Cechą charakterystyczną dla kociego gatunku jest to, że wydaje dźwięki określane jako miauczenie, ale i mruczenie. Kiedy i dlaczego koty mruczą oraz jak można interpretować takie zachowanie swojego pupila?

Jak koty mruczą?

Mruczenie kota to specyficzny dźwięk, którego wydobycie powoduje konieczność zaangażowania wielu różnych mięśni. Drgają one, przez co całe ciało zwierzęcia wibruje. Dźwięk jest nieprzerwany, a według naukowców wynika on z efektu rezonansu, który powstaje poprzez odbijanie się od siebie fałd głosowych. Kot czy kotka podczas mruczenia mogą swobodnie oddychać i bynajmniej nie koliduje to z robieniem wdechów i wydechów.

Co oznacza mruczenie kota?

Zastanawiasz się, czemu koty mruczą i w jakich sytuacjach wydają takie charakterystyczne dźwięki? Kot czy pies nie mówi, dlatego dla wyrażania swoich emocji i pragnień wykorzystuje inne sygnały. Mruczenie – dźwięk gardłowy, wibrujący i bardzo uspokajający całkiem słusznie jest utożsamiany z zadowoleniem zwierzęcia. Po co koty mruczą? W większości przypadków to sygnał, który wskazuje, że czworonóg jest szczęśliwy. Kiedy znajduje się w przyjemnym dla niego otoczeniu, czuje się bezpieczny i zrelaksowany, może zacząć mruczeć.

Koty mruczą w momencie, gdy się je głaska, wyrażając w ten sposób to, że czworonożny przyjaciel czuje się w towarzystwie swojego pana czy pani szczęśliwy. Jednak wiedz też, że głośne mruczenie może komunikować i inne emocje i potrzeby, niekoniecznie pozytywne. Czasem kot mruczy ze zdenerwowania.

Dobroczynne działanie mruczenia kota

Istnieje teoria o pozytywnych efektach mruczenia kotów. Ponoć dzięki wydawaniu tych dźwięków zwierzęta te generują efekt samoleczenia się. Podczas drgania mięśni, wspierany jest wzrost kości tych czworonogów. Można mówić nawet o samoleczącym mechanizmie mruczenia, dlatego nawet w przypadku upadków kota z dużych wysokości nie dochodzi do złamań kości, a jeśli takowe się zdarzą, zrastają się w krótkim czasie.

Dodatkowo, także i człowiek może odnieść korzyści z głośnego mruczenia. Czy mruczenie kota leczy? Z pewnością uspokaja i powoduje wytworzenie w organizmie człowieka hormonu szczęścia. Mruczenie działa rozluźniająco i relaksująco. Samą swoją obecnością zwierzak może poprawić samopoczucie człowieka, obniżyć ciśnienie krwi i zniwelować objawy stresu. Być może dlatego to dobry zwierzak do domu, w którym są dzieci.

Jaka rasa kota dla dziecka będzie odpowiednia? Między innymi kot brytyjski czy main coon, ponieważ to zwierzęta o łagodnym usposobieniu, które bardzo dobrze tolerują maluszki i ciągłe głaskanie. Przywiązują się też do swoich właścicieli. Warto wyposażyć zwierzaka w GPS dla kota, by podczas samotnych eskapad wokół posesji nie przepadł, a można go było szybko odszukać. Kiedy rasa jest już wybrana, pozostaje już tylko zdecydować się na odpowiednie imię dla kotka.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 0 Średnia ocena: 0]