Opieka nad bliskimi a epidemia koronawirusa

(smartwatch dla seniora, smartwatch dla dziecka, GPS dla psa)

Niemal 9,5 tysiąca zakażeń koronawirusem, 362 zgony i setki tysięcy osób przebywających na kwarantannie domowej – tak wygląda bilans pandemii COVID-19 w Polsce na dzień 20 kwietnia 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że Polska jest jeszcze przed szczytem zachorowań. Najbardziej narażone są osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami, m.in. układu oddechowego. Dlatego ważne jest, by jak najmniej wychodziły one z domu. Bliscy seniorów i osób chorych mogą wspierać opiekę nad nimi dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Jakich?

Smartwatch dla seniora

Znajdujemy się w trudnym położeniu i niecodziennej sytuacji spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią. Dlatego młodzi często nie mają możliwości sprawowania osobistej opieki nad seniorami w takim stopniu, jak dotychczas. Niewskazane są codzienne wizyty u starszych rodziców czy dziadków oraz u osób przewlekle chorych.

Do kontaktu z rodzicami czy dziadkami można wykorzystać telefony komórkowe, a nawet smartwatche dla seniorów, które wyposażone są w kartę SIM i pozwalają na prowadzenie rozmów głosowych. Smartwatch, taki jak Calmean, przyda się osobom starszym i chorym także i wtedy, gdy przyjdzie im wezwać pomoc – dzięki przyciskowi SOS będą mogli natychmiast zawiadomić bliskich lub wysłać alert na aplikację w telefonie opiekuna i zapewnić sobie niezbędną pomoc w sytuacji nagłej.

Opiekun wie też, gdzie znajduje się w danej chwili senior, który ma na nadgarstku smartwatch. Może więc prześledzić jego trasę dzienną i sprawdzić, czy stosuje się do wytycznych dotyczących kwarantanny domowej. To ważne, by uświadamiać osobom starszym, jak ważne dla ich dobra i zdrowia jest pozostawanie w domu, jeśli tylko jest to możliwe.

Smartwatche dla dzieci – sprawdź, czy dziecko nie wychodzi

W całej Polsce obowiązują w związku z pandemią koronawirusa ograniczenia w zakresie przemieszczania się. Jeśli ktoś je łamie, naraża się na kary finansowe. Przez pewien czas nawet nastolatki nie mogły samodzielnie chodzić na spacery, chociażby z psem w okolicy domu. Dziś takie zakazy obowiązują dla osób poniżej 13. roku życia.

Część rodziców musi chodzić do pracy i nie jest w stanie skutecznie kontrolować zachowania swoich pociech, zwłaszcza tych dorastających. Wystarczy jednak je wyposażyć w smartwatch dla dziecka, aby dowiedzieć się, jeśli opuści bezpieczną, zdefiniowaną strefę wokół domu. Jeśli już pozwalamy, zgodnie z przepisami specustawy na krótkie spacery z psem, to możemy w aplikacji synchronizowanej ze smartwatchem wskazać, w jakim promieniu od domu dziecko może się poruszać. Jeśli ją przekroczy, smartwatch wyśle odpowiedni alert do rodzica, a ten będzie mógł zareagować.

Dziecko może tłumaczyć się, że wszystko przez psa, który uciekł na spacerze. Jeśli jednak i nasz czworonogów będzie miał GPS dla psa, będziemy mogli sprawdzić, czy rzeczywiście takie zdarzenie miało miejsce. Pamiętajmy, że w czasie pandemii należy ograniczyć wychodzenia z domu do absolutnego minimum.

 

 

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zapisz się Prosimy o podanie adresu e-mail, na który wyślemy informację, jeśli produkt będzie dostępny.