GPS to skrót od Global Positioning System, czyli system nawigacji satelitarnej stworzony już z początkiem lat 70. XX wieku na potrzeby amerykańskiego wojska. Powstał do celów militarnych, ale zyskał na popularności w momencie, gdy został udostępniony cywilnym użytkownikom. Dziś dzięki GPS możemy korzystać z nawigacji satelitarnych w samochodach, a także lokalizować rzeczy, osoby czy zwierzęta wyposażone w lokalizator. Dlaczego system ten jest taki ważny?

GPS – jak to działa?

Departament Obrony USA stworzył system GPS w oparciu na sygnale z satelitów. Umożliwia on użytkownikom, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują, ustalić ich pozycję, prędkość i czas przez całą dobę. Sygnały GPS są dostępne dla właściwie nieograniczonej liczby użytkowników jednocześnie i nie trzeba płacić za korzystanie z nich.

Każdy satelita krążący na orbicie ziemskiej przesyła sygnał do urządzeń znajdujących się na Ziemi. Odbiorniki GPS w sposób pasywny odbierają sygnał z tych satelitów, ale nie mają możliwości nadawania. Odbiorniki muszą znajdować się w zasięgu satelitów, czyli pod gołym niebem. W zamkniętych pomieszczeniach, wewnątrz budynków działają gorzej.

Jednym z zadań, jakie stawiane są przed systemem GPS jest lokalizacja m.in. osób. Wykorzystuje się przy tym sieć satelitów, by na podstawie ich wskazań ustalić swą lokalizację w dowolnym miejscu na świecie.

GPS wykorzystywane jest przez wszelkiego rodzaju lokalizatory, które posiadają wbudowany moduł GPS. To on namierza obiekty z zastosowaniem satelity. Nadajnik GPS umieszczony jest m.in. w telefonach. Odbiera on od satelity informacje o położeniu danego obiektu. System je opracowuje i wysyła do odbiornika ze wskazaniem położenia.

Dlaczego system GPS jest istotny?

System GPS ma szerokie zastosowanie w naszym życiu – ułatwia je. Na przykład lokalizator GPS dla dziecka pozwala na zapewnienie mu maksimum bezpieczeństwa przez rodziców czy opiekunów. Przykładem takiego rozwiązania jest zegarek Calmean, który zapewnia dostęp do systemu zarządzania lokalizatorem. Rodzic w swojej aplikacji na komputerze lub telefonie może lokalizować na bieżąco dziecko i sprawdzać historię lokalizacji. Kiedy określi strefy bezpieczeństwa, będzie mógł uzyskiwać alerty wtedy, gdy dziecko wyjdzie poza ich granice.

Kontrola rodzicielska sprawowana za pośrednictwem lokalizatora GPS dla dziecka umieszczonego w breloku czy w smartwatchu pozwala z jednej strony dbać o bezpieczeństwo swojej pociechy, a z drugiej zapewnić jej pewną dozę swobody i samodzielności podczas zabaw na dworze.

Istnieją też urządzenia GPS dla kota czy psa. Czworonóg ma wówczas nadajnik np. w obroży i jeśli zerwie się ze smyczy lub oddali od domu podczas samotnej eskapady, właściciel o wiele łatwiej będzie mógł znaleźć swojego pupila. Wystarczy, że wyśle zapytanie o to, jaka jest lokalizacja zwierzaka, a urządzenie GPS pozwoli mu to szybko określić.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 2 Średnia ocena: 5]