Pierwszy wyjazd dziecka bez rodziców. Kiedy?

Dzieci w pewnym wieku chcą być już samodzielne i niezależne od rodziców i opiekunów. Pojawiają się pierwsze prośby o to, by móc samemu chodzić do szkoły, na plac zabaw, boisko czy do koleżanek i kolegów. Kolejnym etapem usamodzielniania się dziecka są samodzielne wyjazdy bez rodziców. Początkowo to wypady krótkie, na przykład do parku na rowerach z kolegami czy do babci i dziadka na wieś. Później wyjazdy pod namioty, na kolonie i obozy oraz na wycieczki szkolne. Kiedy jest dobry czas, by pozwolić na to dziecku?

Stopniowe przyzwyczajanie do samodzielności

I dla rodzica, i dla dziecka moment, kiedy maluch staje się samodzielnym uczniem, jest trudny. Z czasem pociecha chce coraz więcej swobody. Nikogo z pewnością nie dziwi to, że np. 8-letnie dziecko chodzi samo do szkoły, w szczególności wtedy, gdy ma blisko i nie musi pokonywać przy tym ruchliwej ulicy. Pociechy szybko rosną i chcą wiele czasu spędzać ze swoimi rówieśnikami. Trudno im towarzyszyć przy tym na każdym kroku. Warto więc przemyśleć sobie, jak zadbać o ich bezpieczeństwo podczas samodzielnych wyjść.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Co innego jest puścić dziecko na samodzielny wyjazd, a co innego zadbać o jego bezpieczeństwo i spokój ducha rodzica. By móc to ze sobą pogodzić, można sięgnąć po nowoczesne techniki i technologie. Na przykład wyposażyć swoją pociechę w zegarek telefon dla dziecka od Calmean. Mamy w swojej ofercie zegarek smartwatch z lokalizatorem GPS. Na otwartej przestrzeni dokładność GPS przy wskazywaniu bieżącego położenia dziecka wynosi nawet zaledwie do kilku metrów. Jeśli dziecko znajdzie się zaś w zamkniętym pomieszczeniu, np. w pensjonacie czy hostelu, lokalizowane może być przez smartwatch za pomocą sygnału operatorów sieci komórkowych lub sieć internetową Wi-Fi.

W dowolnej chwili rodzic przy użyciu takiego urządzenia, które dziecko wygodnie nosi na nadgarstku, może dowiedzieć się, gdzie jest jego pociecha i skontaktować się z nią za pomocą połączenia głosowego. Wystarczy kupić na przykład taki prezent świąteczny dla dziecka i zachęcić je do noszenia zegarka z telefonem i z licznymi ciekawymi funkcjami, które powinny spodobać się młodym użytkownikom.

W jakim wieku dziecko może samemu wyjechać?

Jeśli dziecko wybiera się na wakacje do dziadków, wystarczy, że ma 5-6 lat. Ważne, by maluch potrafił sam zasygnalizować potrzeby fizjologiczne czy skorzystać z toalety. Natomiast, jeśli chodzi o wyjazdy na zimowiska, kolonie letnie czy choćby wycieczki szkolne, wiek 8-12 lat jest odpowiedni na rozpoczęcie takiej przygody. Oczywiście, wszystko zależeć tu będzie od tego, czy dziecko jest psychicznie naszykowane do rozstania z rodzicami. Jeden maluch może być na to gotowy w wieku 8 lat, a inni jeszcze nie zdecyduje się na wyjazd taty i mamy mając 12 lat.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 2 Średnia ocena: 5]