Smartwach, gadżet, który do niedawna budził dużo emocji, niepostrzeżenie stał się jednym z popularniejszych przedmiotów codziennego użytku.

Urządzenie nazywane inteligentnym zegarkiem lub opaską, które łączy funkcję tradycyjnego czasomierza z możliwościami komputera, komunikuje się z telefonem komórkowym za pomocą technologii Bluetooth. Pozwala to na dostęp do powiadomień, połączeń telefonicznych, wiadomości tekstowych i daje możliwość lokalizacji pojazdu czy kontroli rodzicielskiej. Coraz częściej kupujemy je już nawet kilkulatkom. Czy to rozsądne rozwiązanie? Tak! Sprawdź, dlaczego.

Przydatne funkcje w smatwatch’ach dla najmłodszych

Kupując smartwatch dla kilkulatka nie mamy na celu wdrożenia dziecka w wielopoziomowe, skomplikowane formalnie i społecznie funkcjonowanie nowoczesnych technologii. Przyświeca nam inna myśl: dążymy do zapewnienia maluchowi bezpieczeństwa. W ostatnich kilku dziesięcioleciach świat zmienił się na tyle, że opowieści rodziców zaczynające się od słów: „za moich czasów…” straciły rację bytu.

Najprzydatniejsze funkcje smartwatcha dla malucha to te związane z lokalizacją dziecka i nasłuchem jego otoczenia. Równie przydatny jest tzw. geofencing, czyli opcja definiowania na mapie bezpiecznych stref, która powiadamia rodziców, gdy dziecko opuszcza określony obszar. Nieoceniony jest też guzik SOS, dzięki któremu dziecko może szybko i łatwo zaalarmować wybrane osoby, gdy cokolwiek mu zagraża.

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo wymienionym funkcjom.

Zegarek dla dziecka z lokalizatorem GPS

Lokalizator GPS w smartwatchu dziecka pozwala rodzicowi na:

  • sprawdzenie lokalizacji dziecka z dokładnością do kilku metrów,
  • otrzymywanie informacji o lokalizacji malucha także, gdy jest on poza zasięgiem GPS – dziecięce smartwatche są wyposażone w karty SIM, dlatego informacje uzyskasz za pomocą danych operatorów GSM czy z sieci Wi-Fi,
  • uzyskanie dostępu do historii lokalizacji.

Funkcja podsłuchu w smartwatchach dla dzieci

W przypadku najmłodszych dzieci uruchomienie dyskretnej funkcji nasłuchu jego otoczenia jest szczególnie ważne. Geofencing umożliwia rodzicom ustawienie obszarów bezpieczeństwa (np. przedszkole, dom zaprzyjaźnionej rodziny itp.) i otrzymywanie automatycznych ostrzeżeń, gdy dziecko opuści te obszary. Pozwala też śledzić czas, jaki starsze dziecko spędza w szkole, u przyjaciół lub na innych akceptowalnych zajęciach.

W przypadku starszych dzieci ważne jest, aby używać geofencingu z umiarem i z poszanowaniem prywatności młodego człowieka. Powinien on być świadomy, że jest monitorowany ze względów bezpieczeństwa, a nie śledzony z powodu braku zaufania.

Opcja SOS

Przycisk SOS umożliwia szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia. Po jego naciśnięciu zegarek automatycznie dzwoni do wcześniej zdefiniowanych numerów alarmowych. Dziecko może tak szybko ja to możliwe skontaktować się z rodzicami, ale także innymi zaufanymi osobami dorosłymi, które natychmiast ruszą mu z pomocą.

Pamiętaj, że wybierając konkretny model smartwatcha dla małego dziecka, ważne jest dobranie go do wieku i potrzeb dziecka oraz upewnienie się, że maluch rozumie do czego służy tak zaawansowane urządzenie. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, a odpowiednie funkcje kontrolne w smartwatchu są kluczowe w jego zapewnieniu, kiedy nie sprawujemy osobistej opieki.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę, kupując smartwatch dla dziecka

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]