Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe i delikatne, wymagające odpowiedniego traktowania. Każdy opiekun powinien wiedzieć, jak dbać o swojego kociego podopiecznego na różnych etapach jego życia.

Odpowiedni sposób żywienia, zabiegi pielęgnacyjne i regularne wizyty w gabinecie lekarza weterynarii sprawią, że Twój mruczek będzie się cieszył długim i szczęśliwym życiem w dobrej kondycji. Sprawdź, w jaki sposób opiekować się kotem już od pierwszych tygodni jego życia.

Jak dbać o kota?

Opieka nad kotem wymaga odpowiedniego przygotowania na jego przybycie, w szczególności gdy chodzi o kociaka. Pełnowartościowa karma, nauka korzystania z kuwety, a także zapewnienie przestrzeni do zabawy oraz drapaków to tylko niektóre z elementów dbania o mruczka.

Bardzo istotna jest także higiena jamy ustnej, oczu i uszu, a także pielęgnacja sierści, obcinanie pazurów oraz poświęcanie czasu na zabawę. Twój pupil z pewnością Ci za to podziękuje.

Czym karmić kociaka?

Kocięta tuż po narodzinach i przez pierwsze 2-3 tygodnie życia żywią się wyłącznie pokarmem matki, który jest na tym etapie wystarczający, by prawidłowo się rozwijały.

W 4. tygodniu życia wchodzą w okres przechodni, w którym nadal żywią się mlekiem matki, ale mogą już przyjmować inne pokarmy, na przykład karmę mokrą.

W 6-8. tygodniu życia kocięta zostają odsadzone i przechodzą całkowicie na stały pokarm. W okresie odsadzenia potrzebują podwójną dawkę energii, z czasem zapotrzebowanie to się zmniejsza.

Do 1. roku życia potrzebują wartościowej karmy dla kociąt o zwiększonej kaloryczności, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne oraz zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze, by zdrowo rosły. Po tym czasie można już przejść na karmę dla kotów dorosłych.

karmienie kota

Mając na uwadze to, że w pierwszych miesiącach życia koty kształtują swoje nawyki żywieniowe, warto zadbać, by ich dieta była urozmaicona i podawać kotu karmy suche i mokre o różnych smakach i różnej konsystencji.

Dzięki temu kot przyzwyczai się do różnych smaków, a ewentualna zmiana diety w przyszłości nie będzie stanowić problemu.

Dobra karma dla kociąt powinna zawierać wysokiej jakości białko zwierzęce oraz być wzbogacona o witaminy, minerały i aminokwasy niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Szczególnie istotna jest zawartość dwóch aminokwasów – tauryny i argininy. Ich niedobory we wczesnych fazach rozwoju stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mruczka. Objawem niedoboru argininy jest hiperamonemia.

Jak dbać o zęby kota?

Musisz wiedzieć, że jakieś 80% psów i kotów w Polsce cierpi z powodu chorób przyzębia. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan zębów oraz dbać o ich czystość.

Bakterie gromadzące się w jamie ustnej powodują tworzenie się osadu, czyli płytki nazębnej, który w konsekwencji prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Podstawą dbania o zęby jest więc ich regularne czyszczenie. Należy to robić codziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

W rekomendowanych zoologicznych sklepach dostępne są preparaty dla zwierząt do czyszczenia zębów, specjalne szczoteczki do zębów dla czworonogów, a także płyny do płukania jamy ustnej.

Stosując je regularnie, ograniczysz namnażanie się bakterii, odkładanie się płytki nazębnej oraz powstawanie przykrego zapachu z pyszczka. Preparaty te mają też za zadanie łagodzić stany zapalne dziąseł.

Okresowo warto udać się do weterynarza w celu skontrolowania stanu jamy ustnej. Niekiedy lekarz może zalecić zabieg usuwania kamienia nazębnego.

Wykonywany jest pod narkozą, dlatego przed konieczne jest wykonanie badania krwi, a w przypadku starszych osobników także badania serca. Po zabiegu bardzo istotne jest wdrożenie profilaktyki higieny jamy ustnej.

Sprawdź koniecznie: GPS dla kota

Pielęgnacja kota domowego – zadbaj o sierść, pazury, uszy

Koty to bardzo czyste zwierzęta, które każdego dnia poświęcają długie godziny na wylizywanie swojego futerka. Mimo to potrzebują odpowiedniej pielęgnacji sierści, pazurów oraz uszu. Jeżeli jesteś opiekunem kota długowłosego, powinieneś poświęcić czas na regularne wyczesanie oraz wycinanie kołtunów.

Regularne czesanie kotów pozwoli usunąć podszerstek i ograniczy tworzenie się kul włosowych w układzie pokarmowym na skutek wylizywania. To bardzo istotne, gdyż ich nadmiar może powodować zatkanie, które jest groźne dla zdrowia.

Jeśli chodzi o pazury, koty z natury ostrzą je, drapiąc o różne powierzchnie. Z tego powodu trzeba zapewnić kotu odpowiednią ilość drapaków, by nie niszczył mebli.

Ale to nie wszystko. Warto co jakiś czas podciąć kocie pazurki, gdyż zbyt długie i ostre mogą powodować zaczepianie się o różne powierzchnie. Grozi to wyrwaniem pazurka lub niemożnością ucieczki w razie niebezpieczeństwa w przypadku kotów wychodzących.

pielęgnacja kota

Do podcinania kocich pazurów służą specjalne obcinaczki. Nigdy nie rób tego zwykłymi nożyczkami czy cążkami dla ludzi. Jeżeli obawiasz się robić to samodzielnie, możesz poprosić o to swojego weterynarza podczas rutynowej kontroli.

W zakres zabiegów pielęgnacyjnych wchodzi także czyszczenie uszu. Niektóre koty borykają się z problemem gromadzenia nadmiaru woskowiny, która z kolei może przyczyniać się do rozwoju infekcji i stanów zapalnych. Dlatego właściciele kotów powinni sprawdzać stan uszu i czyścić je za pomocą specjalnych preparatów.

Wystarczy, że nasączysz takim preparatem wacik i delikatnie wyczyścisz nim uszy swojego pupila. Jednocześnie musisz pamiętać, by nie wkładać wacika za głęboko – czyść tylko widoczną część ucha.

Kastracja (sterylizacja kota)

Zabieg kastracji i sterylizacji to sposób na pozbawienie kotki i kota możliwości posiadania potomstwa. Nie są to jednak wymienne nazwy tego samego zabiegu, choć często są tak traktowane.

Mówiąc w skrócie, zabieg sterylizacji polega na usunięciu u kotki jajników, ale pozostawieniu macicy, natomiast u kotów oznacza przecięcie nasieniowodów bez usuwania jąder. Kastracja to zabieg usunięcia narządów płciowych.

Sterylizacja uniemożliwia rozmnażanie się, nie wpływa jednak na produkcję hormonów płciowych, co oznacza, że kot nadal może poszukiwać partnerki, a kotka mieć rujkę. Ponadto sterylizacja nie chroni przed ropomaciczem u samic i nowotworem jąder u samców.

Dlatego zdecydowanie lepszym zabiegiem jest kastracja i zwykle właśnie ten zabieg jest wykonywany w gabinecie weterynaryjnym.

Kastrację u kocura zaleca się wykonać przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, czyli między 6., a 8. miesiącem życia, u kotek przed pierwszą rują, ewentualnie tuż po niej (czyli również między 6., a 8. miesiącem życia), ale nigdy w trakcie.

Higiena kota = czysta kuweta i świeży żwirek

Jak już wspomnieliśmy, koty to niezwykle czyste zwierzęta. Dlatego ogromne znaczenie ma dla nich czystość w kuwecie. Większość kotów nie załatwi swojej potrzeby w brudnej kuwecie. Dlatego troskliwy opiekun zadba o to, by regularnie ją czyścić oraz wymieniać żwirek.

Jeżeli posiadasz więcej niż jednego kota, powinieneś zapewnić im kilka kuwet. Zasadniczo powinno ich być tyle, ile kotów, a najlepiej o jedną więcej. Kuweta powinna mieć długość wynoszącą 1,5 długości kota, tak aby mógł swobodnie do niej wejść.

Jeśli chodzi o żwirek, na rynku jest duży wybór. Najlepszy będzie taki, który strukturą przypomina to, do czego koty załatwiają się w naturze, czyli piasek.

Kocie opuszki są niezwykle wrażliwe, dlatego zbyt duży i twardy żwirek mógłby je ranić. W efekcie kot zacząłby załatwiać się poza kuwetą. Dobrym wyborem będzie więc żwirek drewniany lub drobny bentonitowy.

Regularne wizyty u weterynarza

Aby koci przyjaciel zachował zdrowie, konieczne są regularne wizyty u weterynarza oraz badania kontrolne. Pozwolą one wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie i wdrożyć skuteczne leczenie. Przynajmniej raz do roku wykonaj te badania!

Do 7. roku życia:

 • badanie kliniczne,
 • morfologia krwi, podstawowa biochemia,
 • podstawowe badanie moczu,
 • USG jamy brzusznej.

Powyżej 7 lat:

 • badanie kliniczne,
 • morfologia krwi, podstawowa biochemia + hormony tarczycy,
 • podstawowe badanie moczu,
 • USG jamy brzusznej,
 • pomiar ciśnienia krwi.

Powyżej 10 lat – co 6. miesięcy:

 • badanie kliniczne.
 • morfologia krwi, podstawowa biochemia + hormony tarczycy,
 • podstawowe badanie moczu,
 • USG jamy brzusznej.

Co 12. miesięcy:

 • RTG przeglądowe,
 • echo serca,
 • badanie okulistyczne.

Dbając w ten sposób o swojego mruczka, możesz mieć pewność, że długo pozostanie w dobrej kondycji.

Źródła fotografii: Pixabay.com

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]