Zwierzęta mogą mieszkać razem z nami w domu czy w mieszkaniu, ale możemy im zagospodarować miejsce na zewnątrz budynku. Wszystko jest w porządku, póki pogoda dopisuje. Jednak w czasie zimy trzymanie psa czy kota poza domem może nie być dobrym rozwiązaniem. Jak zadbać o czworonogi zimą?

1.   Zwierzęta mieszkające na podwórku

Jeśli pies lub kot zwykle przebywają na zewnątrz, to i tak na czas zimy i niskich temperatur czy wzmożonych opadów atmosferycznych zapewnij czworonogowi odpowiednie schronienie. Takim pomieszczeniem może być przestronna buda, którą wyściełasz słomą. Będzie ona doskonałym izolatorem, chroniącym przed wilgocią, wiatrem oraz niskimi temperaturami. Warto też karmić psy przebywające na zewnątrz karmą wysokokaloryczną, ponieważ zużywają one więcej energii na ogrzanie ciała i utrzymanie stałej temperatury. Kociakom, które z pewnością w czasie dużych mrozów będą szukały schronienia, można kupić GPS dla kota, by zawsze wiedzieć, gdzie pupil się znajduje i nie musieć go szukać.

2.   Zwierzęta domowe

Zima jest okresem, kiedy spacery z czworonogiem – psem czy kotem, powinny być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Przede wszystkim należy je skrócić, ponieważ zimą pies lub kot na co dzień mieszkający w ciepłym domu bądź mieszkaniu na dworze będzie odczuwał dojmujące zimno. Powinien mieć jak najmniej kontaktu z niskimi temperaturami, czy wilgocią. Można przyrównać to do własnego odczucia zimna. Spacery ze zwierzęciem zimą muszą być dostosowane do tego, jakie pies ma futro i do jakiej rasy się zalicza. Są i takie, które nie odczuwają zimna tak bardzo, jak inne, ponieważ ich naturalnym środowiskiem jest mroźny klimat. Mniejsze, krótkowłose zwierzęta domowe możesz ubrać w odpowiednie dla nich ubranka.

Kiedy pupil pozostaje w mieszkaniu i wychodzi tylko na krótkie spacery, warto zadbać o to, by w domu nie było przeciągów. Można przygotować cieplejsze legowisko lub dywanik dla psa, by był izolowany od zimnego podłoża.

Podczas jazdy samochodem i pozostawiania go na parkingu, nie można w żadnym przypadku zostawiać psa czy kota w aucie. Nawet jeśli wcześniej jego wnętrze zostanie dogrzane, to po wyłączeniu silnika niemal natychmiast się wychłodzi. Dlatego też nie jest dobrym pomysłem pozostawienie czworonoga w jego wnętrzu, gdzie może się wychłodzić. Wiesz na pewno, jak dbać latem o zwierzę? Zdajesz sobie sprawę z tego, że nie można go pozostawiać w pojeździe, ponieważ samochód się szybko nagrzewa? Podobnie jest zimą, tylko że istnieje przy tym wysokie ryzyko wychłodzenia lub także zatrucia spalinami.

3.   Zwierzęta w dzikim otoczeniu

Wielu z nas wydaje się, że zimą trzeba dokarmiać zwierzęta w ich dzikim środowisku, a więc karmić kaczki i łabędzie czy wiewiórki. Być może ty też sądzisz, że trzeba je dokarmiać odpowiednio chlebem czy orzechami. Okazuje się jednak, że ptactwo nie powinno być karmione pieczywem, ponieważ w ten sposób można mu wyrządzić krzywdę, gdyż prowadzić może do powstania schorzeń układu pokarmowego. Wiewiórki otrzymujące od ludzi orzechy przestaną gromadzić zapasów na zimę i szukać pożywienia, skoro stale będziemy im je dostarczać.

 

 

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]