Nie ma jednoznacznych przepisów Prawa drogowego dotyczących tego, w jakich warunkach powinien być przewożony pies w samochodzie. Jednak bywają sytuacje, w których czworonóg musi pojechać autem, np. na wakacje z właścicielami czy też do weterynarza. Niezależnie od tego, czy najczęściej przebywa nasz pies – w domu czy na zewnątrz, jazda samochodem nie powinna mu być obca. Należy jednak przy tym zapewnić mu maksimum wygody i bezpieczeństwa.

Przepisy o przewożeniu zwierząt

Jak już wspominaliśmy, nie ma jednoznacznych przepisów, które wskazywałyby na to, jak przewozić psa. Należy więc kierować się przepisami ustawy o ochronie zwierząt. W art. 1 ust. 2 tej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku można przeczytać, że we wszelkich sprawach nieuregulowanych w niej do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Psa potraktujemy więc na gruncie przepisów prawa drogowego jak ładunek. 

W myśl art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym ładunek na pojeździe powinien być umieszczony tak, by:

  • nie utrudniał kierowania pojazdem,
  • nie ograniczał widoczności drogi,
  • był zabezpieczony przed wszelkimi zmianami położenia.

Jeśli zarówno mały piesek dla dziecka w samochodzie, jak i czworonóg będący przedstawicielem dużej rasy będzie nieprawidłowo transportowany autem, wówczas w przypadku kontroli kierowca może być ukarany grzywną w wysokości nawet 500 zł. 

Co więcej, wspominana ustawa mówi też i o tym, że zwierzę nie może być transportowane w taki sposób, który mógłby u niego wywołać cierpienie i stres. Takie działanie zostanie uznane za przestępstwo polegające na znęcaniu się nad zwierzętami, a właścicielowi będzie groziła kara grzywny, ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Jak prawidłowo i bezpiecznie przewozić zwierzę?

Rasy psów domowych bywają różne. Jednym razem mamy do czynienia z niewielkim pieskiem, który spokojnie może być przewożony w transporterze przypiętym do tylnego siedzenia pasami, a innym razem pies jest tak duży, że ledwo mieści się w klatce w bagażniku. Oba sposoby jazdy z czworonogiem autem są prawidłowe. Za nic nie można jednak przewozić zwierzęcia na kolanach – to nieodpowiedzialne zachowanie, które może wywołać nieszczęście. 

Dla zaakcentowania tego, że w samochodzie jedzie pies, można wykorzystać specjalną naklejkę typu „Pies na pokładzie” lub wybrać zindywidualizowaną naklejkę, na której można umieścić imiona dla piesków

Jeśli zwierzę lubi swobodne spacery i bieganie na otwartej przestrzeni, trudno będzie go zamknąć w niewielkim transporterze. Lepiej wówczas zainwestować w specjalną klatkę oddzielającą przód samochodu od tyłu, gdzie będzie jechał pupil. Na co dzień powinien on mieć dodatkowo GPS dla psa przy obroży, aby na wypadek dużego oddalenia się do właściciela, łatwo można było go odszukać.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]