Mówi się, że jeśli ktoś się kłóci, nie szczędzi sobie złośliwości to żyje „jak pies z kotem”. Na ile jest to prawdą, doskonale wiedzą właściciele czworonogów, którzy nie zdecydowali się na to, czy pies czy kot będzie dobrym pupilem. Pod swój dach przyjęli jedno i drugie zwierzę. Sprawdźmy, czy to dobry pomysł, zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci?

Pies i kot mogą żyć pod jednym dachem

Mitem jest powiedzenie, że pies i kot to zwierzęta, które nie mogą mieszkać w tym samym domu czy mieszkaniu. Potwierdzą to niemal wszyscy właściciele czworonożnych pupili. Owszem, należy przyznać, że są to gatunki różniące się pod wieloma względami, dlatego wymagają nieco innego podejścia od właścicieli w kwestii wychowania, żywienia czy aktywności na co dzień. Możliwe jest nie tylko to, że pies i kot będą siebie tolerować nawzajem – mogą nawet zawiązać międzygatunkową przyjaźń. Trzeba jednak dobrze przygotować się na wprowadzenie do domu obu zwierząt.

Oddzielne miejsca do jedzenia i spania

Być może kot i pies zapałają do siebie ogromnym uczuciem i będą nawet spać na tym samym legowisku, ale nie można ich do tego zmuszać. Najlepiej przygotować osobne miski i miejsca do spania i wypoczynku. Miski kota powinny znajdować się np. wyżej, poza zasięgiem psa, aby ten nieświadomie czasem nie zjadał kocich smakołyków.

Z legowiskiem sytuacja jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza jeśli chodzi o koty, które często za nic mają przygotowane przez właściciela miejsce do spania i wolą położyć się np. na fotelu pana domu. Cóż, z tym trzeba się liczyć.

Najpierw pies, później kot

Dobrym rozwiązaniem będzie najpierw przygarnięcie psa, a dopiero później wprowadzenie do domu kota. Wszystko dlatego, że koty, zwłaszcza kocury, dbają o swoje terytorium i niechętnie dopuszczają na nie inne zwierzęta. Pojawienie się psa w domu, w którym zadomowił się już kot, może wywołać jego niezadowolenie, co skutkować będzie nawet oznaczaniem terenu moczem, a tego z pewnością wolimy uniknąć. Psy z kolei nie mają aż takiego silnego instynktu terytorialnego, dlatego łatwiej, przynajmniej teoretycznie będzie przeprowadzić taką operację w tej właśnie kolejności.

Jeśli początkowo pies zachowuje się agresywnie w stosunku do nowego gościa w domu, to najlepiej, dbając o bezpieczeństwo kota, nie zostawiać ich samych. Wsparcie opiekuna powinno być przy tym kierowane do słabszego zwierzęcia.

Szczenię i kotek na raz

Innym sposobem na zaprzyjaźnienie ze sobą czworonogów w domu będzie wychowywanie ich razem. Szczenię i kocie dorastające w tym samym otoczeniu właściwie w przeważającej ilości przypadków będą się dobrze czuły w swoim towarzystwie. Razem rosną i nie są dla siebie żadnym zagrożeniem.

Jaki pies domu z kotem?

Zastanów się, jaki pies do domu będzie najlepszym towarzyszem dla Ciebie, Twojej rodziny i samego kota, którego być może masz już w domu? Jeśli ma to być pies dla dzieci, wybierz łagodną rasę, np. buldoga francuskiego czy labradora. Ten pierwszy może wychowywać się nawet w małym mieszkaniu wraz z kotem. Dla labradora powinieneś zapewnić więcej miejsca do wybiegania się. Gdy bierzesz psa na spacer, wyposaż go w system GPS, który pozwoli Ci namierzyć zwierzaka, jeśli ten popędzi przez łąkę czy park. GPS dla psa przymocujesz do obroży. W Calmean mamy dla Ciebie nie tylko takie urządzenia lokalizacyjne, ale też GPS dla kotów. Dokładność GPS na wolnej przestrzeni dochodzi do kilku metrów, dlatego bez problemu namierzysz zwierzaki. Weź je razem na spacer, jeśli dobrze się ze sobą czują. Pies i kot w domu mogą być dla siebie najlepszymi czworonożnymi przyjaciółmi.

Dodaj swoją ocenę
[Liczna głosów: 5 Średnia ocena: 4]