Letnia pora sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Upały dają się we znaki wszystkim, a żeby się schłodzić, chętnie wyruszamy na basen lub na inne akweny wodne. Dzieci, które wakacje spędzają w mieście, a nie na wczasach nad morzem czy w hotelu z basenem, z pewnością chcą wraz z rówieśnikami chodzić do aquaparku czy choćby nad jezioro. Jaki wiek jest odpowiedni do tego, by rodzice puścili dziecko samodzielnie na basen, bez asysty osoby dorosłej?

Regulamin basenów i aquaparków

Zwróć uwagę na to, że w regulaminach wielu ośrodków basenowych jest zapis dotyczący minimalnego wieku użytkowników. W większości przypadków nie ma możliwości, aby małe dzieci same korzystały z takich atrakcji. Regulamin może określać np. że dzieci i młodzież do lat 12, 14, a nawet 16 mogą przebywać w obiekcie jedynie pod nadzorem pełnoletnich opiekunów. Taki zapis jest podyktowany tym, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Pomimo obecności wykwalifikowanych ratowników, dziecko nie może samemu przyjść na basen i korzystać z niego.

Ma to również związek z zapisami umieszczonymi w Kodeksie cywilnym. Mianowicie prawo cywilne określa, że dopiero osoby w wieku powyżej 13. roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, więc mogą zawierać w jej ramach umowy w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego. Taką czynnością jest np. nabycie biletu na basen miejski. 

Nastolatki na basenie

Jeśli basen, na który chce pójść twoje dziecko, ma w regulaminie zapis, że może z niego skorzystać nastolatek w wieku 13 lat wzwyż bez konieczności przyjścia z osobą dorosłą, możesz je puścić. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji rodziców. Jeśli uważasz, że twoje 13-letnie dziecko jest już na tyle odpowiedzialne, świetnie pływa i nie będzie robiło głupstw na basenie, możesz je puścić na taką atrakcję. 

Dla zachowania kontroli nad tym, gdzie jest nastolatek, czy wyszedł już z basenu, czy też nadal przebywa w danym obiekcie, warto wyposażyć go w smartwatch dla dzieci. Koniecznie taki, który ma wodoodporną obudowę i w którym bez niebezpieczeństwa uszkodzenia urządzenia można pływać właśnie na basenie. Ranking smartwatchy dla dzieci ułatwi dokonanie wyboru odpowiedniego urządzenia z GPS

Dobrym pomysłem będzie wysłanie wcześniej dziecka na kursy pływania, by nauczyło się dobrze to robić, co zmniejsza niebezpieczeństwo np. utonięcia czy zachłyśnięcia się wodą podczas samodzielnego pobytu na basenie. 

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 12 Średnia ocena: 4.3]