Uzależnienie od telefonu wśród dzieci

Dane dotyczące uzależnienia dzieci od telefonu są alarmujące. Wskazują na to, że problem staje się coraz poważniejszy oraz dotyka coraz większej ilości dzieci. Dzieje się tak z prostego powodu – telefony komórkowe są łatwo dostępne i posiadają je już nawet najmłodsi. Sprawdź jak nadmierne używanie telefonu wpływa na Twoje dziecko i jak możesz mu pomóc.

Uzależnienie od smartfona – czym jest?

Istnieje oficjalna nazwa dla uzależnienia od telefonu – Nomofobia. Definiuje się ją jako strach przed brakiem dostępu do telefonu. Problemem nie jest jednak smartfon jako urządzenie, ale możliwości, które daje dzieciom. Dostęp do internetu, utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, oglądanie ciekawych filmików, szeroka gama aplikacji, pornografia, aplikacje randkowe, cyberseks, a także coraz powszechniejszy wśród nastolatków, hazard oraz handel. Telefon z dostępem do internetu zapewnia dziecku wiele stymulantów oraz emocji, które nie są tak powszechne w świecie realnym. Ucieczka do życia wirtualnego pozwala na dowolne kreowanie swojej osobowości oraz obcowanie z mocnymi bodźcami, które sprawiają nieletnim przyjemność.

Uzależnienie od telefonu u dzieci

Dzieci, przez brak osiągnięcia odpowiedniej dojrzałości, częściej narażone są na uzależnienie od telefonu. Nieumiejętne korzystanie z urządzenia, połączone

z poszukiwaniem szybkich impulsów sprawia, że nastolatkowie spędzają wiele godzin wpatrując się w ekran swoich smartfonów. Każdy rodzic, który zauważa nadużywanie telefonu przez jego pociechę powinien szybko interweniować, ponieważ bagatelizowanie problemu może przynieść tragiczne konsekwencje. Ankieta przeprowadzona wśród nauczycieli ujawnia, że:

 • Telefony rozpraszają dzieci w szkole. Przekłada się to na brak koncentracji oraz pogorszenie wyników w nauce.
 • Aż 90% nauczycieli twierdzi, że młodzież nadużywająca telefonu i nie radzi sobie
  z emocjami.
 • Ci nastolatkowie, którzy użytkują telefon przez 5 godzin dziennie, bardziej narażeni są na ryzyko samobójstwa. W porównaniu z dziećmi, które używają smartfona jedynie godzinę dziennie, ryzyko zwiększa się o 71%!
 • Uczniowie wyższych klas, którzy są aktywni w mediach społecznościowych, bardziej narażeni są na zachorowanie na depresję.

Aż 47% rodziców zauważa uzależnienie od telefonu u swojego dziecka, w tym 89% z nich obwinia za ten stan siebie i innych opiekunów małoletniego. Połowa rodziców wyraża zaniepokojenie związane z nadmiernym użytkowaniem smartfona przez ich pociechę.

Jak możesz zapobiec uzależnieniu od telefonu u swojego dziecka?

Dziecko nie zdaje sobie sprawy z możliwych konsekwencji oraz negatywnych czynników nadużywania telefonu. W takich sytuacjach, samo odebranie mu urządzenia może okazać się niewystarczające i wzbudzić u pociechy agresję oraz inne objawy odstawienia – niestety tak jak w przypadku innych uzależnień, mogą one wystąpić. Co możesz więc zrobić, aby pomóc swojemu dziecku?

Korzystaj z aplikacji, które umożliwiają monitorowanie aktywności dziecka w sieci. Aplikacja Calmean Parental Control umożliwia Ci wgląd do danych takich jak:

 • czas dziecka spędzony przy telefonie,
 • gdzie aktualnie się znajduję,
 • jakich aplikacji używam
 • jakie filmy na YouTube ogląda,
 • jakie strony odwiedza na przeglądarkach,
 • wymusza korzystanie z bezpiecznego wyszukiwania Google,
 • chroni przed niedozwolonymi treściami

Dodatkowo możesz określić limit korzystania z telefonu, a także zablokować aplikacje, które Twoim zdaniem nie są odpowiednie dla Twojego dziecka. Dzięki Calmean Parental Control masz świadomość tego co się u niego dzieje. Daje Ci to możliwość interweniowania w odpowiednim momencie i pomocy mu.

Inne aplikacje, które również pomogą Ci zachować kontrolę nad ruchami dziecka w sieci to: Eset Parental Control, OurPact oraz Chroń dzieci w sieci.

Kolejną kwestią jest to, że przykład idzie “z góry”. Musisz być przykładem dla swojego dziecka oraz uczyć go odpowiednich postaw. Jeśli sam nadużywasz telefonu, nie możesz mieć pretensji, że Twoja pociecha robi to samo.

Zagospodaruj czas wolny swojego dziecka – zadbaj o to, aby w czasie wolnym Twoja pociecha wypełniała czas aktywnościami, które go interesują. Aktywność fizyczna oraz dyscyplina sportowa bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka oraz redukują poziom stresu w jego organizmie.

Stwórz jasne zasady w Waszym domu. Jasno określ gdzie i kiedy telefon może być użytkowany. Brak telefonu w nocy, przy stole bądź użytkowanie smartfona jedynie w określonych ramach czasowych będą dobrze wpływały na ogólny nastrój dziecka i uchronią go przez przebodźcowaniem.

Zadbajcie o komunikacje w Waszej rodzinie – szczera rozmowa, miło spędzony czas oraz zwierzanie się ze swoich problemów może sprawić, że Twoje dziecko przestanie poszukiwać ich rozwiązań w telefonie.

Pobierz bezpłatnie aplikację z:

QR Apple Store
QR Huawei Store
Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 2 Średnia ocena: 5]