Pierwszy telefon dla dziecka – w jakim wieku?

Obecnie nasze dzieci szybciej uczą się obsługi urządzeń elektronicznych, niż czytania i pisania. To znak naszych czasów, że coraz młodsze dzieci potrafią bezbłędnie obsłużyć smartfona. Jednak wynika z tego coś korzystnego dla rodziców – większe możliwości dla zdalnej kontroli rodzicielskiej. Pojawia się też przy tym pytanie, kiedy jest czas na zakup pierwszego telefonu dla dziecka? Sprawdźmy to według kilku przedziałów wiekowych.

  1. Małe dzieci – 0-3 lata

Czy maluszki, które jeżdżą jeszcze w wózku, powinny mieć już swój pierwszy telefon? Raczej nie, choć czasem można zobaczyć na spacerach, w restauracjach czy w kolejce do lekarza w przychodniach, że dzieci w wieku od 0 do 3 lat korzystają z telefonu. To najczęściej smartfon rodzica, który służy do zajęcia uwagi dziecka przez kilka chwil. Puszczane są na nim bajki lub piosenki, które sprawiają, że dziecko przez pewien czas jest spokojne i zainteresowane obrazami na ekranie smartfona.

Nie ma uzasadnionej potrzeby, by taki maluszek miał swój własny telefon. Lepiej poczekać z jego zakupem.

  1. Wiek przedszkolny

Etap przedszkolny zmienia tryb życia całej rodziny. Od chwili, gdy dziecko zaczyna uczęszczać do takiej placówki, poszerza horyzonty. Ma szansę uczyć się nowych rzeczy, poznawać koleżanki i kolegów z grupy rówieśniczej, zawierać pierwsze przyjaźnie i rozwijać się w różnych kierunkach. Rodzice mogą zastanawiać się, czy wówczas warto kupić dziecku pierwszy telefon. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest on do czegoś potrzebny? Dziecko najczęściej pozostaje pod opieką rodziców lub stałych opiekunów, poza czasem, kiedy przebywa w przedszkolu. Nie ma więc sytuacji, w której byłoby same, a rodzic mógłby do niego zadzwonić. 

  1. Dla ucznia klasy 1-3

Właściwie pierwszym momentem, kiedy na poważnie można zacząć myśleć o zaopatrzeniu swojego dziecka w pierwszy telefon jest wiek szkolny. Nowy etap edukacji sprawia, że pociecha staje się coraz bardziej samodzielna. Rodzice mogą pozwolić mu na wychodzenie na podwórko czy chodzenie do szkoły lub ze szkoły do domu. To sprawia, że tracą częściowo kontrolę nad swoim dzieckiem. Telefon w ręce syna czy córki staje się dla nich narzędziem do utrzymywania stałego kontaktu, kiedy tylko przyjdzie na to ochota.

Problem w tym, że dzieci bywają mocno nieodpowiedzialne. Zapominają wziąć smartfona na podwórko, albo zamiast nosić go ze sobą, zostawiają w torbie czy w plecaku, przez co rodzice i tak nie mogą się dodzwonić do nich. Alternatywą może być kupienie smartwatcha dla dziecka z GPS. Lokalizator w inteligentnym zegarku będzie wskazywać, gdzie w danej chwili jest pociecha. Wystarczy powiązać urządzenie z telefonem rodzica, a w dedykowanej aplikacji można będzie zawsze sprawdzić, czy dziecko znajduje się tam, gdzie powinno. Lokalizator działa w podobny sposób jak GPS dla kotaczy psa. Możemy też ustawić strefy bezpieczeństwa, w jakich powinno znajdować się dziecko, a smartwatch wyśle wiadomość, jeśli dziecko z nich wyjdzie.

Poza tym użyteczną funkcją zegarka z GPS Calmean jest to, że pozwala na wykonywanie połączeń głosowych i wywoływanie nasłuchu, dzięki temu, że jest wyposażony w kartę SIM.

  1. Dla uczniów szkół podstawowych

Dzieci w wieku powyżej 10 lat obecnie niemal zawsze dysponują swoim telefonem. To chyba przysłowiowy ostatni dzwonek do tego, by kupić pierwszy smartfon dla swojego dziecka. Ułatwi on utrzymywanie kontaktu z rodzicem, ale i z przyjaciółmi. Oprócz tego, dziecko nadal może na tym etapie korzystać ze smartwatcha.