Na rynku jest wiele różnych modeli smartwatchy, o różnych funkcjach i możliwościach. Jednak każdy z nich ma podstawową funkcję: lokalizowanie dziecka. Z jaką dokładnością lokalizują smarwatche?

Przede wszystkim zależy to od tego, jakim systemem lokalizuje smartwatch. Są w nich instalowane 3 różne moduły do lokalizacji: GPS, WiFI oraz LBS (inaczej GSM, czyli sygnał Operatorów Komórkowych). Czasami podaje się też czwarty moduł: AGPS – ale to tylko ulepszony sposób określania pozycji GPS, a nie samodzielny moduł.
 

To, ile i jakie moduły lokalizacyjne znajdują się w zegarku, ma ogromne znaczenie w możliwości zlokalizowania dziecka, oraz dokładności lokalizacji.Najlepsze modele posiadają wszystkie 3 moduły lokalizacyjne.

 

GPS potrafi zlokalizować dziecko z dokładnością do kilku metrów na zewnątrz budynków. Niestety, wewnątrz budynków sygnał GPS może zanikać. Wówczas, zegarek automatycznie przełącza się na lokalizowanie po dwóch pozostałych modułach: WiFi oraz LBS. Co ważne, oba te moduły są jednocześnie wykorzystywane przez zegarek. Pozwala to na lokalizację z dokładnością do kilkudziesięciu metrów. W CALMEAN, takimi zegarkami są modele TOUCH oraz NEMO2.
 
Modele ze średniej półki, posiadają tylko 2 moduły: GPS oraz LBS. Lokalizowanie jest równie dokładne jak w I grupie, pod warunkiem, że zegarek odbiera sygnał GPS. Gdy sygnał zaniknie, wtedy lokalizacja określana jest wyłącznie poprzez sieci GSM (bez pomocy WiFi, którego w tej klasie zegarków brakuje). Oznacza to dokładnością znacznie gorszą – od kilkuset metrów (w mieście, gdzie jest dużo masztów telekomunikacyjnych) do nawet kilku kilometrów w terenach wiejskich. W CALMEAN, taki zegarkiem jest model GO.
 
Zegarki najtańsze, mają tylko 1 moduł (LBS). Urządzenia te nie są przeznaczone do lokalizacji (spełniają bowiem inne funkcje, np. zastępują dziecku telefon, czy też po prostu służą jako zegarek), i dlatego bardzo ogólnie wskazują teren, na którym znajduje się dziecko. Okrąg (możliwe położenie dziecka) może być o kilkusetmetrowej lub nawet kilku km średnicy).  W CALMEAN, takim zegarkiem jest model EASY.

Różnice w dokładności lokalizacji pokazuje ta tabelka:

Dokladnosc Lokalizacji Smartwatchy

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 5 Średnia ocena: 4.4]