Psy dużych ras mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ich miłośnicy traktują je nie tylko jako pupili, ale także stróżów domu i obrońców rodziny.

Z kolei przeciwnicy podkreślają, że olbrzymie rasy psów mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, trudne do wytrenowania oraz kłopotliwe w utrzymaniu.

Poznaj najpopularniejsze rasy psów dużych oraz ich cechy charakterystyczne. Dowiedz się też, które z nich będą odpowiednie dla rodzin z dziećmi.

Duże rasy psów do domu – o czym należy pamiętać?

Adopcja czy zakup czworonoga to decyzja, która powinna być przemyślana, gdyż wiąże się z odpowiedzialnością na kilkanaście lat. Planując więc opiekę nad dużym psem, należy wcześniej zapoznać się z jego potrzebami, temperamentem oraz poziomem aktywności.

Musisz rozsądnie ocenić, czy będziesz mieć czas i możliwości, by zapewnić mu opiekę, szkolenie oraz codzienną dawkę ruchu.

Duże znaczenie ma także to, czy będzie to pies krótkowłosy czy długowłosy. Długowłose rasy psów dużych wymagają dodatkowej pielęgnacji oraz czesania.

Planując adopcję lub zakup psa rasy olbrzymiej, należy się również zastanowić, czy nasz tryb życia pozwoli nam sprawować nad nim należytą opiekę.

Jeżeli przykładowo często podróżujesz, prywatnie lub zawodowo, może się okazać, że zabranie ze sobą psa rasy dużej nie zawsze będzie możliwe, a znalezienie dla niego opieki na ten czas będzie trudne.

Kolejną, bardzo ważną i niestety palącą, kwestią jest miejsce zamieszkania. Wzięcie olbrzymiego psa do mieszkania w bloku jest nieodpowiedzialne. Takie psy potrzebują przestrzeni i ruchu, którego w małym mieszkaniu nie ma. Dlatego duże psy rasowe powinny mieszkać w przestronnym domu z ogrodem, w którym mogą przebywać większość czasu.

Sprawdź koniecznie: GPS dla psa

Jakie są największe rasy psów?

O dużych rasach psów mówimy wtedy, gdy ich przedstawiciele osiągają wysokość co najmniej 60 cm w kłębie, a ich waga waha się średnio między 40 a nawet 90 kg.

Do największych i najcięższych psów zaliczamy dogi niemieckie, mastifa neapolitańskiego, mastifa tybetańskiego czy bernardyny.

Poniżej przedstawiamy opisy najpopularniejszych ras psów dużych wraz z ich charakterystyką.

Rasy dużych psów labrador retriever

Labrador retriever – przyjazny, wszechstronny czworonóg

Labradory to obecnie najpopularniejsze psy ras dużych uważane za najlepszych przyjaciół rodzin i dzieci. To łagodne psy o wrażliwym i przyjaznym usposobieniu, które uwielbiają kontakt z człowiekiem.

Nie sprawdzą się jednak jako stróże domu czy psy obronne, gdyż wykazują się przyjaznym zachowaniem także w stosunku do obcych ludzi.

Labradory uwielbiają ruch, zwłaszcza ze swoimi ludźmi. Brak codziennej dawki ruchu może skutkować pewnymi zaburzeniami w zachowaniu.

Aby zapewnić psu tej rasy ruch oraz bodźce, warto wykorzystać jego pasję do tropienia i aportowania. Dobrze sobie poradzi w sportach kynologicznych, mantrailingu i tropieniu. Mile widziane są także zabawy w wodzie.

Labradory wymagają codziennego czesania, gdyż przez cały rok linieją.

Nowofundland Psy dużych ras

Nowofundland – duży pies o niezwykłej sierści

Nowofundlandy to ogromne psy o puszystej sierści i niezwykle łagodnym charakterze. To zwierzęta bardzo rodzinne, oddane, opiekuńcze i cierpliwe. Uwielbiają pieszczoty. Są też inteligentne i pracowite, dlatego często „zatrudnia” się je w roli ratowników.

Nowofundlandczyk jako pies rodzinny cechuje się ogromną lojalnością i z chęcią towarzyszy swojemu człowiekowi niemalże przez cały czas.

Opiekun nowofundlanda musi przygotować się na to, że, niezależnie od warunków pogodowych, będzie musiał zapewnić mu codzienną dawkę ruchu i bodźców fizycznych oraz umysłowych. W przeciwnym razie pojawią się problemy behawioralne.

Gęsta i puszysta sierść wymaga codziennej pielęgnacji, bez tego bowiem zacznie mieć przykry zapach i ulegnie sfilcowaniu. Opiekun musi często szczotkować sierść, zwracając przy tym szczególną uwagę na okolice klatki piersiowej, uszu i wewnętrzną stronę łokci.

Berneński pies pasterski Rasy dużych psów

Berneński pies pasterski

Psy rasy berneńskiej to psy pasterskie odznaczające się dobrodusznym charakterem, mądrością, ale i pewną dozą indywidualności. Choć nie wykazują zachowań agresywnych, nie do końca nadają się do domów z małymi dziećmi.

Potrafią być kapryśne, ale dobrze wychowane i szkolone są bardzo posłuszne swoim opiekunom. Nie są typami sportowców, ale lubią ruch, w szczególności długie spacery.

Berneński pies pasterski wymaga troskliwej pielęgnacji sierści, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Należy ją wyczesywać przynajmniej co drugi dzień, a w okresie linienia codziennie.

Golden retriever Psy dużych ras

Golden retriever

Goldeny, obok labradorów, to jedne z najchętniej wybieranych ras psów dużych do domów z małymi dziećmi. Podobnie jak labradory, goldeny są aporterami, a ich główną rolą było przynoszenie ptactwa podczas polowań. Uwielbiają bieganie za piłką i chętnie współpracują z człowiekiem, i to już od młodych lat!

Wychowanie młodego golden retrievera wymaga sporo wysiłku i uwagi, gdyż pies ten pozostawiony sam sobie może nabawić się lęków i frustracji. Warto więc zapewnić mu profesjonalne szkolenie, tym bardziej że jest chętny do nauki.

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski aparycją bardzo przypomina owczarka niemieckiego. Jest jednak zdecydowanie bardziej rodzinnym psem niż owczarek niemiecki.

Wykazuje się czułością i troską o członków rodziny, jest bardzo aktywny i przepada za zabawami na świeżym powietrzu.

Ze względu na jego wysoki próg empatii, biały owczarek szwajcarski często bywa wykorzystywany w dogoterapii, świetnie nadaje się także dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Często pracuje też w służbach, na przykład w policji czy straży granicznej.

Jednocześnie psy tej rasy są zrównoważone, a do obcych podchodzą początkowo nieufnie, choć nie są agresywne. Wykazują się dużą inteligencją, chęcią nauki i silnym przywiązaniem do człowieka.

Owczarki szwajcarskie nie nadają się do trzymania w mieszkaniu, gdyż każdego dnia potrzebują dużej ilości ruchu. Trzeba je regularnie wyczesywać, w okresie wymiany okrywy nawet codziennie, by usuwać martwy podszerstek.

Owczarek szkocki

Owczarek szkocki

Rasę tę wyróżnia piękna, długowłosa okrywa oraz wysoka inteligencja. Owczarki szkockie to posłuszne i bardzo łagodne zwierzęta. Początkowo były znane jako psy pasterskie, ale coraz częściej stają się wiernymi towarzyszami rodzin.

To psy bardzo przywiązujące się do swoich ludzi, lubiące spędzać z nimi czas, dlatego nie zaleca się trzymać ich na podwórku. Wykazują silny instynkt i uwielbiają sportowe dyscypliny typu agility. Podczas trenowania nie należy wywierać na nie zbytniego nacisku, ale raczej okazywać troskę i konsekwentnie uczyć.

Owczarki szkockie długowłose wystarczy szczotkować raz na tydzień, zwracając szczególną uwagę na obszar uszu i pach, gdzie sierść może się filcować.

Labradoodle

Labradoodle

To rasa psa powstała z połączenia labradora i pudla królewskiego. Labradoodle jest sympatyczny, przyjaźnie usposobiony, także do osób zupełnie obcych. Z tego też względu nie sprawdzi się raczej jako pies stróżujący, choć nie można mu odmówić czujności i spostrzegawczości. Mimo to na obce osoby reaguje łagodnie i radośnie.

Jest też przyjaźnie nastawiony do dzieci, choć wykazuje się mniejszą cierpliwością wobec maluchów niż labrador retriever. Labradoodle to pies myśliwski. Cechuje się silnym instynktem łowieckim i dużą potrzebą ruchu.

Jego sierść zwykle przypomina runo lub wełnę. Wiele jednak w tej kwestii zależy od osobnika i tego, jakie cechy staną się bardziej dominujące – labradora czy pudla. Należy dbać o regularne czyszczenie kącików oczu oraz uszu, aby nie doszło do zakażeń.

goldendoodle

Goldendoodle

Ta rasa to połączenie golden retrievera z pudlem królewskim. To duży, kudłaty, ale niezwykle łagodny pies. Mocno przywiązuje się do ludzkiej rodziny i jest jej oddany. Nie wykazuje zachowań agresywnych, lecz jest przyjazny, otwarty i towarzyski.

Przepada za spacerami, bardzo dobrze pływa i szybko się uczy, dobrze radzi sobie z aportowaniem z lądu i wody. Pielęgnacja sierści goldendoodle’a wymaga regularnego szczotkowania, średnio raz w tygodniu, a co kilka tygodni kąpieli.

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski

Teriery rosyjskie to łagodne i rodzinne psy, idealne zarówno dla zapewnienia towarzystwa, jak i do stróżowania. Będą dobrymi towarzyszami starszych dzieci i nastolatków, którzy mogą brać aktywny udział w wychowywaniu psa.

Czarne teriery rosyjskie są zrównoważone, nieufne wobec obcych, silne i odważne. W sytuacji zagrożenia z pewnością staną w obronie swojej rodziny. Ale lubią się też bawić, a zabawa w połączeniu z nauką stanowi ważną część ich szkolenia.

Sierść teriera rosyjskiego wymaga wyczesywania co 2-3 dni. Należy też pamiętać o regularnym strzyżeniu i trymowaniu.

Polski owczarek podhalański

Polski owczarek podhalański

Przedstawiciele tej rasy stanowią naszą dumę narodową. To psy pasterskie i stróżujące, mające wysokość 65-70 cm w kłębie i wagę od 45 do 65 kg. Są spokojne, przyjazne względem dzieci i przywiązane do opiekunów.

Mają silny charakter, dlatego aby nie stały się zbyt uparte i niezależne, potrzebują szkolenia i socjalizacji. Wysoka inteligencja sprawia, że szybko i chętnie się uczą. Nie nadają się jednak do życia w mieście, ani tym bardziej do mieszkania w bloku, gdyż potrzebują dużo ruchu i wolnej przestrzeni.

Owczarek podhalański wymaga regularnego szczotkowania oraz czyszczenia uszu i łap.

Wyżeł niemiecki długowłosy

Wyżeł niemiecki długowłosy

Niemiecki wyżeł długowłosy to idealny kompan dla miłośników polowań i zawodowych myśliwych. Odznacza się spokojnym i zrównoważonym charakterem, bywa nieśmiały wobec obcych, ale nigdy nie jest agresywny. Nawiązuje bliskie więzi z ludźmi i chętnie spędza z nimi czas.

Ta odmiana wyżła cechuje się wrażliwością, ale też czujnością, a w sytuacji zagrożenia daje znać głośnym szczekaniem.

Każdy wyżeł niemiecki długowłosy powinien przejść szkolenie na psa myśliwskiego, gdyż tropienie zwierzyny jest mocno zakorzenione w jego naturze.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to wystarczy co kilka dni dokładnie wyszczotkować jego sierść, aby była utrzymana w dobrej kondycji.

Duże rasy psów dla dzieci

Wybierając psa, który będzie odpowiedni dla małych dzieci, należy zwrócić uwagę na jego łagodne usposobienie oraz brak agresji. Do takich ras dużych i olbrzymich należą:

  • golden retriever,
  • labrador retriever,
  • owczarek niemiecki długowłosy,
  • berneński pies pasterski,
  • samojed,

Czytaj również: Jaki pies na podwórko?

Wady i zalety dużych psów

Posiadanie dużego psa to ogromny obowiązek i odpowiedzialność. W większości wypadków wymaga on odpowiedniego szkolenia i regularnego ruchu, a nie tylko krótkich spacerów wokół domu.

Rasy długowłose muszą być dodatkowo poddawane zabiegom pielęgnacyjnym. Wszystko to wymaga nakładu czasu, wysiłku, a także pieniędzy.

Niemniej przebywanie z takim wyszkolonym i zadbanym psem to prawdziwa przyjemność. Niesie też za sobą poczucie bezpieczeństwa. Są to zwierzęta niezwykle mądre, oddane i przyjacielskie. Mogą stać się prawdziwymi członkami rodzin i znacząco wzbogacić nasze życie codzienne.

Czytaj również: Pies domowy – Rasy psów domowych

Jak karmić dorosłego psa dużej rasy?

Karma dla psów dużych powinna pokrywać ich dzienne zapotrzebowanie na energię. Zbyt duża ilość karmy może wywołać nadwagę, co przełoży się na problemy ze stawami.

Karma dla szczeniąt ras dużych nie może zawierać zbyt dużej ilości białka. W przeciwnym razie może spowodować zbyt szybki wzrost zwierzęcia, co również negatywnie odbije się na jego zdrowiu.

Psy dużych ras mogą jeść zarówno karmę mokrą, jak i karmę suchą – wszystko zależy od preferencji pupila oraz właściciela.

Źródła fotografii: Pixabay.com, pl.wikipedia.org

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 4 Średnia ocena: 5]