Co jakiś czas wśród młodzieży pojawiają się tzw. wirusowe wyzwania – czyli groźne,  pełne przemocy gry, wciągające młodzież w niebezpieczne sytuacje.  Nakłaniają one graczy do autodestrukcyjnych zachowań skutkujących utratą zdrowia, a nawet życia lub zachęcają do stosowania przemocy wobec rówieśników – kolegów i koleżanek z najbliższego otoczenia.

LALKA MOMO

Najnowszą grą, która zyskała już złą opinię i wiąże się ją ze śmiercią 12 – letniej nastolatki w Argentynie jest tzw. „Lalka Momo”. Jest to postać zaczerpnięta z rzeźby stworzonej przez Midori Hayashiego, specjalistę od efektów specjalnych. Została ona wystawiona w Tokio w 2016 r., a jej zdjęcia szybko obiegły media społecznościowe. Stała się ucieleśnieniem niebezpiecznej gry dla dzieci. „Zabawa” zaczyna się w momencie dodania kontaktu do Lalki Momo w komunikatorze WhatsApp. Postać wysyła do gracza wiadomości zachęcające do wykonywania wyzwań i zamieszczaniu filmików z nimi w mediach społecznościowych (w ten sposób gra pozyskuje nowych graczy). Na początku jest miło i sympatycznie, ale z czasem postać staje się coraz bardziej nieprzyjemna.

Wiadomości wysyłane są często w nocy i mają charakter zastraszający, a także prezentują treści wypełnione przemocą. Nakazują realizację zadań, które w konsekwencji mają prowadzić do popełnienia samobójstwa. Jeżeli gracz nie wykonuje zleconych mu zadań „MOMO” straszy, grozi i szantażuje odwołując się do wiedzy na temat gracza (pozyskanej z mediów społecznościowych w których zazwyczaj młodzi ludzie relacjonują wręcz swoje życie). Wszystko to sprawia wrażenie autentyczności i nakłania młodzież do poddania się tym wirusowym wyzwaniom.

Jak my jako rodzice możemy ustrzec nasze dzieci przed tego typu „grami?”

Na pewno warto monitorować aktywność dziecka w mediach społecznościowych i zwrócić uwagę na nietypowe zachowania dziecka. Warto też rozmawiać z dzieckiem na temat tego typu wyzwań i uświadamiać, iż są one niebezpieczne i mogą prowadzić do nieszczęścia. Można też szerzyć informacje o niebezpiecznych chalengach wśród innych rodziców i zorganizować np. pogadankę w szkole…

Po MOMO będą następne challenge…

Wirusowe gry, pojawiają się co jakiś czas wśród młodzieży i nawet jeżeli postać Lalki MOMO zniknie to na pewno wkrótce pojawi się kolejna gra, nakłaniająca młodych do agresywnych i niebezpiecznych zachowań. Wystarczy wspomnieć, że przed MOMO były takie chalenge jak:

  1. „ostateczne selfie” – wyzwanie na zrobienie selfie w niebezpiecznej sytuacji – np. przed nadjeżdżającym pociągiem (Rosja),
  2. zabawy z papryczką chili, którą dzieci w szkołach nacierały oczy i usta rówieśników co prowadziło do poparzeń (Francja),
  3. wyzwanie polegające na rozpuszczeniu w ustach kapsułki do prania (USA) co prowadziło do licznych zatruć…

Wyobraźnia dzieci nie zna granic, a ich brak umiejętności przewidywania konsekwencji może okazać się zabójczy w skutkach. Dlatego my rodzice musimy być szczególnie czujni i odpowiednio poinformowani na temat „najnowszych trendów” na wyzwania wśród dzieci i młodzieży.

Zastosuj kontrolę rodzicielską telefonu dziecka!

Niezwykle pomocna  w takich sytuacjach może okazać się nasza aplikacja CALMEAN PARENTAL CONTROL do sprawowania kontroli rodzicielskiej nad telefonem dziecka. Już w najbliższych dniach pojawi się w niej możliwość przeglądania stron www odwiedzanych przez dziecko, a także treści oglądane na You Tube. Dzięki temu rodzic może w porę dostrzec potrzebę porozmawiania z dzieckiem na temat ewentualnych niebezpiecznych wyzwań i ustrzec dziecko przed niebezpieczeństwem. Teraz naszą aplikację możesz testować przez 7 dni za darmo!

Parental Control

Jak zainstalować ochronę rodzicielską na telefonie dziecka dowiesz się tutaj:

http://bit.ly/instalacja_PARENTAL