Pies może być najlepszym przyjacielem człowieka i pupilem rodziny. Wprowadza radość i spontaniczność do domu, ale jednocześnie może obronić np. przed włamywaczami, którzy będą chcieli wtargnąć na twoją posesję. Pod tym względem decyzja o tym, czy kot czy też pies będzie lepszym zwierzęciem do domu wydaje się oczywista. Trzeba jeszcze zdecydować, czy zwierzę będzie jednym z domowników, czy może pozostanie na podwórku?

Rasy psów domowych do mieszkania

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, właściwie nie masz wyjścia – twój pupil zamieszka z tobą, przy czym powinniście wychodzić na regularne spacery – najlepiej po kilka razy dziennie. Jakie rasy psów domowych najlepiej nadają się do mieszkania?

Na pewno będą to jamnik – szorstkowłosy i długowłosy, bichon frise – piesek uwielbiający pieszczoty, buldog francuski, który lubi towarzystwo, czy też coton de tulear – rasa przywiązująca się bardzo do członków rodziny. Prócz wymienionych możesz też przyjąć do swojego mieszkania maltańczyka, który doskonale czuje się w towarzystwie, shih tzu, który zachowuje się trochę jak kot, ale jako rasa małych psów idealnie nadaje się do niewielkich przestrzeni. Jeśli ma to być piesek dla dziecka, każda z podanych ras jak najbardziej będzie tutaj dobrym wyborem.

Rasy psów do domów i na podwórko

Są i takie rasy, które potrzebują dużej przestrzeni do biegania. Dlatego w małych pomieszczeniach nie najlepiej będzie się im żyło. Przykładem może być bardzo przyjazny, entuzjastycznie nastawiony do wspólnej zabawy z dziećmi – labrador. Rodziny z maluszkami bardzo chętnie wybierają dla siebie takie psy. Owczarki podhalańskie także możesz trzymać w domu z ogródkiem. Pamiętaj, że ten czworonóg jest przyjazny i opiekuńczy, bardzo oddany właścicielowi. Psem wesołym i towarzyskim jest berneńczyk. Jeśli chcesz, by czworonóg bronił także twojego terytorium, wybierz owczarka niemieckiego czy syberiana huskiego.

Typowe psy na podwórko

Odpowiedź na pytanie o to, czy pies może stale przebywać na zewnątrz, na podwórku, nie może być jednoznaczna. Wszystko dlatego, że niektóre rasy nadają się do trzymania na zewnątrz, a inne nie. Na dworze nie mogą mieszkać psy krótkowłose, bez podszerstka lub czworonogi z włosami. Zwierzęta bez włosów, rasy grzywacz chiński, także nie mogą być trzymane na podwórku. Za to berneński pies pasterski, owczarek niemiecki, bernardyn, syberian husky i malamut jak najbardziej adaptują się w warunkach ogrodu przydomowego. Mają gęstą sierść i gruby podszerstek, który nie pozwala im zmarznąć, nawet w mroźne dni.

Kiedy decydujesz się na psa i wiesz, że ma on mieszkać na dworze, pilnuj by od pierwszych chwil nie wchodził do domu. Pupil powinien mieć na podwórku budę, najlepiej ocieplaną, miskę na jedzenie i na świeżą wodę oraz ulubione zabawki czy miejsce do zabawy. Możesz ogrodzić teren, w którym na co dzień przebywać będzie zwierzak. Jeśli boisz się o to, że mógłby uciec z posesji, wyposaż go w GPS dla psa od Calmean, który pozwoli ci szybko zlokalizować czworonoga, gdyby doszłoby do takiej sytuacji.

Czytaj również: Rasy dużych psów

Jeśli już wiesz, czy pies będzie w domu czy w ogrodzie przydomowym i jakie rasy nadają się do zamieszkania na dworze, pozostaje Ci wybrać imiona dla piesków. Warto zaangażować w to również twoje pociechy.

  • PROMOCJA!

    CALMEAN Pet Tracker Mini

    249,00 
Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 7 Średnia ocena: 4.1]