Wyprawa w góry to wspaniała przygoda, tak dla starszych, jak i młodszych wędrowców. Jeśli tylko zostanie odpowiednio przygotowana, będzie wycieczką, o której wspomnienia pozostaną z wami na zawsze. Sprawdźmy zatem, co zabrać na wyjazd w góry z dzieckiem, by było bezpieczne i po prostu dobrze się bawiło podczas zdobywania kolejnych, mniejszych lub większych szczytów.

Odpowiednie ubranie

W plecaku pakowanym w góry powinniśmy mieć ze sobą odpowiednie ubranie. Pamiętajmy, że na szlaku, w wyższych partiach gór może być trochę chłodniej niż u podnóża lub w dolinach. Dlatego dobrze by było spakować kurtkę przeciwdeszczową czy choćby pelerynę. Najlepiej założyć też kurtkę chroniącą od wiatru oraz lekką, bawełnianą czapkę, o ile oczywiście w góry idziecie wiosną czy jesienią, a nie w środku zimy. Taka pora roku nie jest odpowiednia na wyjście wraz z dzieckiem, nawet kilkunastoletnim.

Do plecaka spakujcie dla siebie i dziecka ciepłą bluzę z kapturem, czapkę z daszkiem czy zapasowe spodnie i skarpetki. Jeśli jest dosyć chłodno, przydatna może okazać się bielizna termiczna, która będzie chroniła przed wychłodzeniem organizmu.

Odpowiednie obuwie

Absolutną koniecznością jest zaopatrzenie wszystkich uczestników wyprawy w góry w odpowiednie, solidne obuwie. Oznacza to buty ze sztywną podeszwą i grubym bieżnikiem, który będzie chronił stopy przed ostrymi kamieniami i skałami, które znajdą się na naszej drodze.

Prowiant na drogę

To niezbędny element wyposażenia na każdą wycieczkę, nie tylko tę w góry. Kanapki, batoniki czy rogaliki i słodkie bułki, a do tego ciepła herbata w termosie i woda mineralna niegazowana. Jeśli planujesz kilkugodzinną wyprawę, być może dobrze by było przemyśleć miejsce, w którym możesz zjeść coś ciepłego, np. w schronisku.

Podstawowa apteczka

Plastry, woda utleniona, do tego maść na stłuczenia i drobne rany oraz bandaż i coś przeciwbólowego, dostosowanego do wieku dziecka. Podczas wyprawy drobny upadek może spowodować zdarcie skóry z kolana czy z łokcia i będziemy musieli opatrzeć dziecko na miejscu. Dzięki podręcznej, niewielkiej apteczce na pewno sobie z tym poradzimy.

Elementy dotyczące bezpieczeństwa

W góry powinniśmy zabrać naładowany telefon komórkowy, koniecznie z namierzaniem przy wykorzystaniu systemu GPS. Jeśli mamy zegarek telefon dla dziecka, który również ma lokalizację GPS, jak najbardziej możemy mu go założyć na nadgarstek. Dokładność GPS w takich lokalizatorach, jakie mamy w ofercie Calmean wynosi nawet kilka metrów na wolnej przestrzeni, a przecież z taką mamy do czynienia w górach. Nawet jeśli byśmy się zgubili, to odpowiednie służby lub osoby bliskie mogą namierzyć nas właśnie po sygnale GPS. Dlatego lokalizator w smartwatchu dla dziecka to całkiem dobry pomysł na prezent na dzień dziecka. Później nie pozostanie nam już nic innego, jak wybrać się ze swoją pociechą na wyprawę w góry.

W ramach zadbania o bezpieczeństwo powiadamiajmy inne osoby, gdzie się wybieramy. Weźmy mapę i sprawdźmy dokładnie prognozę pogody. Przydać się może podręczna latarka i np. power bank, którym naładujemy telefon, jeśli się rozładuje.