parkingowa’. Gdy pojazd opuści wyznaczony obszar, właściciel otrzymuje automatyczny alert. Ponadto, modele lokalizatorów, które są zintegrowane z instalacją pojazdu (np. model Cable), są w stanie wykryć moment uruchomienia samochodu i poinformować o tym właściciela. Funkcja alarmu prędkości umożliwia monitorowanie prędkości pojazdu i wysyłanie powiadomień, gdy przekroczona zostanie ustalona przez użytkownika prędkość graniczna.

Dodatkowe funkcje lokalizatora GPS obejmują historię lokalizacji, dzięki której użytkownik może śledzić nie tylko bieżące, ale także wcześniejsze położenia pojazdu. W modelach bateryjnych istotną cechą jest powiadomienie o niskim stanie baterii, co przypomina o konieczności jej ładowania. W przypadku manipulacji przy urządzeniu lub pojeździe, system również wysyła odpowiedni alarm.

Lokalizatory te oferują także rozbudowane statystyki użytkowania pojazdu. Użytkownik może otrzymać szczegółowe raporty, które zawierają takie informacje jak liczba tras, pokonany dystans, czas trwania podróży, zużycie paliwa, charakterystyki prędkości, w tym prędkość maksymalną, oraz czasy przerw w podróży. Te dane mogą być eksportowane do formatu Excel, co ułatwia ich analizę i umożliwia filtrowanie danych z różnych zakresów czasowych, dostarczając cennych informacji na temat stylu jazdy oraz ogólnego stanu pojazdu.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]