We wrześniu na naszym profilu @CalmeanChannel na Facebooku opublikowaliśmy ankietę. Dotyczyła ona możliwości użytkowania telefonów komórkowych przez dzieci w szkole na przerwach.

Aż 65% respondentów z pośród 91 wszystkich udzielonych odpowiedzi napisało, że ich szkoła nie pozwala na korzystanie ze smartfonów. Nawet na przerwach.

 

Czy szkoła może zabronić używania gadżetów elektronicznych na jej terenie?

Niestety od 1 września 2017 r. szkoły mogą to robić całkowicie legalnie i zgodnie z panującymi przepisami. Od tego dnia weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawo Oświatowe. Art. 99 pkt 4 ustawy daje możliwość Dyrekcji Szkoły do decydowania, czy można wnosić na jej teren telefony komórkowe oraz inne urządzenia elektroniczne. Daje także możliwość regulowania sposobu korzystania z nich.

Lepiej zabraniać niż edukować?

W ten sposób ustawodawca postanowił poradzić sobie z rosnącą falą skarg dyrektorów szkół i nauczycieli na rosnący wśród młodzieży odsetek korzystania ze smartfonów w szkole. Jednak czy szkoła nie powinna raczej wspierać rodziców w edukacji dzieci jak mądrze korzystać ze smartfonów? Pokazywać wspaniałe możliwości jakie daje dostęp do stron www i social media, niż zabraniać ich użytkowania? Czy nie jest to droga na skróty? Chciałabym zobaczyć szkołę w której zakaz jest w 100% wyegzekwowany. Przecież – umówmy się – jest to niemożliwe.

Telefony w szkole TAK czy NIE ? 

Zdania rodziców są podzielone – niektórzy się oburzają, inni cieszą się z wprowadzonych zakazów. Temat jest bardzo burzliwie dyskutowany w szkołach. Oczywiście ukrócenie korzystania ze smartfona na lekcjach jest całkowicie zrozumiałe i usprawiedliwione. Jednak w czasie wolnym od lekcji, na przerwach, czy w oczekiwaniu na dodatkowe zajęcia w szkole, dlaczego dziecko nie miałoby skorzystać ze smartfona jeżeli taki posiada? Chociażby po to żeby zadzwonić do rodzica, czy  surfować po necie. Czy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach naprawdę czegoś dzieci nauczy?

Pozytywne aspekty korzystania z telefonów…

Zaangażujmy młodzież do wspierania akcji dobroczynnych przez social media! Do uczestniczenia w aktywnym życiu szkoły i redagowania jej profili w mediach społecznościowych. Niech szkoła przeprowadza konkursy z nagrodami i daje przykład jak można wykorzystać social media i ogólny dostęp do Internetu w celach rozwoju osobistego, a także w akcjach dobroczynnych.

Międzypokoleniowa przepaść…

Istnieje przepaść w obsłudze nowych technologii pomiędzy pokoleniem „Z” uczącym się teraz w szkołach a Dyrektorami i Nauczycielami z pokolenia „X”.  Tam kontakt ze smartfonem nastąpił w ciągu ostatnich 10 -15 lat (o ile w ogóle nastąpił…?). Być może stąd wynika niezrozumienie i ogólna niechęć do telefonów w szkole. Dla młodzieży smartfony są naturalnym elementem codziennego życia. Od maleńkiego obserwują nas rodziców, gdy rozmawiamy, wysyłamy wiadomości, czy udzielamy się w mediach społecznościowych. Sami dajemy im przykład wykorzystania telefonów w codziennym życiu. Czy dobry – zależy od nas.

Pokażmy więc uczniom jak mądrze i z pożytkiem korzystać z Internetu.

Oczywiście w sieci prezentowane są różne treści z którymi nie chcielibyśmy, aby nasze dzieci miały styczność. Zresztą sama młodzież też jest pomysłodawcą i dystrybutorem obraźliwych treści. Chyba każdy z nas zna określenie <hejt> i spotkał się z nim nie raz czytając komentarze pod postami czy artykułami w Internecie. Powinniśmy uświadamiać młode osoby, iż propagowanie hejtu w Internecie jest krzywdzące i nie ma nic wspólnego z asertywnym wyrażaniem swojej opinii i dyskusją. Zamiast zabraniać użytkowania telefonów lepiej zainteresujmy się tym, w jaki sposób są one używane przez nasze dziecko.

Kontrola rodzicielska telefonu dziecka

I tu z pomocą mogą nam przyjść znowu nowoczesne technologie – a mianowicie aplikacje typu blokada rodzicielska. Są one niezwykle pomocne w sprawowaniu kontroli rodzicielskiej nad telefonem dziecka.

Nasza aplikacja CALMEAN PARENTAL CONTROL umożliwia sprawowanie opieki rodzicielskiej nad telefonem dziecka, a także zlokalizowanie jego aktualnego położenia na mapie dzięki lokalizacji GPS, Wi-Fi oraz GSM. Calmean Parental Control umożliwi sprawdzenie ilości czasu spędzanego przez dziecko ze smartfonem, pokaże ostatnie telefony i smsy napisane przez dziecko, a także aplikacje i gry jakich dziecko aktualnie używa. Otrzymasz również możliwość zarządzania nimi wszystkimi. Informacje w niej prezentowane mogą ci pomóc zrozumieć świat dziecka,  poznać aktualne zainteresowania, a nawet problemy.

  

Wiedzę tą możesz mądrze wykorzystać do rozmowy z dzieckiem o jego problemach, niepowodzeniach szkolnych, czy innych aktualnych sprawach w jego życiu.

Dostajesz narzędzie do sprawowania kontroli rodzicielskiej i to Ty decydujesz w jaki sposób je wykorzystasz.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Parental Control