Dzisiejsza młodzież posługuje się takimi wyrażeniami jak: XD, smartfica, nieogar, dissowanie czy prankowanie.  Jeżeli jesteś rodzicem, to zapewne już się z nimi spotkałeś lub wkrótce się spotkasz. Tylko czy wiesz co one oznaczają?

Język młodzieżowy jest bardzo dynamiczny i ciągle się zmienia. Internet upowszechnia skróty i wyrażenia, które w mgnieniu oka podchwytywane są przez młodzież. Wykorzystywane są one potem w codziennej komunikacji między rówieśnikami i zastępują zwykłe powiedzenia.

Lecz najbardziej zdumiewa fakt, iż młodzieżowym słowem roku 2017 został popularny iksde: XD! To przecież nawet nie jest słowo tylko wyrażenie emocji!

 

Również bardzo rozpowszechnionym określeniem na coś niesamowitego i fantastycznego jest sztos, a weekend określa się mianem dwudzionek.

 

Do modnych ostatnio słów należy zaliczyć także ogarnąć, ogarniać oraz smartfica. To ostanie słowo oznacza uzależnienie od smartfona. Ogarnąć używane jest w kontekście poradzić sobie z czymś, załatwić coś. Natomiast podane wyżej odjaniepawlić używane jest w kontekście co się tutaj odjaniepawla i oznacza mniej więcej: co się tutaj wyprawia?

Wyrażeń i słów będących młodzieżowym slangiem krążących wśród młodzieży jest znacznie więcej. Nie sposób je wszystkie tutaj opisać.

Młodzież często posługuje się wymyślonymi przez siebie zwrotami, przekształca słowa, by brzmiały bardziej nowocześnie. Nadają wyrażeniom nowe znaczenia, a sam proces tworzenia nowego słowa jest błyskawiczny – ktoś wymyśla powiedzonko, inni go podchwytują, a po chwili mówią tak wszyscy. Ten proces dzieje się ciągle i nie ma końca.

„Kiedy zdążyłem już przyswoić wyrażenia typu: być na propsie, rozkminić coś, ale beka, masakra, LOL, ziom, cool, cebula, melanż, kozak, gimbaza, okazało się, że to już oldskul” – śmieje się Tomek, tata 15-letniego Patryka z Gdańska.


Dzisiaj raczej usłyszysz, że Franek prankował na lekcji w szkole, klasa dissowała panią od muzyki, a Krzysiek jest lamusem… Oznacza to mniej więcej tyle, że Franek psocił na lekcji, klasa wyśmiała panią od muzyki, a Krzysiek to kujon/ wyrzutek…

Słowo hajs niezmiennie oznacza pieniądze. Niektóre słowa zostały spolszczone i zapożyczone z języka angielskiego – jak np. fejm (ang. fame – sława), czy skile od angielskiego skill  – umiejętności. Dużą rolę w rozpowszechnianiu tych słów mają social media i gry komputerowe, czy aplikacje z grami na smartfony.


Poznaj naszą aplikację do kontroli  rodzicielskiej smartfonu dziecka:

Parental Control


Więc jeżeli usłyszycie te wyrażenia od swoich dzieci to będziecie już mniej więcej wiedzieć co one oznaczają i być może nawet zrobicie wrażenie na swoim dziecku znajomością młodzieżowego slangu 🙂

Jaki stosunek do tej swoistej nowomowy młodzieżowej mają rodzice? Poniższe wyniki ankiety odpowiadają na to pytanie:

W ankiecie wzięły udział 1173 osoby i zdecydowana większość (59 %) respondentów akceptuje i toleruje używanie młodzieżowego slangu przez dzieci. Jedynie 15% respondentów jest zdecydowanie temu przeciwna.

Źródło: https://nauka.trojmiasto.pl/Dissuja-prankuja-i-ogarniaja-Czyli-co-sie-odjaniepawla-w-mlodziezowym-slangu-n120041.html