Na naukę jazdy na rowerze prawdopodobnie nigdy nie jest za późno. Nawet jeśli masz 40 lat i nie umiesz jeszcze tego robić, to jak najbardziej możesz się jeszcze nauczyć. Są i tacy, którzy dopiero na emeryturze odkrywają przyjemność z jazdy na rowerze. Czy jednak istnieje dolna granica wieku, od kiedy można uczyć dziecko tej umiejętności?

Rower na komunię czy wcześniej?

Standardowym prezentem na pierwszą komunię świętą dziecka jest rower. Zwykle w gestii rodziców chrzestnych leży kupno jednośladu, dostosowanego do wzrostu dziecka. Jednak czy to nie za późno na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze? Oczywiście jest to dobry pomysł na prezent na komunię, ale naukę jazdy na jednośladzie można zacząć znacznie wcześniej.

Nauka równowagi od najmłodszych lat

Nie należy zwlekać z nauką jazdy na rowerze u dziecka do wieku 6-8 lat. Pierwsze próby można rozpocząć już wtedy, gdy pociecha ma 2-3 lata, ale nie z wykorzystaniem zwykłego jednośladu, tylko rowerka biegowego. Na takim sprzęcie maluszek jest w stanie nauczyć się utrzymywania równowagi na dwóch kółkach. Nie jest przy tym zmuszany do tego, by jednocześnie pedałować i prowadzić rower, czy nim hamować. Dlatego uczy się jednej czynności, która okazuje się bardzo ważna przy kolejnych etapach nauki jazdy na rowerze.

Niski, dopasowany do wieku i wzrostu dziecka rowerek biegowy z siodełkiem i kierownicą to pojazd, na którym pociecha uczy się równowagi, ale jednocześnie nie ryzykuje upadku z większej wysokości czy przy rozwijaniu dużych prędkości. Najlepiej naukę zacząć na miękkim podłożu, gdzie maluchowi nie stanie się krzywda.

Nauka jazdy na zwykłym rowerze

Kiedy dziecko opanuje rowerek biegowy do perfekcji, przyjdzie pora na przesiadkę na rower dwukołowy. Najlepiej nie przymocowuj wówczas bocznych kółek, ponieważ pociecha wie, jak utrzymać równowagę i ich po prostu nie potrzebuje. Byłoby to zmarnowaniem nabytych umiejętności.

Dlatego najlepiej nie stosuj dodatkowych stabilizatorów dla dziecięcego roweru, który powinien być odpowiedni do wieku i wzrostu pociechy. Jeśli będzie to rowerek dla 4-5-latka, wystarczy taki z kołami o średnicy 12 cali. Możesz wykorzystać popychacz, którym będziesz stabilizować dziecko, jeśli zajdzie taka konieczność lub po prostu podtrzymywać je za koszulkę i siodełko. Na pierwsze próby jazdy na rowerze wybierz miejsce, którego nawierzchnia jest dosyć miękka, np. łąkę lub park.

Konieczne elementy bezpieczeństwa

Zarówno przy nauce jazdy na rowerze, jak i przy samodzielnym korzystaniu z niego przez kilku czy kilkunastolatka konieczne jest zapewnienie mu maksimum bezpieczeństwa. Podstawą jest dopasowany kask. Kontrola rodzicielska powinna obejmować poprawność jego założenia na głowę. Maluszek może też wykorzystywać np. ochraniacze na kolana, które zniwelują siłę uderzenia, jeśli dojdzie do drobnego wypadku.

W momencie, gdy dziecko wraz z kolegami i koleżankami samo idzie na rower, możesz wyposażyć go w lokalizator GPS dla dziecka, np. w formie smartwatcha, by zawsze wiedzieć, gdzie się znajduje i w razie potrzeby szybko do niego dotrzeć.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]