Masz dziecko w wieku przedszkolnym? Jak często dajesz mu swój telefon do zabawy? Czy wiesz, że dziecko do drugiego roku życia w ogóle nie powinno mieć kontaktu z nowoczesnymi technologiami w postaci tabletów, smartfonów, komputerów, a nawet z telewizorem?

NIE DAWAJ MAŁEMU DZIECKU SMARTFONA DO RĘKI!

Wszystko zaczyna się, kiedy to płaczącemu smykowi podsuwamy tablet czy telefon… Wyświetlamy mu bajki, piosenki lub gry i z czasem maluch sam zaczyna się o nie dopominać. I my rodzice zaczynamy mieć problem. Nawet jeśli na początku go nie widzimy.

DLACZEGO?

Maleńkie dziecko bardzo szybko uzależnia się od tej formy rozrywki, która tak naprawdę nie jest mu potrzebna. Zamiast poznawać świat sensorycznie – dotykać i manipulować, widzi tylko płaski i twardy ekran na którym szybko migają obrazki. Naukowcy z chińskich ośrodków badawczych twierdzą nawet, że kora mózgowa nie rozwija się prawidłowo u dzieci korzystających nadmiernie ze smartfona. W związku z tym mają one potem problemy z nawiązywaniem kontaktów społecznych, są nazbyt pobudzone, rozdrażnione i płaczliwe. Mają również problemy ze snem.

SCREEN TIME

Czyli czas spędzony ze smartfonem powinien być limitowany i dzielony na mniejsze odcinki czasu. Tak, aby dziecko nie spędzało jednorazowo np. dwóch godzin z telefonem. Więc jeżeli dajemy już dziecku smartfona do ręki, sprawujmy nad nim kontrolę rodzicielską. Lepiej, aby korzystało np. cztery razy po 30 min. w ciągu dnia. Rozwiązanie dotyczące monitorowania tzw. screen time znajduje się już w naszej aplikacji do kontroli rodzicielskiej na telefonie dziecka. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów:

Parental Control

 

JEŻELI NIE SMARTFON TO CO?

Przede wszystkim zabawa z rodzicem! TAK! Małe dziecko potrzebuje przede wszystkim Ciebie rodzicu! Pobaw się z nim troszkę, poświęć mu trochę swojej uwagi pomimo, że masz pełno spraw na głowie i jesteś wykończony pracą i domowymi obowiązkami. To jest inwestycja w przyszłość. Inwestycja w Twoje własne dziecko. Ono Ciebie potrzebuje bardziej niż myślisz!

Nie musisz kupować wymyślnych zabawek – wystarczy zwykła książeczka, puzzle, układanka, klocki czy gra planszowa, aby razem spędzić troszkę czasu i pozytywnie oddziaływać na rozwój małej motoryki u dziecka. Nie zapominajmy także o pracach plastycznych – rysowaniu, kolorowaniu, wycinaniu i malowaniu czy lepieniu z plasteliny. Tego typu zabawy w przyszłości ułatwią Twojemu smykowi poprawne trzymanie ołówka, kredki czy długopisu.

 

A CO W KOŃCU ZE SMARTFONEM?

Demonizujemy tu troszkę te nowoczesne technologie, które przecież są tylko narzędziem w naszym ręku i to od nas zależy jak z nich skorzystamy! Istnieje bowiem wiele edukacyjnych aplikacji mogących pomóc nieco starszemu przedszkolakowi w nauce liter, liczb czy np. zegara… Jednak jesteśmy zdania, iż korzystanie z nowoczesnych technologii powinno odbywać się pod nadzorem rodzica. Do tych właśnie celów stworzyliśmy aplikację typu ochrona rodzicielska PARENTAL CONTROL. Dzięki niej możesz sprawować kontrolę rodzicielską nad telefonem dziecka, ustalać czas jaki spędza ono aktywnie z telefonem i zarządzać zainstalowanymi aplikacjami, a nawet je blokować. Dlatego jeżeli stwierdzisz, iż czas na wręczenie Twojemu dziecku smartfona, pomyśl najpierw jak go odpowiednio zabezpieczyć i nadzorować, aby mu służył zamiast szkodził.

I na koniec ciekawostka : Bill Gates żadnemu ze swoich dzieci nie dał do ręki smartfona wcześniej niż w wieku 14 lat.