Chcesz przygarnąć kotka ze schroniska lub od kogoś znajomego? Musisz zastanowić się nad wieloma kwestiami związanymi z taką decyzją, między innymi nad tym, jak zadbać o zdrowie swojego pupila i kiedy udać się z nim do weterynarza. Czy koty muszą być szczepione?

Kot czy pies – jakie zwierzę wybrać?

Mówi się, że pies jest lojalnym przyjacielem rodziny, który mocno przywiązuje się do człowieka, natomiast kot chadza własnymi drogami i nie pozwala się do końca oswoić. Nie do końca jednak tak jest. Kot może być tak samo przyjaznym zwierzakiem domowym, jak i pies.

Jeśli chcesz kupić kota do domu, w którym jest jest dziecko, albo dla swojej pociechy, sprawdź, jaka rasa kota dla dziecka będzie najlepsza.

Rasa kota dla dziecka

Przede wszystkim wybrana rasa kota powinna być łagodna, jeśli zwierzę ma wychowywać się w towarzystwie dzieci. Takie rasowe czworonogi będą bardziej przewidywalne od mieszańców. Kot brytyjski na przykład słynie z cierpliwości i spokoju. Zniesie częste głaskanie czy noszenie na rękach. Nie zdarzają się mu zachowania agresywne. Jest to rasa wesoła i ruchliwa.

Dobrze sprawdzi się w domach, w których są dzieci pies rasy Ragdoll, ponieważ wręcz poszukuje on kontaktu z człowiekiem i zachowuje się trochę jak pies – chodząc przy nodze właściciela. Kot birmański łatwo zaaklimatyzuje się w domu i jest towarzyski, dlatego będzie przyjacielem dzieci w każdym wieku. Podobnie jest w przypadku Maine Coon czy kota abisyńskiego.

Wybrać kota czy kotkę?

Kolejny wybór opiera się na tym, czy powinieneś mieć w domu samca czy samiczkę? Kot czy kotka? Czy ma znaczenie płeć zwierzaka? Przyjęło się, że łagodniejsze są kotki – skore do głaskania i przyjazne dla ludzi, zaś kocury są bardziej zdystansowane, ale czasem jest zupełnie na odwrót. Dlatego trzeba tę kwestię traktować zupełnie indywidualnie.

Bezpieczeństwo kota wychodzącego na zewnątrz

Kot czy pies powinien mieć stworzone w domu i poza nim bezpieczne warunki funkcjonowania. O ile psy najczęściej chodzą na smyczy, to koty robią to rzadko. Jeśli więc zwierzak ma wychodzić z domu np. na posesję czy poza nią, dobrze jest kupić GPS dla kota i przypiąć mu go do obroży. Dzięki temu będzie można zlokalizować zwierzaka i dotrzeć szybko do niego, jeśli zniknie nam z pola widzenia.

Szczepienia obowiązkowe

Już 8-tygodniowe kocie powinno być odrobaczone i zaszczepione, dlatego wizyta u weterynarza jest bardzo ważna. Szczepi się zarówno koty wychodzące na dwór, jak i pozostające w domu. Dzięki szczepieniom można złagodzić przebieg infekcji lub ograniczyć zarażanie innych kotów. Kocięta powinny być zaszczepione z uwagi na fakt, że ich układ odpornościowy jest nie do końca rozwinięty. Przy kotach wychodzących na dwór szczególne znaczenie ma zaszczepienie pupila na wściekliznę i choroby zakaźne.

Kiedy już wiesz, jakiego czworonoga wybrać dla dziecka i jakie szczepienia wykonać, pozostaje wybór imienia dla kotka.

Zapisz się Prosimy o podanie adresu e-mail, na który wyślemy informację, jeśli produkt będzie dostępny.