Aktywność na świeżym powietrzu pozwala na zwiększanie swojej kondycji i zdrowy rozwój, zwłaszcza dla naszych pociech. Twoje dziecko możesz zachęcić do ruchu na dworze na wiele różnych sposobów, na przykład ucząc jazdy na rolkach. To wspaniała zabawa, która jednocześnie rozwija różne partie mięśni, uczy utrzymania równowagi, a z czasem być może twoja pociecha zacznie jeździć wyczynowo. Pytanie tylko, w jakim wieku możesz rozpocząć naukę jazdy na rolkach swojego dziecka?

Pierwsze kroki na rolkach

Zasadniczo, jeśli tylko dziecko chce, możesz zacząć naukę jazdy na rolkach. Dla jednej pociechy będzie to wiek np. 4 lat, a dla innej dopiero 6 lat. Wszystko dlatego, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Przeważnie granicą są właśnie wskazane 4 lata, kiedy statystycznie maluchy mają już odpowiednio rozwiniętą koordynację ruchową.

Ważna jest chęć nauki jazdy na rolkach, ponieważ bez niej nie ma co zmuszać dziecka do rozpoczęcia pierwszych lekcji.

Nauka wraz z rodzeństwem, przyjaciółmi i rodzicami

Jeśli twoje dziecko ma pewne opory co do tego, by rozpocząć naukę jazdy na rolkach, możesz sam je założyć i uczyć się wraz z nim. Wspólna jazda z rodzicem, rodzeństwem czy najlepszym kolegą lub koleżanką od razu ułatwia przełamanie pewnych oporów u dzieci.

Na początek – rolki czy wrotki?

Dziecko szybciej nauczy się jazdy na rolkach, jeśli wcześniej będzie mogło spróbować swoich sił na wrotkach. Wszystko dlatego, że dwa rzędy kółek we wrotkach zapewniają stabilność. Łatwo na nich stanąć, dlatego twoje dziecko poczuje się po prostu bezpieczniej. Nauczy się przyjmowania odpowiedniej postawy i nie będzie obciążać zanadto swoich stawów. Dzięki podstawom jazdy na wrotkach dziecku łatwiej pójdzie zmiana na rolki. Wówczas prezent świąteczny w postaci właśnie takich rolek dopasowanych do wieku, wzrostu i rozmiaru stopy dziecka, będzie jak najbardziej trafiony i od razu maluch będzie mógł spróbować swoich sił w jeździe.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Priorytetem przy uprawianiu sportów wszelkiego rodzaju jest zabezpieczenie dziecka przed niebezpiecznymi sytuacjami i konsekwencjami upadków. Pociecha powinna jeździć ubrana w kask, wyposażona w ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Natomiast rękawiczki dla uchronią delikatną skórę przed możliwymi, bolesnymi otarciami.

Kiedy już twoje dziecko dobrze opanuje jazdę na rolkach, będzie chciało doskonalić swoje umiejętności wraz z rówieśnikami. Jeździć po parkach i drogach rowerowych. Wówczas możesz wyposażyć je dodatkowo w lokalizator dziecka, który ma postać smartwatcha z dołączoną kartą SIM, dzięki której w dowolnym momencie zadzwonisz do pociechy, a ona odbierze połączenie przy użyciu zegarka na nadgarstku. Taka kontrola rodzicielska na odległość jest dobrym pomysłem w przypadku, kiedy chcesz mieć dziecko na oku.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]