Czy dzieci są dziś bardziej niesamodzielne, niż ich rodzice czy dziadkowie w tym samym wieku? Niekoniecznie, a jednak niewielu dorosłych decyduje się na pozostawienie pociechy samego w domu podczas swojej nieobecności. Nawet nastolatki rzadko kiedy są pozostawiane same sobie w pustych mieszkaniach. Czy jednak są jakiekolwiek odgórne, prawne ustalenia w tej kwestii? Kiedy pociecha jest gotowa na to, by mogła zostać sama w domu lub wybrać się na pierwszy wyjazd bez rodziców?

Prawo a pozostawianie dziecka samego w domu

Polskie prawo nie mówi wprost o tym, czy i kiedy można pozostawić pociechę w domu. Jednakże można znaleźć pewne zapisy dotyczące tej sprawy. Mianowicie art. 106 kodeksu wykroczeń stanowi, że jeśli rodzic lub inna osoba dorosła ma obowiązek opieki lub sprawowania nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza możliwość przebywania dziecka w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Bez opieki nie mogą pozostawać dzieci małe – niemowlęta, młodsze pociechy czy przedszkolaki. Dyskusyjne jest pozostawianie dziecka 7-letniego samego w domu, ale wszystko zależy od tego, czy jest ono dostatecznie samodzielne i rodzice oceniają, że rzeczywiście poradzi sobie samo przez 2-3 godziny, pod ich nieobecność.

Z drugiej strony, jeśli przydarzy się coś nieprzewidzianego nawet 10-latkowi samemu w domu, rodzic może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za niewykonywanie swoich obowiązków rodzicielskich, które wynikają z kodeksu rodzinnego.

Dojrzałość psychiczna i emocjonalna

Ocena dojrzałości psychicznej dziecka jest trudna, ale kto zna swoją pociechę lepiej niż rodzic, który stale z nią przebywa? Psycholodzy dziecięcy uważają, że dzieci przed 10. Rokiem życia nie powinno się pozostawiać samych w domu, a i po przekroczeniu takiego wieku niekoniecznie będą na to gotowe.

Najważniejsze, by dziecko zostające samo w domu było bezpieczne i czuło się samo bezpiecznie. Należy wpoić mu pewne nawyki, mianowicie zakazać używania np. kuchenki gazowej samemu, czy otwierania drzwi osobom, których nie zna. Trudno liczyć na zdrowy rozsądek dzieci, ponieważ same mogą wpaść nawet na najbardziej szalone pomysły i robić rzeczy, o które byśmy ich nie podejrzewali.

Dziecko musi mieć poczucie tego, że rodzic czy opiekun przyjdzie mu z pomocą w sytuacjach nagłych, kryzysowych, np. gdy dojdzie do awarii prądu lub pęknie rura w mieszkaniu. Wówczas warto wyposażyć pociechę w lokalizator GPS dla dziecka, który będzie miał przycisk SOS do natychmiastowego poinformowania rodziców, że użytkownik potrzebuje pomocy. Taki przycisk mają nasze smartwatche z lokalizatorem GPS. Będzie to także dobry pomysł na prezent na dzień dziecka czy na urodziny.

Opieka zdalna nad dzieckiem

Część nastolatków będzie mogło zostawać w domu samych, jeśli rodzice uznają, że są na to przygotowani psychicznie. Wsparciem dla ich bezpieczeństwa może być lokalizator GPS. Może on okazać się bardzo przydatny także podczas samodzielnych wyjść z domu przez dziecko, na plac zabaw, do szkoły czy na boisko. Jeśli boimy się o jego bezpieczeństwo na pierwszym wyjeździe na wycieczkę szkolną, smartwatch na rękę będzie dobrym pomysłem na szybkie sprawdzenie, gdzie jest dziecko. Można również wykorzystać do tego celu telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją. Dokładność GPS na otwartej przestrzeni wynosi nawet do kilku metrów, także z całą pewnością rodzice zobaczą aktualne miejsce położenia pociechy.

 

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 2 Średnia ocena: 5]