Czworonożnym przyjacielem w domach i mieszkaniach zwykle bywa pies lub kot. Jeśli z różnych względów wybieracie tego drugiego, to pozostaje jeszcze podjęcie decyzji o tym, czy ma być to samiec czy samiczka? Być może nie jest to tak istotny wybór, jak to, czy pupilem domowym ma być pies czy kot, ale musisz wiedzieć, że wybór kota lub kotki niesie za sobą pewne konsekwencje. Lepiej się z nimi zapoznaj, zanim w twoim domu lub na podwórku pojawi się puszysty czworonóg.

Czy płeć kota ma znaczenie?

Takie pytanie dla osoby, która nie miała nigdy w domu czy w najbliższym otoczeniu takiego czworonoga jest całkowicie uzasadnione. Natomiast prawdziwi kociarze z miejsca są w stanie wymienić wiele cech kotów i kotek, które je różnią. Cechy, które możemy wymienić to m.in.:

  • Silny instynkt zachowania gatunku u kotów i kotek.
  • Walka o zachowanie terytorium u kotów.
  • Wielkość kota.
  • Kapryśna natura kotek.

Jeśli wybierzesz samca, to po osiągnięciu dojrzałości płciowej zrobi on wszystko, by wyjść z domu i udać się na poszukiwania partnerki. Jeśli bezpieczeństwo kota leży ci na sercu, wyposaż go w obrożę i GPS dla kota, aby wiedzieć, gdzie się znajduje. System GPS działa doskonale na wolnej przestrzeni. W naszej ofercie dostępne są specjalne GPS-y dla psów i kotów, które bez trudu umocujesz przy obróżce. Dokładność GPS na dworze wynosi do kilku metrów.

Bywa, że kot ugania się za kotką nawet kilka tygodni, by tylko przedłużyć swój gatunek. Znika więc bez wieści, a przy tym może toczyć walki z innymi kocurami, co również jest pewnym zagrożeniem dla niego.

Niewykastrowane kotki to w pewnym sensie problem dla właściciela. Co prawda raczej nie będą takie agresywne, jak koty szukające partnerki, ale przy rui będą usilnie prosić i miauczeć o wypuszczenie na zewnątrz domu. Jeśli samiczka będzie mieszkała na podwórku, to w czasie rui z pewnością szybko pojawi się w jej otoczeniu kot lub kilka kotów. Zauważysz też, jak będą toczyć ze sobą walki.

Zaznaczanie terytorium

Kot może, choć nie musi, mieć silnej potrzeby zaznaczenia swojego terytorium. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie jest wykastrowany i osiągnie dojrzałość. Wówczas niestety może się zdarzyć, że mocz czworonoga będzie pojawiał się w całym domu, w wyniku czego po prostu będzie brzydko pachnieć. Kastracja powinna pomóc ci uniknąć takich zachowań.

Wielkość kota

Kocury są większe, bardziej masywne i potrzebują więcej wolnej przestrzeni do biegania po domu. Dobrze czują się jako zwierzęta podwórkowe. Natomiast kotki mają opinię bardziej rodzinnych, trzymających się domu. Są mniejsze i mają smuklejsze ciało.

Kapryśna natura kotek

Często mitem jest to, że kotki są kapryśne, a nawet wredne dla właścicieli. Nic podobnego, potrafią być tak samo miłe i rodzinne, jak i wykastrowane kocury. Trudno jest pod względem osobowości charakteryzować te zwierzęta według płci.

Kastrować czy nie? Oto jest pytanie

Dzięki wykastrowaniu kotki znika problem z możliwą ciążą i z tym, co zrobić z miotem malutkich kociaków, które nagle pojawią się w twoim domu. Samiczka wykastrowana będzie spokojniejsza, bo uniknie rui. Taki zabieg wydłuża życie kotkom, przy jednoczesnym braku zmiany osobowości twojej czworonożnej przyjaciółki.

Uwaga! Wykastrowane koty i kocice muszą być karmione w odpowiedni sposób. Jeśli będziesz je przekarmiać i nie będą aktywne fizycznie, to nabawią się nadwagi, która ujemnie wpływa na ich kondycję zdrowotną.

Miej jeszcze na uwadze fakt, że każdy taki czworonóg jest inny, ma inną osobowość, która nie może zostać zaszufladkowana tylko w kategoriach kot czy kotka. Płeć wpływa na pewne zachowania tych zwierząt, ale nie na wszystkie. Wybrałeś już płeć puchatego przyjaciela? Nie pozostaje ci już nic innego, jak zdecydować, jakie będzie imię kota. Postaraj się również zapewnić mu wszystkie niezbędne rozwiązania, których potrzebuje na co dzień.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 1 Średnia ocena: 5]