Pies może być doskonałym towarzyszem zabaw dla Twojego dziecka. Jeśli w najmłodszym dzieciństwie swojej pociechy zdecydujesz się na wprowadzenie do swojego domu szczeniaka, będzie on rósł wraz z dzieckiem. Razem będą psocić i dorastać. Niestety, nastanie taki moment, kiedy z psiakiem cała rodzina będzie musiała się pożegnać. Ile żyje pies i jakie rasy psów domowych są w stanie przeżyć co najmniej kilkanaście lat, towarzysząc dziecku na kolejnych etapach rozwoju?

Wybierz rozważnie pieska dla swojej pociechy

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki czworonóg będzie najlepszy dla dziecka, weź pod uwagę rasy psów domowych słynące z łagodności, ale i długowieczności. Dzięki temu na dłużej zostanie on z Twoją rodziną i Twoim dzieckiem. Związek pomiędzy psem a właścicielem może być piękną przyjaźnią trwającą długie lata. Zwierzę będzie towarzyszem zabaw i życia dla pociechy. Ile może przeżyć?

Źródło: pl.freepik.com

Jak długo żyje pies?

Każdy właściciel czworonoga, który traktuje go jak członka swojej rodziny, bez wątpienia chce, by pies pozostał z nim jak najdłużej. Sen z powiek może jednak spędzać statystyka długości życia różnych ras. Według niej, psy żyją w granicach 10-14 lat, ale znane są przykłady rekordzistów. Do Księgi Rekordów Guinnessa został wpisany australijski pies pasterski – Bluey, który żył 29 lat i 5 miesięcy. Drugi w kolejności był pies rasy beagle – Butch, który żył 28 lat oraz pies rasy welsh collie, żyjący ponad 27 lat – Taffy. Z naszego własnego podwórka warto wspomnieć o pewnym kundelku Miniusiu z Poznania, który przeżył 27 lat.

Niestety, takiego sędziwego dla psa wieku dożywają tylko niektóre czworonogi, natomiast inne mogą żyć około kilkanaście lat. Wszystko zależy od specyfiki danej rasy psów domowych, jak i indywidualnych predyspozycji związanych ze zdrowiem zwierzęcia. Geny, przebyte choroby, prowadzony tryb życia i sposób żywienia to czynniki decydujące o długości życia czworonoga.

Są też określone rasy, które statystycznie rzecz ujmując żyją po prostu dłużej. Mniejsze psy zazwyczaj przeżywają średnio 12 lat – dłużej niż duże rasy. A ile żyją koty? Nieco dłużej niż psy, bo średnio 14-17 lat – w warunkach domowych. Najdłużej żyjącą kotką była mieszkająca w Teksasie – Creme Puff – dożyła sędziwego wieku 38 lat, a kotka rasy sfinks z tego samego stanu w USA żyła 34 lata.


Źródło: pl.freepik.com

Jak zwiększyć szanse na długie życie psa?

Piesek dla dziecka wybrany? Imiona dla tych zwierząt przejrzane i wytypowane? Pora dowiedzieć się, jak przedłużyć życie naszego czworonoga. Przede wszystkim konieczne są regularne wizyty u weterynarza i zdrowa dieta. Nie można dopuścić do tego, by pies miał nadwagę. Dlatego chodź z nim na częste spacery – niech się swobodnie wybiega. Jeśli martwisz się, że mógłby się zgubić, załóż mu nadajnik GPS dla psa. Zastosowanie GPS w praktyce polega na przypięciu niewielkiego urządzenia do obroży czworonoga. Dokładność GPS na otwartej przestrzeni może wynosić nawet do kilku metrów. Jeśli pies na spacerze by ci uciekł, w aplikacji obsługującej GPS na telefonie zobaczysz, gdzie się znajduje i w którym kierunku zmierza.


Źródło:  PicsbyFran z Pixabay

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Zapisz się Prosimy o podanie adresu e-mail, na który wyślemy informację, jeśli produkt będzie dostępny.