W schronisku psy oczekują na to, by ktoś się nimi zainteresował i stworzył dla nich dom. Łakną bliskości człowieka – swojego pana, który o nie zadba. Kiedy już ktoś zdecyduje się na psa ze schroniska i weźmie go do domu, w jednej chwili życie zwierzaka zmienia się diametralnie. Dlatego warto dać czworonogowi czas na to, by zaadaptował się do nowego środowiska. 

Adaptacja psa w nowym domu

Pies, który wzięty jest ze schroniska, może być zagubiony. To zrozumiałe, że zachowuje się początkowo nieufnie, ale dzięki cierpliwości nowych właścicieli, może się to diametralnie zmienić. Pamiętać należy o tym, że w jednej chwili czworonóg zamknięty w boksie wśród innych zwierzaków, nagle przenosi się do domu i rodziny. Kot czy pies, który jest adoptowany ze schroniska, potrzebuje czasu i dużo miłości, by dobrze poczuć się w nowym miejscu. Okres adaptacji można podzielić przy tym na dwa etapy – pierwszy trwa około 7-8 tygodni, czyli około 2 miesiące. To czas, gdy pies jest ostrożny i nie odstępuje ani na krok nowego właściciela – wybranego domownika, w towarzystwie którego czuje się najlepiej. Może wówczas przejawiać objawy lękowe, mieć zaburzenia w obrębie potrzeb fizjologicznych, np. załatwiać się w domu czy szybko pochłaniać każdą ilość pokarmu. Po kilku dniach czy tygodniach, zwierzę zaczyna testować relację z domownikami. Może zachowywać się nawet agresywnie. 

Pierwsze chwile z psem w domu to czas, by przejrzeć imiona dla piesków i wybrać takie, które będzie pasowało do pupila. Pies w domu czy na zewnątrz? To kolejna ważna decyzja, którą musisz podjąć.  

Dwa pierwsze miesiące w domu z psem warto poświęcić na budowanie z nim pozytywnych relacji. Nie należy mu jednak pozwalać na wszystko. W zależności od tego, jakie rasy psów domowych wybierzemy, inaczej należy postępować z czworonogiem. Wiele takich zwierząt potrzebuje szkolenia czy pomocy behawiorysty. Jeśli ma to być piesek dla dziecka, to również trzeba go po prostu wychować, aby stał się prawdziwym przyjacielem małego człowieka. 

Drugi okres adaptacji

Kiedy minie mniej więcej 7-8 tygodni od chwili zaadaptowania psa, mamy do czynienia z czasem ostatecznej adaptacji w nowym domu. Relacje pomiędzy domownikami a zwierzęciem stabilizują się i wszystko przebiega normalnym rytmem. Można chodzić na długie spacery i nie martwić się, że pies zacznie uciekać. Na to także jest rada – GPS dla psa, jakie oferujemy w naszym sklepie. 

Zdarza się, że pies potrzebuje nawet kilku czy kilkunastu miesięcy, aby zaufać do końca nowym właścicielom. Dotyczy to w szczególności tych czworonogów, które są wzięte ze schroniska nie jako szczeniaki czy młode zwierzaki, ale już kilkulatki. Długość życia psa jest liczona inaczej niż w przypadku człowieka. Dlatego adaptacja 6-letniego psa ze schroniska jest związana z wzięciem do domu zwierzęcia w średnim wieku, w pełni rozwiniętego, ze swoimi przyzwyczajeniami. Trzeba mieć to na uwadze. 

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 3 Średnia ocena: 5]